Reklama

Niedziela Wrocławska

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Józefa Pazdura

Dwa dni trwały uroczystości pogrzebowe śp. bp. Józefa Pazdura. Wzięło w nich udział 20 biskupów, kilkuset kapłanów, liczne siostry zakonne i wierni z archidiecezji

Niedziela wrocławska 20/2015, str. 8

[ TEMATY ]

pogrzeb

Tomasz Lewandowski

Trumna z ciałem bp. Józefa Pazdura wystawiona w kościele NMP na Piasku

Trumna z ciałem bp. Józefa Pazdura wystawiona w kościele NMP
na Piasku

Wszystkim postać Ojca Józefa kojarzy się z promiennym uśmiechem – tymi słowami bp Andrzej Siemieniewski rozpoczął kazanie podczas niedzielnych uroczystości pogrzebowych śp. bp. Józefa Pazdura. Uroczystej Eucharystii pożegnalnej 10 maja przewodniczył abp senior Marian Gołębiewski, obecni byli także m.in. kard. Henryk Gulbinowicz, abp Józef Kupny i bp Edward Janiak.

Bp Siemieniewski przypomniał historię kapłańskiej drogi śp. bp. Józefa Pazdura, jego wieloletnią posługę ojca duchownego w seminarium i lata biskupstwa. – Pamiętamy, jak uczył, że najpierw trzeba być człowiekiem, aby zaświadczyć o biblijnej prawdzie stworzenia. Jak potem trzeba być dobrym chrześcijaninem, by być świadkiem ewangelicznej prawdy odkupienia. Dopiero wtedy będzie można być dobrym księdzem, by świadczyć o mocy powołania – podkreślał bp Siemieniewski.

Po Mszy św. ciało śp. bp. Józefa Pazdura w uroczystym pochodzie przewieziono do wrocławskiej katedry. W procesji szły siostry zakonne, kapłani, biskupi i wierni, którzy do godz. 22.00 mogli czuwać i modlić się przy trumnie zmarłego.

Poniedziałkowe uroczystości pogrzebowe rozpoczęła Eucharystia w katedrze wrocławskiej, której przewodniczył abp Józef Kupny. – Dziś odprowadzamy na miejsce spoczynku wyjątkowego człowieka: niekwestionowany autorytet kilku pokoleń kapłanów i wiernych świeckich, nauczyciela i świadka wiary, który szczerym sercem dzielił się miłością, pomocą, ofiarnością i zwykła ludzką dobrocią z każdym człowiekiem – mówił metropolita wrocławski.

W homilii bp Ignacy Dec, wychowanek śp. bp. Józefa Pazdura, przedstawił życiorys zmarłego, lata posługi dla archidiecezji. – Kapłani i wierni świeccy wystawili Ci najwyższą ocenę za Twoją posługę. Dlatego dzisiaj jesteśmy tutaj w tak wielkiej liczbie przy Twojej trumnie, my kapłani i wierni archidiecezji, by podziękować Bogu za Twoje życie, za to kim byłeś i jaki byłeś – mówił bp Dec. – Nie zrażałeś nigdy majestatem, wzbudzałeś natychmiast zaufanie, potrafiłeś zrozumieć i zaprowadzić pokój. Nie byłeś wielkim teologiem akademickim, ale wielkim teologiem duszpasterzem, nauczycielem człowieczeństwa i chrześcijaństwa. W testamencie zostawiasz nam dobrotliwy uśmiech, spokój, życzliwość i te charakterystyczne trzy słowa: proszę, przepraszam, dziękuję.

Reklama

Po Eucharystii trumna z ciałem zmarłego biskupa została przewieziona w uroczystym kondukcie na cmentarz św. Wawrzyńca we Wrocławiu, gdzie została złożona w grobowcu biskupów wrocławskich.

Śp. bp Józef Pazdur jest szóstym zmarłym biskupem archidiecezji wrocławskiej.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości żałobne abp. Gocłowskiego

[ TEMATY ]

pogrzeb

Piotr Drzewiecki

Bazylika Archikatedralna pw. Trójcy Przenajświętszej w Gdańsku-Oliwie

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in.: ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: świat w którym żyjemy potrzebuje piękna

2022-11-28 13:37

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Muzea odgrywają wielką rolę w życiu społeczności ludzkich, pomagają wznieść oczy ku pięknu, a zwiedzający mogą zakosztować piękna, w którym wyraża się życie człowieka i jego harmonia z otoczeniem – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. z okazji 165. rocznicy powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Metropolita poznański na prośbę dyrekcji muzeum odprawił Mszę św. w intencji zmarłych oraz żyjących pracowników, kustoszy kultury i sztuki, oraz w intencji pomyślności i rozwoju tej instytucji. Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Marcina, położonym w bezpośredniej bliskości placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję