Reklama

W służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

2015-05-21 12:27

Ks. Adrian Put
Edycja zielonogórsko-gorzowska 21/2015, str. 6

Archiwum Marty Brodzik
Marta Brodzik

KS. ADRIAN PUT: – Zakończyła się Sesja Kierownictw Oddziałów i Kół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej diecezji. O czym rozmawialiście w tym gronie?

MARTA BRODZIK: – Na tegorocznej sesji kierownictw pojawiło się sporo nowych twarzy – była to więc okazja do pogłębienia wiedzy na temat skutecznego zarządzania oddziałem KSM. Została nawet przeprowadzona symulacja narady kierownictwa podczas pracy w grupach – w jaki sposób pozyskiwać nowych członków do KSM oraz jak dbać o pogłębianie ich wiary, rozwój intelektualny, zmysł organizacyjny itp. Podczas sesji konferencję oraz homilię w trakcie Eucharystii wygłosił asystent generalny KSM ks. Zbigniew Kucharski, szczególny nacisk kładąc na formację przez akcję oraz codzienne podnoszenie jakości funkcjonowania młodego człowieka. Ponadto ustalono i przekazano terminy najbliższych inicjatyw KSM-u: 20 czerwca – Diecezjalny Turniej Siatkówki Oddziałów i Kół KSM w Raculi; 6-10 lipca – Ogólnopolskie Dni Formacyjne na Śnieżnicy dla Kleryków; 14-20 sierpnia – Ogólnopolskie Dni Formacyjne na Śnieżnicy dla Kierownictw i Liderów KSM; 10 października – Ogólnopolskie Obchody 25-lecia KSM – Kraków; 19-22 października – Ogólnopolskie Rekolekcje Kapłańskie w Łomży; 18 listopada – przyrzeczenia KSM i liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny; 27-30 grudnia – Tydzień Śpiewania Bożonarodzeniowego – wymiana polsko-niemiecka – Neuhausen k. Cottbus.

– Jak często spotykacie się w takim gronie i jakie tematy najczęściej są wówczas podejmowane?

– Sesje kierownictw KSM odbywają się dwa razy w roku – na wiosnę i na jesień. Dotyczą bieżących inicjatyw stowarzyszenia, jak również planowania pracy formacyjnej i organizacyjnej KSM na cały rok. Ponadto młodzi ludzie uczą się, jak skutecznie prowadzić działania ewangelizacyjne wśród swoich rówieśników, w jaki sposób zarządzać grupą ludzi – oddziałem KSM, jak wykorzystywać swoje pasje i talenty w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Jest to również czas dzielenia się i wymiany doświadczeń, sprawozdawczości, a także formacji – czuwań i wspólnej Eucharystii oraz integracji i zabawy.

– Od lutego jesteś prezesem Zarządu Diecezjalnego KSM. Po tych kilku miesiącach mogłaś zapewne dokładniej zaplanować swoją posługę. Co będzie w niej priorytetem?

– Na co dzień pracuję w świetlicy socjoterapeutycznej oraz prowadzę własną działalność gospodarczą zarządzania nieruchomościami. Pogodzenie tych wszystkich elementów z KSM-em wymaga wysiłku, zorganizowania sobie czasu pracy oraz wyznaczenia priorytetów w każdej dziedzinie. I tak priorytetami w KSM-ie są dla mnie: zakładanie i rozwój nowych oddziałów KSM, wzmacnianie obecnych, kontakt z młodzieżą w terenie oraz przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. Wszystko to oparte jest na systematycznej pracy w naszym zarządzie, którego spotkania zwołuję i prowadzę średnio co dwa tygodnie.

– Jak na co dzień wygląda praca KSM w naszej diecezji? Czy młodzież zrzeszona w waszym stowarzyszeniu podejmuje jakieś określone działania?

– Młodzież w swoich parafialnych oddziałach KSM spotyka się co tydzień. Spotkanie dzieli się na część formacyjną i część organizacyjną. W trakcie pierwszej części młodzież formuje swojego ducha, ale także intelekt i emocje. W przygotowaniu spotkań korzystają z programu formacyjnego KSM, czasopism katolickich, dokumentów Kościoła, a w ostatnim czasie także z konspektów spotkań, przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży. Podczas drugiej części planują pracę w oddziale oraz różnorodne akcje, np. koncerty ewangelizacyjne, wyjazdy integracyjne, wieczory filmowe dla młodzieży, czuwania, adoracje i inne nabożeństwa. Przykładem mogą być tutaj koncerty ewangelizacyjne organizowane przez KSM w Kargowej w Domu Kultury, które gromadzą pełne widownie młodzieży, czy np. Debaty Walentynkowe o miłości, czystości oraz podejmujące tematy istotne pod kątem młodzieży, np. legalizacja pigułki wczesnoporonnej w Polsce, organizowane na Uniwersytecie Zielonogórskim przez Koło Akademickie KSM, również cieszące się niezmiennie dużą popularnością.

– Zbliżają się wakacje. KSM każdego roku przygotowywał konkretne propozycje dla młodzieży. Czy w tym roku młodzież naszej diecezji także może spodziewać się ciekawych wyjazdów i inicjatyw?

– W tym roku zapraszamy młodych ludzi na Śnieżnicę w dniach 14-20 sierpnia, gdzie młodzież z KSM i nie tylko będzie gromadzić się na Ogólnopolskich Dniach Formacyjnych KSM. Jest to czas rekolekcji, ale również spotkanie młodych ludzi z całej Polski, którzy prowadzą dzieła ewangelizacyjne w swoich parafiach i diecezjach. W związku z tym spotkania te są niezwykle dynamiczne, radosne, ale też dostarczające uczestnikom cennej wiedzy wynikającej z dzielenia się z innymi i słuchania osób doświadczonych.
Również dla dzieci mamy propozycję wyjazdów na obozy językowe – w tym roku w Białym Dunajcu k. Zakopanego – szczegóły znajdują się na stronie www.emka.ksm.org.pl.
Natomiast wspólnie z KSM Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowujemy Rekolekcje Formacji Apostolskiej, na których nie zabraknie ciekawych wypadów, wypoczynku i integracji na świeżym powietrzu oraz oczywiście spotkań w grupach, czuwań, Eucharystii i rozważania Słowa Bożego. Szczegóły w najbliższym czasie ukażą się na naszej stronie www.zg.ksm.org.pl, gdzie można znaleźć zapowiedzi wszystkich najbliższych inicjatyw KSM.

Tagi:
KSM

Reklama

KSM Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza na rekolekcje!

2019-09-12 17:09

Sekretarz zarządu KSM Kamila Suchańska

Pogubiłeś się? Szukasz swojej życiowej ścieżki? Może tracisz wiarę? A może potrzebujesz odpoczynku, odprężenia, weekendowej ucieczki od otaczającego Cię świata? Nasz archidiecezjalny KSM zaprasza Cię na rekolekcje!

Archiwum KSM
KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Gdzie? Masłońskie Natalin, Dom Rekolekcyjny Jezusa Mistrza

Kiedy? 11-13 października br.

Koszt? 100 zł (zaliczka 50 zł płatna przy zapisach)

Zapisy? Poprzez formularz:

Sekretarz zarządu Kamila Suchańska (tel. 577 634 348), udzieli reszty informacji w razie pytań.

Powiedz tylko swoje GOTÓW i pozwól Bogu działać w swoim życiu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kościół to nie firma, nie upadnie. Chrystus go nie opuści!

2019-09-20 08:22

www.vaticannews.va

„Wielu katolików jest zaniepokojonych, a nawet zrozpaczonych. Jako człowiek wierzący, chciałbym przypomnieć, że Kościół to nie firma, międzynarodowa korporacja czy państwo. A zatem nie może upaść” – powiedział Vittorio Messori. Czołowy katolicki apologeta, współtwórca książkowych wywiadów z kard. Ratzingerem, odniósł się do kryzysu we współczesnym Kościele.

aradaphotography/pl.fotolia.com

Przyznał on, że powodów do zmartwień nie brakuje. Niepokój budzą na przykład niejasności związane z Synodem Biskupów o Amazonii. Szerzy się zamęt, ludzie są zdezorientowani. Messori przypomina jednak, że Kościół należy do Chrystusa, który kieruje nim z mądrością. „Myślę, że na koniec Ojciec zainterweniuje. Bóg przekracza nasze ograniczone możliwości postrzegania” – dodał włoski pisarz w wywiadzie la portalu La Fede Quotidiana.

Niepokoi go natomiast narastający w Kościele konformizm. „Mówi się, że żyjemy w Kościele miłosierdzia, otwartego dialogu i szczerości, a zarazem wielu kardynałów i biskupów boi się podzielić swymi obawami”. Messori wspomina, że kiedy on sam postanowił się kiedyś podzielić swymi wątpliwościami na łamach dziennika Corriere della Sera, spotkały go za to obelgi i ostry atak ze strony niektórych katolickich mediów.

Powstał nawet komitet, który domagał się, aby ten mediolański dziennik zerwał z nim współpracę. „Jestem zatem zaniepokojony, ale nie zrozpaczony. Chrystus nie opuści swego Kościoła” – dodaje na zakończenie włoski pisarz i apologeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

2019-09-20 21:30

pb / Watykan (KAI)

Trzy wydarzenia zaplanowano w Rzymie z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, przypadającego w październiku. Ogłosił go papież Franciszek w 2017 r., aby „pobudzić gorliwość w działalności ewangelizacyjnej Kościoła ad gentes”, czyli skierowanej do ludzi nieznających jeszcze Chrystusa.

©Adam Jn/fotolia.com

Temat Miesiąca, który upamiętnia także setną rocznicę ogłoszenia misyjnego listu apostolskiego papieża Benedykta XV „Maximum illud” z 30 listopada 1919 r., brzmi: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji w świecie”.

Pierwszym punktem rzymskiego programu obchodów będą 1 października o 18.00 w bazylice św. Piotra Nieszpory wspomnienia liturgicznego św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji wraz ze św. Franciszkiem Ksawerym. Przed liturgią o 17.15 odbędzie się czuwanie misyjne połączone z wysłuchaniem świadectw o pracy misjonarzy.

Z kolei 7 października o 15.00 w bazylice Matki Bożej Większej odbędzie się modlitwa różańcowa, którą poprowadzi kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ta misyjna dykasteria Stolicy Apostolskiej wraz z Papieskimi Dziełami Misyjnymi poprosiły światową sieć Radia Maryja o organizację tego wydarzenia, które będzie miało charakter międzynarodowy za sprawą bezpośredniej transmisji (także w wersji wideo) za pośrednictwem niemal 80 stacji Radia Maryja na pięciu kontynentach.

Wreszcie w Światowy Dniu Misyjnym, przypadającym w tym roku w niedzielę 20 października, papież Franciszek odprawi o 10.30 Mszę św. na placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem