Reklama

Drogowskazy

Edytorial

Przeszedł dobrą szkołę służby Ojczyźnie

Niedziela Ogólnopolska 22/2015, str. 3

[ TEMATY ]

wybory

Andrzej Duda

Bożena Sztajner/Niedziela

Dzisiaj, na naszych oczach, dokonują się dziejowe zmiany. Po raz kolejny okazuje się, że solidarna mobilizacja narodu z wielkim zapleczem modlitwy może zmienić bieg historii. Adam Mickiewicz pisał w III części „Dziadów”: „Nasz naród jak lawa,/ Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa;/Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi,/ Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi...”. We wnętrzu, pod tą grubą, twardą pokrywą, nasz wieszcz widział gorących polskich patriotów, którzy nie zgadzali się na dramatyczną sytuację państwa i walczyli o pomyślność dla Ojczyzny. To ludzie odważni, kochający Polskę, przygotowani do służby narodowi.

Reklama

A gdzie dzisiaj szukać takich ludzi? Kilka miesięcy temu dziennikarz „Niedzieli” zaprowadził nas do współczesnej polskiej szkoły patriotyzmu, utworzonej przy Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim, który roztaczał wokół siebie etos służby dla Polski, a sam był postrzegany jako patriota i bohater. W Kancelarii Prezydenta RP pracował Andrzej Duda, jako ekspert w zakresie prawa. Lech Kaczyński wysoko go cenił i liczył się z jego zdaniem. Minister Duda uczestniczył w powstawaniu ustaw, które trafiały na biurko Prezydenta RP, do podpisu. Doskonale się rozumieli. Prezentowali bardzo podobną wizję Polski – jako kraju suwerennego i szanującego wszystkich swoich obywateli. Kancelaria Lecha Kaczyńskiego była doskonałą szkołą dla wielu młodych urzędników, poznających tam mechanizmy rządzące państwem. Teraz właśnie oni mają szansę wejść do wielkiej polityki i służyć Polsce. Z tej szkoły patriotyzmu pochodzi dr Andrzej Duda, wybrany przez naród 24 maja 2015 r. na urząd Prezydenta RP.

Ostatnio mieliśmy okazję zapoznać się z wypowiedzią prof. Jana Dudy, ojca nowo wybranego Prezydenta RP. Zdradza on rodzicielskie zasady, których przestrzeganie jest konieczne, aby wychować wartościowego człowieka, mogącego – jak się okazuje – pełnić nawet najwyższy urząd w państwie. Jego zdaniem, swoje dziecko trzeba szanować i wskazywać mu autorytety do naśladowania. Ojciec Andrzeja Dudy zwraca uwagę przede wszystkim na głębokie życie religijne syna. Mówi wprost, że bez silnej wiary w Boga nie byłoby możliwe zmierzenie się przez niego z trudnościami i atakami, wzmocnionymi szczególnie w tym czasie, gdy przemierzał ostatni odcinek drogi do prezydentury. Z ojcowską troską prosi o naszą stałą modlitwę za prezydenta elekta Andrzeja Dudę, który ma objąć urząd 6 sierpnia 2015 r., w święto Przemienienia Pańskiego.

Można powiedzieć, że po niedzieli Zesłania Ducha Świętego 2015 r. obudziliśmy się w nowej Polsce. Mamy świadomość, że ta wielka historia dzieje się pod okiem Opatrzności. Ostatnio przecież, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, przyzywaliśmy szczególnego orędownictwa patronów Polski: św. Stanisława BM, św. Wojciecha oraz św. Andrzeja Boboli. Przez cały czas ostatnich zmagań o przyszłość Ojczyzny na Jasnej Górze, przy Sercu Matki Bożej, trwały modlitwy o dobry wybór prezydenta. Prosiliśmy św. Jana Pawła II, aby wstawiał się w niebie za Polską. Boża reżyseria jest tutaj bardzo czytelna: wybory prezydenckie odbyły się akurat w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, po zakończeniu wielkiej nowenny, podczas której prosiliśmy Bożego Ducha, aby zstąpił na nas i odmienił oblicze naszej polskiej ziemi.

2015-05-26 13:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gowin: w noweli ustawy o głosowaniu korespondencyjnym nacisk będzie położony na przywrócenie roli PKW

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Wojciech Olkuśnik

W czwartek rozpoczną pracę eksperci, którzy przygotują głęboką nowelizację ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, w której nacisk będzie położony na przywrócenie roli PKW - poinformował w czwartek lider Porozumienia Jarosław Gowin.

"Wczoraj wypracowaliśmy rozwiązanie, które jest dobre dla Polski, które gwarantują bezpieczne, w pełni demokratyczne, transparentne wybory" - mówił lider Porozumienia, nawiązując do wspólnego oświadczenia z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

CZYTAJ DALEJ

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

2021-09-15 13:30

[ TEMATY ]

komisja

KAI

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdza Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów, o. Pawła Kozackiego OP. Celem Komisji było zbadanie działań dominikanina Pawła M. oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie - aż do dzisiaj - wobec wydarzeń w duszpasterstwie dominikanów, sięgających swoimi początkami roku 1997. Dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI przedstawiono wyniki prac Komisji Eksperckiej, której przewodniczy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję