Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Słowo daję..., czyli biblijne ABC (10)

Co to znaczy, że Biblia ma dwóch autorów: Boga i człowieka?

Niedziela zamojsko-lubaczowska 20/2015, str. 8

[ TEMATY ]

Biblia

chableproductions-Foter.com-CC-BY-NC-ND2

Czytając różne pozycje dotyczące Pisma Świętego, można często spotkać opinię, że Biblia ma dwóch autorów: Boga i człowieka. Postaramy się dzisiaj wyjaśnić, jak rozumieć to stwierdzenie.

Św. Paweł, przebywając w rzymskim więzieniu w latach 64-67, na krótko przed swoją męczeńską śmiercią, skierował bardzo osobiste pismo do jednego ze swoich uczniów, bp. Tymoteusza. Padają tam m.in. takie słowa: „Wszelkie Pismo od Boga natchnione (jest) i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu” (2 Tm 3, 16). Są to polecenia skierowane bezpośrednio do przełożonego wspólnoty, ale nie tracą na aktualności również dzisiaj. Dzieje się tak dlatego, że na określenie natchnienia Pism Apostoł użył w tym miejscu greckiego słowa „theopneustos”, które znaczy „natchnione przez Boga”. Mówi ono nie o jednorazowym działaniu ze strony Stwórcy, ale uzmysławia nam, że jest to proces, który nieustannie się powtarza, tzn., że słowo Boże jest zawsze żywe.

Reklama

Apostoł Narodów chce przez to uświadomić nam, że pierwszorzędnym autorem Biblii jest sam Bóg. Jednak nie możemy uważać, że Wszechmogący stanął nad pisarzem i słowo po słowie podyktował mu treść księgi. Poprzez kilkanaście wieków dotykał serc najróżniejszych ludzi, takich jak królowie, uczeni, rybacy, poeci, historycy, lekarze itp. i posługiwał się nimi, szanując historię ich życia, osobiste doświadczenie relacji z Nim, posiadane wykształcenie, zasób słownictwa, którym się posługiwali. Zatem Biblia jest także dziełem człowieka.

Aby lepiej zobrazować tę rzeczywistość, posłużę się pewnym przykładem usłyszanym na rekolekcjach: Sir Christopher Wren, jeden z najwybitniejszych angielskich architektów, zasłynął jako budowniczy katedry św. Pawła w Londynie. Gdy w 1676 r. rozpoczął budowę, miał 44 lata. Przez kolejne 35 lat budowa katedry była prowadzona przez cały czas pod kierunkiem tego samego architekta. Prace ukończono w roku 1711. Wren miał wtedy 79 lat. Sir Christopher Wren „zbudował” katedrę św. Pawła. W rzeczywistości jednak sam nie położył ani jednego kamienia. Inni ludzie kładli kamienie. Wielu różnych robotników pracowało przy budowie. Ale stał za tym jeden umysł, jeden architekt, jedno natchnienie.

Podobnie Biblia miała wielu różnych autorów, za którymi stał jeden architekt, jedna inspiracja – sam Bóg.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela i Tydzień Biblijny

Niedziela legnicka 18/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Biblia

Piotr Marcińczak

W całym kraju 3. Niedziela Wielkanocna od kilku lat obchodzona jest jako Niedziela Biblijna. Tym samym rozpoczyna ona 6. Ogólnopolski Tydzień Biblijny, który w tym roku przeżywać będziemy w dniach 4-10 maja. Tegorocznym dniom poświęconym Słowu Bożemu zawartemu w Piśmie Świętym towarzyszyło będzie motto: „Tak, Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym, który miał przyjść na świat” (J 11, 27).

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021

2021-05-31 13:54

diecezja. legnica

Czcigodni i Drodzy Prezbiterzy Diecezji Legnickiej!Nadszedł czas dorocznych zmian personalnych związanych z aktualnymi potrzebami duszpasterskimi i łączących się z posłaniem części kapłanów do wspólnot parafialnych w charakterze proboszczów lub wikariuszy. Wobec realiów naszej Diecezji w ostatnich latach coraz wyraźniej brzmią słowa Zbawiciela „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,35).

Nie jest to związane tylko z faktem, że obecnie w naszym Seminarium przygotowuje się do kapłaństwa jedynie 14 alumnów (dla porównania: w roku 2005 było ich 75). Do tego ogólnego radykalnego i stałego spadku liczby powołań do życia kapłańskiego dochodzą naturalne okoliczności, do których należy m.in. przechodzenie na emeryturę kolejnych pokoleń księży proboszczów, choroby czy śmierć oraz cały szereg innych przyczyn wykluczających konkretnych kapłanów z pełnowymiarowej posługi duszpasterskiej, czy wreszcie odejścia niektórych prezbiterów ze stanu kapłańskiego.W tej sytuacji z przykrością i z troską muszę stwierdzić, że nie jest możliwe posłanie do parafii takiej liczby księży, która w pełni by zaspokoiła potrzeby związane z posługą sakramentalną, duszpasterską i katechetyczną.

CZYTAJ DALEJ

“Katecheza 2.0: czyli jak wychować młodzież w zwariowanym świecie?” - akcja zrzutka

2021-06-24 12:20

[ TEMATY ]

Katecheza 2.0

Mat.prasowy

“Katecheza 2.0” to profesjonalny i nowatorski program multimedialny ułatwiający wychowywanie młodzieży w duchu chrześcijańskim, przeznaczony dla rodziców oraz osób pracujących z młodzieżą. Dostarcza nowoczesne narzędzia wspierające wychowanie młodzieży w wieku 12-16 lat w duchu katolickim.

“Mamy pomysł na to, jak w dzisiejszych zwariowanych czasach, pomóc rodzicom i katechetom w wychowywaniu młodzieży w duchu katolickim. Wykorzystujemy nowoczesny język i technologię, multimedia, muzyk, filmy oraz przede wszystkim - świadectwa naszych gości - aby trafić do młodzieży z pozytywnym przekazem” - stwierdzają autorzy projektu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję