Reklama

W Drohiczynie zwarli szyki przed ŚDM Kraków 2016

2015-05-28 10:38

Ks. Artur Płachno
Edycja podlaska 22/2015, str. 6-7

Ks. Artur Płachno
Spotkanie przed ŚDM

7 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyło się spotkanie dekanalnych koordynatorów przygotowania Światowych Dni Młodzieży oraz reprezentantów władz państwowych i samorządowych

Obecni byli księża dziekani z całej diecezji drohiczyńskiej, dekanalni księża koordynatorzy Światowych Dni Młodzieży, przedstawiciele wojewodów podlaskiego i mazowieckiego, sejmików samorządowych tych województw, reprezentanci starostów, wójtów i burmistrzów oraz dyrektorzy placówek kultury. Tematyka spotkania dotyczyła organizacji i przeżywania Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 w diecezji drohiczyńskiej oraz wypracowania konkretnej współpracy w tym dziele z władzami lokalnymi różnych szczebli.

Obecny na spotkaniu bp Tadeusz Pikus powiedział, że jest to wielkie wydarzenie, do którego przygotowują się Kościół w Polsce i Kościoły diecezjalne. Powinno ono pokazać młodzieży z różnych krajów polską gościnność i otwartość, ale też umożliwić naszej młodzieży owocne duchowe przeżycia, dając możliwość służby innym, aby czerpała radość z umiejętności i życia dla innych. Podkreślił również wartość tworzenia wspólnie tego dzieła, łączącego siły i pomysły na wielu płaszczyznach lokalnych zarówno duchownych, jak i świeckich.

Ks. Andrzej Lubowicki zajmujący się diecezjalną koordynacją przygotowań Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej przypomniał cele ŚDM i ich powstanie z inicjatywy św. Jana Pawła II. Obecnie spotkania międzynarodowe ŚDM przebiegają dwuetapowo. Najpierw pielgrzymi przybywają do diecezji kraju-gospodarza, gdzie przeżywają tzw. dni w diecezjach, a następnie udają się do miasta wyznaczonego na spotkanie z Papieżem i tam przez kolejne dni biorą udział w tzw. wydarzeniach centralnych. W diecezjach goście poznają historię, kulturę a także życie wspólnoty Kościoła lokalnego. Czas ten wypełniają wycieczki, zabawy i zaangażowania w społeczne projekty, przygotowane przez organizatorów. Podczas spotkania w 2016 r. tzw. dni w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca. Na ich zakończenie odbędzie się posłanie pielgrzymów ŚDM do Krakowa – diecezji wybranej przez Papieża jako miejsce tzw. wydarzeń centralnych. Tam przez kolejny tydzień młodzież wspólnie z Ojcem Świętym przeżywać będzie święto wiary, uczestnicząc w nabożeństwach i katechezach w grupach językowych, biorąc udział w odbywających się wówczas festiwalach ewangelizacyjnych, a także w spotkaniach z Papieżem i prowadzonej przez niego Drodze Krzyżowej. Odbędzie się też wielkie czuwanie pod przewodnictwem Ojca Świętego, które zakończy uroczysta Msza św. zamknięcia.

Reklama

Powiedział on również o symbolach ŚDM – krzyżu i ikonie Matki Bożej „Salus Populi Romani”, które są obecne na spotkaniach ŚDM, a w Niedzielę Palmową 2014 r. zostały przekazane reprezentacji młodzieży polskiej, aby peregrynować po Polsce i krajach sąsiednich, towarzysząc w przygotowaniach do ŚDM w Krakowie. W diecezji drohiczyńskiej będą one przebywały w poszczególnych dekanatach od 25 lipca do 8 sierpnia br.

Mówił także o rozpoczętych przygotowaniach wolontariatu, za które odpowiada ks. Łukasz Suszko. Zapoznał przybyłych z założeniami programu tzw. tygodnia misyjnego w ramach Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej 20-25 lipca 2016 r. W tych dniach planowany jest: 20 lipca – przyjazd, 21 lipca – dzień naszych parafii, 22 lipca – Kalwaria, wspólne spotkanie w Drohiczynie, 23 lipca – dzień promocji kultury i prezentacji regionu, 24 lipca – Niedziela dla Rodziny, spotkania rodzinne oraz w kręgach regionalnych, a 25 lipca – rozesłanie do Krakowa po uroczystych Eucharystiach. Zaprosił także do mobilizacji w celu przygotowania ponad 2 tys. miejsc dla młodych ludzi z zagranicy na terenie diecezji.

Głos zabrali także obecni na spotkaniu starosta siemiatycki Jan Zalewski oraz burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, którzy zapewnili o wparciu ze strony samorządowców, podkreślając, że jest to wielka okazja do promocji i pokazania tego regionu Polski.

Wstępnie skompletowano zespoły rejonowe, w skład których weszli: dziekani, księża koordynatorzy, delegaci władz oraz placówek kultury. Mają oni odbyć robocze spotkania koordynujące i wydelegować dwuosobowe delegacje, które spotkają się w Drohiczynie 2 czerwca o godz. 16.

Na zakończenie bp Tadeusz Pikus, zachęcając do podjęcia współpracy z Diecezjalnym Komitetem Światowych Dni Młodzieży, ukazał wielką szansę promocji wartości, a także pokazania specyfiki i walorów tego fragmentu Podlasia i Mazowsza ludziom z innych kręgów kulturowych. Podkreślił wartość świadectwa rodzin, których atmosfera może mieć wielkie znacznie w odbiorze naszej ojczyzny przez młodzież z innych krajów.

Biskup Drohiczyński spotkał się już wcześniej z władzami wojewódzkimi, starostami dziesięciu powiatów, na terenie których znajdują się parafie diecezji drohiczyńskiej, oraz wójtami i burmistrzami. Obiecali oni zaangażować się w konkretną pomoc, adekwatną do ich kompetencji, szczególnie przy organizacji spotkań, transportu i zakwaterowania.

Tagi:
Światowe Dni Młodzieży

Reklama

Święto Młodych

2019-04-24 09:01

Ewa Jankowska
Edycja toruńska 17/2019, str. 4-5

– Niech to spotkanie będzie okazją, abyśmy potrafili dobrze przeżywać nasze „teraz” – mówił do młodych bp Wiesław Śmigiel podczas Diecezjalnego Spotkania Młodych w Niedzielę Palmową. Na obchodach Święta Młodych w Toruniu zebrało się blisko 800 osób, by radośnie wyznawać wiarę w Chrystusa Króla

Renata Czerwińska

W słoneczne popołudnie 13 kwietnia młodzież z różnych zakątków diecezji przyjechała do Torunia, aby wspólnie przeżywać Niedzielę Palmową. Hasło tegorocznego Święta Młodych w naszej diecezji brzmiało: „Jesteśmy Bożym teraz” i nawiązywało do słów papieża Franciszka wypowiedzianych podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Panamie. Ideą Święta Młodych w wymiarze diecezjalnym jest spotkanie młodzieży z Księdzem Biskupem w łączności duchowej z papieżem, który tego dnia spotyka się z młodymi w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nicole Kidman: katolicyzm mnie prowadzi

2019-04-25 13:06

tom (KAI) / Hollywood

„Katolicyzm mnie prowadzi" - wyznała słynna amerykańska aktorka Nicole Kidman w rozmowie z amerykańskim czasopismem „Vanity Fair”. Wielu jej przyjaciół często wyśmiewa się z niej ze względu na jej chrześcijańską wiarę, gdyż jest praktykująca i chodzi do kościoła z rodziną.

pl.wikipedia.org

Kidman powróciła do wiary katolickiej w 2006 r. Obecnie mieszka w Nashville w stanie Tennessee. Uczestnictwo w Mszy św. jest dla niej ważną częścią życia rodzinnego. "Tak samo wychowujemy nasze dzieci. Chociaż mój mąż Keith ma własną wiarę to chodzi razem z nami. Miałem bardzo katolicką babcię i wychowałam się na modlitwach, które miały na mnie wielki wpływ" - powiedziała aktorka.

Przed ślubem z muzykiem country Keithem Urbanem studiowała teologię w Kalifornii, aby lepiej zrozumieć swoje katolickie korzenie. "Katolicyzm mnie prowadzi. Naprawdę mam silną wiarę, staram się regularnie chodzić do kościoła, a także do spowiedzi. W tym sensie jestem uduchowiona, że absolutnie wierzę w Boga. Zawsze podobał mi się pomysł zostania zakonnicą. Jak widać, nie wybrałem tej drogi" - wyznała Kidman, która przez długi czas należała do sekty scjentologów i wcześniej była żoną Toma Cruisa.

Również dzięki pomocy ks. Paula Colemana, australijskiego kapłana i przyjaciela rodziny Kidmanów opuściła sektę. Jej małżeństwo z Cruisem zostało unieważnione. Z Keithem Urbanem ma dwójkę dzieci: Sunday Rose i Faith Margaret.

51-letnia Nicole Kidman wystąpiła w kilkudziesięciu filmach. W 2002 r. zdobyła Oscara za występ w filmie o Virginii Woolf pt "Godziny".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prymas Polski: w świecie naznaczonym lękiem i śmiercią mamy nieść pokój i radość

2019-04-25 18:29

bgk / Gniezno (KAI)

„Jesteśmy wezwani, aby w tym świecie, takim, jakim on jest, naznaczonym lękiem i śmiercią, pozbawionym nadziei, sparaliżowanym tak wieloma dramatami, nieśli pokój i radość Chrystusa” – mówił dziś w Mielżynie abp Wojciech Polak, odnosząc się do niedzielnych tragicznych wydarzeń na Sri Lance.

Piotr Drzewiecki

Prymas Polski wziął udział w obchodach 100-lecia obecności i posługi w Mielżynie sióstr dominikanek. Zgromadzenie od początku prowadzi tam działalność dobroczynną, opiekując się w sposób szczególny młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie i ruchowo.

W homilii Mszy św. stanowiącej centralny punkt jubileuszowych obchodów abp Wojciech Polak postawił pytanie o nasze świadectwo wiary, a konkretnie o radość wiary, której brak papież Franciszek nazwał cechą, a nawet wręcz chorobą wielu chrześcijan.

- Dlaczego boimy się radości? Co nie pozwala nam prawdziwie ucieszyć się bliskością Zmartwychwstałego Pana? – pytał Prymas. – Wolimy się smucić, niż cieszyć może dlatego, że łatwiej jest poruszać się w ciemnościach niż w blasku. Łatwiej jest żyć w lęku, niż otworzyć się na nowość życia. Często brakuje nam radości, bo się po prostu boimy. Czujemy się wciąż przytłoczeni tragedią krzyża, naszymi trudnymi doświadczeniami, naszą przeszłością. Jesteśmy więc, jak mówił swoim uczniom Jezus, zmieszani i różne wątpliwości budzą się w naszych sercach – mówił abp Polak, przypominając, że przecież nie do tego jesteśmy powołani.

„Zmartwychwstały wzywa nas, abyśmy w tym świecie, takim, jakim on jest, tak często naznaczonym lękiem i smutkiem, tak mocno doświadczonym ludzkim cierpieniem i śmiercią, w świecie owładniętym niepewnością i jakże często wręcz sparaliżowanym tak wieloma tragicznymi wydarzeniami, jak choćby w tych ostatnich dniach męczeńską śmiercią tylu chrześcijan na Sri Lance, w świecie przenikniętym samotnością i ostatecznie pozbawionym nadziei, nieśli Jego pokój i radość” – podkreślił Prymas.

Metropolita gnieźnieński nawiązał też do świętowanego jubileuszu zaznaczając, że wezwanie to od stulecia wiernie wypełniają w Mielżynie siostry dominikanki, dla których radość i nadzieja zmartwychwstania jest motywem miłości i służby drugiemu.

„Poczynając od klasztoru i domu dla sierot, poprzez prowadzoną do wybuchu II wojny światowej Szkołę Gospodarstwa Domowego, aż po prowadzony nieprzerwanie od 1956 roku zakład dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną, były i są dla tej witkowskiej ziemi zwiastunami nadziei i radości w Panu” – mówił abp Polak.

Na koniec przypomniał słowa pierwszego Prymasa odrodzonej Polski kard. Edmunda Dalbora, który nawołując do troski i miłości o drugich, zwłaszcza o potrzebujących pomocy, zwykł mówić, że „zadaniem naszym jest rany zabliźniać, kolce goryczy bliźnim ostrożnie i miłościwie wyciągać, by im ułatwić przyjście do równowagi i do powrotu do lepszego sposobu życia i do zajęć odważniejszych (…) Dlatego też jako chrześcijanie – dodawał – powinniśmy mieć zawsze współczucie dla naszych bliźnich”.

Mielżyn jest jedną z większych placówek zgromadzenia sióstr dominikanek w Polsce. W klasztorze znajdującym się przy Domu Pomocy Społecznej mieszka i pracuje 18 sióstr. W chwili obecnej 13 sióstr bezpośrednio służy osobom niepełnosprawnym, pozostałe zaś z klasztoru wspierają ich posługę swoimi modlitwami i cierpieniami. Jako wolontariusze w Domu Pomocy Społecznej służą także klerycy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem