Reklama

Z Jasnej Góry

2015-06-02 12:39

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 23/2015, str. 6

W siedzibie Episkopatu

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Siedzibę Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 28 maja br. nawiedziła Matka Boża Jasnogórska w kopii Cudownego Obrazu, który w uroczystej procesji przeniesiono z kaplicy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, znajdującej się nieopodal budynku Episkopatu. Procesję poprowadził bp Artur Miziński, sekretarz KEP, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy KEP. W kazaniu Ksiądz Biskup mówił o macierzyńskiej opiece Maryi nad narodem, który wybrał Ją sobie za królową, i o Jasnej Górze, która jest miejscem przemiany ludzkich serc. Przypomniał Jasnogórskie Śluby Narodu z 1956 r., ułożone przez kard. Stefana Wyszyńskiego. – Nie pozostaliśmy im wierni, a ich niespełnienie łączy się z rezygnacją z przymierza z Bogiem. Wołajmy więc o to, abyśmy jako naród odrodzili się na nowo i wrócili do wierności przykazaniom Bożym, abyśmy zaczęli na nowo słuchać Bożej Mądrości – powiedział bp Miziński.

Po Mszy św. rozpoczęła się indywidualna modlitwa przed Obrazem, następnie miały miejsce nabożeństwo majowe i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zakończyło się po kilku godzinach odczytaniem tekstu Jasnogórskich Ślubów Narodu i Obraz wrócił do kaplicy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza.

Pielgrzymka Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej po archidiecezji warszawskiej rozpoczęła się 15 czerwca 2014 r., a zakończy się 7 czerwca 2015 r. Uroczyste zakończenie peregrynacji będzie miało miejsce podczas VIII Święta Dziękczynienia przy Świątyni Opatrzności Bożej. Do tego czasu Ikona odwiedzi wszystkie parafie archidiecezji. To już druga peregrynacja Obrazu w archidiecezji warszawskiej, a trzecia w samej Warszawie.

Reklama

(KAI)

Służba Zdrowia

Każde ludzkie życie jest święte

Prawie 4 tys. osób uczestniczyło 24 maja br. w 91. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę. Przed Szczytem modlili się: lekarze, pielęgniarki, położne, pracownicy pogotowia ratunkowego, rehabilitanci, farmaceuci, dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych. Mszę św. celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W modlitwie uczestniczyli duszpasterze służby zdrowia oraz księża kapelani z ks. Stanisławem Warzeszakiem, krajowym duszpasterzem służby zdrowia. – Postępowi naukowemu i technicznemu we współczesnej medycynie, niestety, często nie towarzyszy należyta troska o człowieka jako osobę. Dlatego przed wierzącymi pracownikami służby zdrowia stoi zadanie wydobycia na nowo wartości ludzkiego życia, niezależnie o kogo by chodziło – mówił abp Gądecki i przypomniał słowa Ojca Świętego Franciszka ze spotkania z członkami włoskiego stowarzyszenia lekarzy katolickich, że zapomina się o głębszych wymiarach egzystencji, dotyczących relacji ducha i religii. W świetle wiary i zdrowego rozsądku życie ludzkie jest zawsze święte, zawsze ma wartość i jest nienaruszalne. Jako takie winno być otaczane miłością i troską. Pomocą w tym zadaniu jest nasza wiara, która pozwala wychodzić dalej, aniżeli nakazuje przysięga Hipokratesa.

Pielgrzymkę poprzedziły dwudniowe rekolekcje, które poprowadził ks. dr Marek Kruszewski. Do pielgrzymów specjalny list skierował abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Krótko

25 maja br. uczniowie i nauczyciele świętowali jubileusz 25-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej i 10-lecia Katolickiego Gimnazjum w Częstochowie. Uroczystość była połączona z nadaniem imienia Matki Bożej Jasnogórskiej Katolickiemu Gimnazjum w Częstochowie i poświęceniem jego sztandaru.

• W dniach 26-27 maja odbyło się 5. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii. W jego ramach miała miejsce uroczysta ceremonia wręczenia nagrody „Conservator Ecclesiae” im. ks. prof. Janusza St. Pasierba dla o. Jana Golonki, paulina, kuratora Zbiorów Sztuki Wotywnej.

27 maja odbywał się 8. Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci pod hasłem: „Nie bójcie się być świętymi!”. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze szkół i parafii archidiecezji częstochowskiej, szczególnie dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe.

Zapowiedzi

12 czerwca – 24. Pielgrzymka Diabetyków

13 czerwca – 16. Pielgrzymka Poczty Polskiej oraz 25. Pielgrzymka Sportowców

14 czerwca – 31. Pielgrzymka Ogrodników oraz 23. Pielgrzymka Lekarzy Weterynarii

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Szaleństwo ekologów: chcą więcej aborcji, by chronić planetę

2019-11-07 17:30

Beata Zajączkowska/vaticannews / Oxford (KAI)

Szaleństwo ideologów ekologii zaczyna przybierać coraz większe rozmiary. Wysługując się renomowanymi pismami naukowymi, forsują tezę, że przyszłość ziemi zależy od rezygnacji z posiadania dzieci. Innymi słowy proponują więcej aborcji i antykoncepcji.

Vatican News

Pismo naukowe wydawane przez uniwersytet w Oksfordzie zaproponowało właśnie „sprawdzoną politykę skuteczności”, by osiągnąć cel, jakim jest ochrona planety i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. W 320-stronnicowym artykule „World scientist warning of a climate emergency” opublikowanym na łamach „BioScience” przez 11.258 naukowców ze 153 krajów świata, proponując remedia na „uratowanie ziemi” i „przyszłości ludzkości”, wskazano, że „światowa populacja musi zostać ustabilizowana i idealnie, stopniowo ograniczana”. Autorzy artykułu podkreślają, że można to osiągnąć dzięki „sprawdzonej polityce skuteczności, która wzmacniając prawa człowieka, redukuje jednocześnie wskaźnik płodności”. Za tą ideologiczną retoryką kryje się jeszcze większa promocja aborcji i antykoncepcji.

Publikacji artykułu towarzyszyło rozpoczęcie w Anglii kampanii reklamującej sterylizację. Na banerach reklamowych można zobaczyć pięcioro białych dzieci, a obok nich hasło: „Wyobraź sobie miasto mniej zatłoczone i zrób swoje… wysterylizuj się!”. Jest to ciekawy szczegół w multietnicznym społeczeństwie anglosaskim, gdzie białoskórych Anglików z każdym rokiem jest coraz mniej (obecnie ok. 40 proc.). W tym kontekście warto zauważyć, że podczas gdy ideolodzy ekologizmu posiadanie dzieci uznają za nieekologiczne i zgubne dla planety, nasze społeczeństwa same skazują się na zagładę, dokonując samobójstwa demograficznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz o ogólnopolskich inicjatywach przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego

2019-11-18 19:18

rl / Częstochowa (KAI)

Listy pasterskie, materiały duszpasterskie oraz inicjatywy diecezjalne - to główne elementy ogólnopolskiego przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która 7 czerwca odbędzie się w Warszawie. Obradujący na Jasnej Górze polscy biskupi zatwierdzili najważniejsze elementy tych przygotowań. Jak podkreślił w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz, treścią przygotowań powinna być nie tylko sama postać wielkiego Prymasa Tysiąclecia, ale przede wszystkim jego duchowość, która może stanowić wzór dla każdego.

http://archidiecezja.warszawa.pl

W rozmowie z KAI metropolita warszawski podkreślił, że przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia muszą mieć charakter ogólnopolski. „Kard. Stefan Wyszyński był Prymasem całej Polski, choć oczywiście z niektórymi diecezjami związany był nieco bardziej. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób dotrzeć do wiernych, by przybliżyć postać kard. Wyszyńskiego w Polsce, ale w pewnym sensie także dzięki mediom za granicami Polski” - powiedział kard. Nycz.

Hierarcha poinformował, że Konferencja Episkopatu Polski przygotuje dwa listy pasterskie poświęcone postaci Prymasa Tysiąclecia. Pierwszy z nich opublikowany zostanie na początku Wielkiego Postu, drugi zaś pod koniec maja, tuż przed uroczystością beatyfikacyjną.

Drugim elementem przygotowania będą materiały opracowywane przez Archidiecezję Warszawską. Są to m.in. konspekty katechez dla różnego rodzaju szkół. Trafią one do wszystkich polskich diecezji. W tę inicjatywę włączają się również tygodniki katolickie, które opracowały na przykład materiał na dziecięce roraty.

Każda diecezja w Polsce opracuje też własny plan duchowego przygotowania do beatyfikacji, po to, „żeby zwrócić uwagę na drogę do świętości kard. Wyszyńskiego i Boga działającego w życiu Księdza Prymasa” - powiedział kard. Nycz.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że niemal każda diecezja w Polsce ma takie miejsce, gdzie Prymas przez 33 lata swojego posługiwania był przynajmniej raz. „Chodzi o to, żeby w oparciu o takie miejsca budować narrację przygotowania i dziękczynienia wszędzie tam, gdzie Ksiądz Prymas postawił swoją stopę” - podkreślił metropolita warszawski.

Jako przykład podał dekanat warecki w archidiecezji krakowskiej. Na cmentarzu we Wrociszewie jest pochowany ojciec Prymasa Wyszyńskiego, bo tam w ostatnich latach swojego życia był organistą i tam chciał być pochowany. Kapłani z tego i okolicznych dekanatu będą wykorzystywać ten fakt przy okazji beatyfikacji.

Kad. Nycz dodał, że samo przygotowanie do beatyfikacji należy w pewien sposób wyważyć, bowiem łatwiej jest mówić o Prymasie jako mężu stanu, interreksie - robią to historycy. Natomiast zdaniem metropolity warszawskiego, nie mniej ważne jest to, co powie katecheta o duchowej misji, duchowej roli, duchowości Księdza Prymasa.

„Jak patrzy się na kalendarz pracy Prymasa Wyszyńskiego to jest on pomieszany: godziny modlitwy i godziny ciężkiej, systematycznej pracy, ważnych spotkań. Gdyby nie te godziny modlitwy, Prymas nie miał prawa udźwignąć tego wszystkiego, co dźwigał na swych brakach" - wyznał kard. Nycz.

Jego zdaniem, o tym elemencie duchowym trzeba mówić częściej, dlatego że jest to ważniejsze, choć równocześnie trudniejsze do pokazania. „Trzeba pokazywać drogę do świętości, bo w tym przede wszystkim możemy naśladować Prymasa Tysiąclecia” - podsumował kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem