Reklama

Uczyć się człowieka

Koło Miłosierdzia WSD w Kielcach

Niedziela kielecka 6/2003

W kieleckim Seminarium istnieje Koło Miłosierdzia, które stara się realizować Chrystusowe przesłanie o miłosci bliźniego. Należą do niego alumni, którzy pragną w człowieku cierpiącym, biednym, samotnym uczyć się dostrzegać oblicze Chrystusa.
Opiekunem Koła Miłosierdzia od 8 lat jest ks. dr Jan Jagiełka, ojciec duchowny Seminarium. Pracujemy w 8 sekcjach. Nasze Koło skupia największą liczbę członków spośród innych grup seminaryjnych. Odwiedzamy więc Dom Opieki Społecznej przy ul. Tarnowskiej, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy ul. Wesołej, Dom Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej, Dom Księży Emerytów przy Al. IX Wieków Kielc, Ognisko Wychowawcze przy ul. Kościuszki, Zakład Karno-Śledczy na Piaskach oraz pomagamy wspólnocie związanej z Domem Opieki w Piekoszowie. Nasza aktywność w tych miejscach przybiera różne formy. Przede wszystkim alumni wspólnie się modlą z odwiedzanymi, ale także organizują różne spotkania kulturalno-relaksujące. Klerycy z naszego Koła z wielką radością i poświęceniem od samego początku biorą czynny udział jako wolontariusze także we wczaso-rekolekcjach organizowanych dla niepełnosprawnych. Ddbają o oprawę liturgiczno-modlitewną i kulturalno-relaksującą. Oprócz turnusów "wspólnota piekoszowska" organizuje comiesięczne spotkania. Służymy pomocą osobom, które same nie mogą przybyć na spotkanie, dbamy o liturgię Mszy św., która jest centralnym momentem każdego spotkania.
W każdą środę na Mszy św. w naszej wspólnocie seminaryjnej jest zbierana taca na cele charytatywne. Zostaje ona wykorzystana na wspieranie osób lub wspólnot, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Nie jesteśmy także obojętni na cierpienia, jakie dotykają naszych braci i sióstr, czy to przez powódź, czy przez trzęsienie ziemi lub wybuch wulkanu.
Wspaniałym darem jaki Bóg daje alumnom, jest dar spotkań z osobami niepełnosprawnymi, cierpiącymi i ich najbliższymi, dar rodzących się przyjaźni, doświadczenia miłości i dzielenia się wiarą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję