Reklama

Damy i rycerze w katedrze polowej

Nie wpadajmy w obojętność, która upokarza, ani w cynizm, który niszczy. Otwórzmy oczy, aby dostrzec biedę i biednych ludzi. Niech nasze ręce ścisną ich ręce, aby poczuli ciepło naszej obecności i braterstwa – apelował abp Władysław Ziółek w homilii skierowanej do dam i rycerzy Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika.

Eucharystia sprawowana 23 maja br. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie bezpośrednio poprzedziła uroczystość przyjęcia do zakonu nowych członków. Obrzędu inwestytury dokonał sam wielki mistrz zakonu. JE gen. dyw. Tadeusz Kaczor pasował na damy i rycerzy 13 postulantów.

Reklama

Założony w 1326 r. przez Karola Roberta Andegaweńskiego, króla Węgier, zakon jest religijnym braterstwem kawalerów i dam. Jego członkami są osoby świeckie, które w życiu kierują się hasłami: pokora, lojalność i służba dla wspólnego dobra.

– Nasza działalność skoncentrowana jest na pracy charytatywnej. Wspieramy osoby prywatne, szkoły, świetlice środowiskowe i domy dziecka. Dla tych ostatnich przygotowujemy np. paczki żywnościowe i prezenty gwiazdkowe oraz organizujemy imprezy z okazji Dnia Dziecka – powiedziała „Niedzieli” Małgorzata Stępniewicz, wielki szpitalnik zakonu.

Obecnie Zakon Rycerski św. Jerzego Męczennika ma charakter międzynarodowy. Jego członkowie niosą pomoc charytatywną ludziom ubogim na Węgrzech i na Słowacji oraz w Anglii i Holandii. Od 2006 r. zakon działa również w Polsce.

Reklama

W naszym kraju opiekunem duchowym dam i rycerzy spod znaku św. Jerzego Męczennika jest abp Władysław Ziółek. Do zakonu w Polsce należy obecnie ok. 200 osób, ale z każdym rokiem szeregi braterstwa powiększają się o kilkanaście nowych osób. Zawsze jednak odbywa się to z rekomendacją dotychczasowych członków zakonu. – Aby dołączyć do zakonu, należy m.in. żyć zgodnie z tradycją oraz szerzyć wartości chrześcijańskie – powiedziała „Niedzieli” Małgorzata Stępniewicz.

Uroczystości w katedrze polowej WP zakończyła ceremonia przyznania wyróżnień osobom wybitnie zaangażowanym w realizację ideałów zakonu. Następnie damy i rycerze Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika udali się do miejsc pamięci narodowej, aby złożyć kwiaty.

2015-06-02 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję