Reklama

Różaniec ocaleniem rodziny

Już po raz trzeci na Jasną Górę pielgrzymują członkowie kół Żywego Różańca. Są oni obecni we wszystkich polskich diecezjach i parafiach. Tworzą potężną armię modlących się każdego dnia na różańcu. W ubiegłym roku przybyło do Matki Bożej ponad 25 tys. osób z całej Polski i z zagranicy

Niedziela Ogólnopolska 23/2015, str. 49

Bożena Sztajner/Niedziela

Modlitwa różańcowa przemienia nasze serca i rodziny

Modlitwa różańcowa przemienia nasze serca i rodziny

Kim są współcześni czciciele Matki Bożej skupieni w Żywym Różańcu? Okazuje się, że to znacznie szersze grono, niż mogłoby się wydawać – obecnie liczy w Polsce ponad 2 mln osób, w większości żywo zaangażowanych w życie i działalność swoich parafii.

Ks. Szymona Muchę, krajowego moderatora Żywego Różańca i redaktora naczelnego miesięcznika „Różaniec”, poprosiliśmy o podzielenie się różańcowym doświadczeniem duszpasterskim. Ksiądz Moderator wspomniał grupę „na górce” – tak siebie nazywali młodzi z trzech kół Żywego Różańca młodzieży, założonych przez ks. Stanisława, który chciał tych ludzi zjednoczyć – między sobą i w Kościele.

Reklama

– Byli młodzi, pełni entuzjazmu, mieli swoje marzenia i codzienne zmartwienia. Lubili góry, co roku pieszo szli na Jasną Górę. W pierwszą niedzielę miesiąca spotykaliśmy się w Kowali, gdzie przeżyłem pierwsze cztery lata mojego kapłaństwa, na „zmiance różańcowej”, aby odmawiać cząstkę Różańca – kontynuuje ks. Mucha. – Spotykamy się przy różnych okazjach. Wśród osób wywodzących się z tych kółek różańcowych są dziś kapłani, siostra zakonna oraz małżonkowie, którzy założyli rodziny, wychowują dzieci. Tak jak przed laty, mają swoje radości i troski, które wplatają w koronkę Różańca, bo tego nauczyli się w młodości i to kontynuują. Kiedy czasem ich odwiedzam, kątem oka spoglądam na leżące na stole różańce, których domownicy się nie wstydzą. „To jest, proszę księdza, nasza siła i pomoc w najtrudniejszych chwilach” – mówią ze wzruszeniem i opowiadają często niełatwe historie swojego życia.

Moc Różańca

Ksiądz Moderator, gdy mówi o apostolacie różańcowym, podkreśla: – 6 czerwca br., w pierwszą sobotę miesiąca, Żywy Różaniec spotyka się na Jasnej Górze. Widzimy bardzo wyraźnie, jak przez spotkania i rekolekcje moderatorów diecezjalnych, przez zatwierdzony statut Stowarzyszenia Żywy Różaniec, przez Siostry Loretanki wydające miesięcznik „Różaniec” – ta wielka rodzina różańcowa coraz bardziej angażuje się w życie Kościoła w Polsce, w poszczególnych diecezjach i parafiach. W ubiegłym roku włączyliśmy się w Wielką Nowennę Fatimską, podejmując Apostolat Pierwszych Sobót Miesiąca. Dziś szturmujemy niebo modlitwą różańcową i prosimy o ocalenie rodziny z zamętu tego świata. Matka Boża, gdy przyszła na ziemię, ukazała się dzieciom. One są najsłabszym ogniwem w rodzinie, najdelikatniejszym, najbardziej narażonym na zło, ale też najbardziej prostym, szczerym i niewinnym. Najczęściej poprzez dzieci Maryja wskazuje na Różaniec, który ma moc uprosić pokój dla świata i zakończyć wojnę. Gdzie mamy szukać ratunku, kiedy widzimy i doświadczamy, co dzieje się obecnie z rodziną? Widzimy, jak przebiegły jest szatan, który uderza w fundament życia ludzkości – w rodzinę, chwytajmy więc za różaniec i u Matki Bożej szukajmy ratunku, bo u Niej znajdziemy realną pomoc – zachęca ks. Mucha.

Ks. Przemysław Drąg, który jest dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, zauważa: – Tam, gdzie jest wiara, gdzie jest systematyczna modlitwa, gdzie korzysta się z sakramentów, tam istnieje najmniejszy odsetek rozbitych małżeństw.

Pod opiekę Maryi

Reklama

Żywy Różaniec był, jest i będzie zawsze obecny w rodzinie – stwierdza ks. Mucha. – Tu, gdzie na co dzień żyjemy, pracujemy, mieszkamy, siostry i bracia Żywego Różańca rozważają tajemnice życia Jezusa i Maryi. W intencjach wskazanych przez Ojca Świętego: ogólnej i misyjnej (ewangelizacyjnej) wiele razy pojawia się temat małżeństwa i rodziny. Jak grzyby po deszczu powstają Róże Różańcowe rodziców za dzieci. Rodzice, którzy dostrzegają zagrożenie i widzą, co się dzieje, kiedy świat pochłania ich dorastające pociechy, łączą się we wspólnej modlitwie różańcowej. Obecnie Żywy Różaniec zwiera szyki i modlitwą wspiera Ojca Świętego Franciszka i biskupów świata, którzy jesienią na synodzie w Rzymie będą się pochylać nad przyszłością rodziny.

Nie narzekajmy i nie popadajmy w rozpacz. Bierzmy z ufnością różańce do rąk i razem módlmy się o świętość małżeństw i rodzin. Niech ta modlitwa przemienia nasze serca i rodziny i czyni je potężną twierdzą, gdzie króluje Chrystus i Jego miłość. Dom, w którym choć jedna osoba należy do Żywego Różańca, jest przez cały czas otoczony opieką Maryi. Czy potrzeba lepszej i skuteczniejszej ochrony rodziny? – przekonuje Krajowy Moderator Żywego Różańca.

Zwracajmy się ufnie przez Różaniec do Maryi, Królowej Rodzin, która w różnych sprawach chce śpieszyć nam z pomocą!

2015-06-02 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję