Reklama

Cele watykańskiej dyplomacji

2015-05-26 13:34

(pr)
Niedziela Ogólnopolska 22/2015, str. 37

Jedna z największych na świecie agencji prasowych – Reuters – przedstawiła analizę celów dyplomacji papieża Franciszka. Reuters wyszedł od niewątpliwych sukcesów Ojca Świętego na tym polu. Jednym z nich była przede wszystkim mediacja między rządami USA i Kuby, która doprowadziła do przywrócenia wzajemnych relacji dyplomatycznych po trwającym pół wieku okresie otwartej nienawiści panującej między tymi dwoma krajami. Kolejnym sukcesem i wyznacznikiem kierunku, w jakim Ojciec Święty prowadzi watykańską dyplomację, jest pierwsze formalne porozumienie między Stolicą Apostolską a Palestyną. Szerokim echem na całym świecie odbiła się też wypowiedź Franciszka, w której uznał śmierć 1,5 mln Ormian na początku XX wieku za ludobójstwo. Wywołała ona gwałtowną reakcję tureckich władz.

To wszystko, zdaniem Reutersa, wskazuje na to, że Franciszek powrócił do bardziej aktywnej dyplomacji, takiej, jaką prowadził Jan Paweł II. Z tego punktu widzenia Papieżowi z Argentyny bliżej jest do Karola Wojtyły niż do Josepha Ratzingera. Jaki jest priorytet watykańskiej dyplomacji pod przewodnictwem papieża Franciszka? Angielska agencja uważa, że jest nim przede wszystkim ochrona prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Tu Papież widzi sojusznika w Rosji i dlatego unika ostrych wypowiedzi o konflikcie ukraińskim. Jednocześnie Franciszek nie jest niewolnikiem politycznej poprawności, co pokazuje wspomniana wyżej sprawa relacji z muzułmańską Turcją. Papież potrafił modlić się w Błękitnym Meczecie, ale jednocześnie powiedzieć prosto w oczy o sprawie bardzo bolesnej dla Turków, jaką jest ludobójstwo Ormian.

Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar

2019-04-23 09:35

kg (KAI/B-I) / Paryż

Około 180 tys. pszczół z uli umieszczonych na dachu katedry Notre-Dame przeżyło niedawny wielki pożar tej świątyni. Oznajmił o tym 19 kwietnia pszczelarz świątyni Nicolas Géant w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press. Wyznał, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy zobaczył zdjęcia satelitarne, na których widać, że żaden z trzech znajdujących się na szczycie katedry uli nie ucierpiał.

marina_foteeva – stock.adobe.com

Według niego we wszystkich tych ulach żyje łącznie prawie 180 tys. pszczół. Jednocześnie Géant przypomniał, że owady te nie mają płuc a wydzielający się w czasie pożaru dwutlenek węgla wywołuje tzw. efekt sedatywny, czyli obniżenia aktywności w połączeniu z sennością. Zaznaczył, że gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić główną postać w ulu - matkę (królową).

Pszczelarz podkreślił, że występujące w Europie pszczoły w żadnych okolicznościach nie porzucają swych uli.

Wielki pożar, który ogarnął paryską katedrę, wybuchł 15 kwietnia wieczorem i został ugaszony nazajutrz nad ranem. Rozpoczął się na rusztowaniach, wznoszących się nad dachem świątyni, po czym przeniósł się do jej środka, powodując m.in. zawalenie się iglicy i dachu oraz inne ogromne straty we wnętrzu. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył już, że wciągu najbliższych 5 lat katedra powinna zostać odbudowana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem