Reklama

Przejdą przez Bramę Miłosierdzia

Młodzież reprezentująca co najmniej 40 państw przyjedzie pod koniec lipca 2016 r. do Krakowa. Światowe Dni Młodzieży będą więc największym wydarzeniem religijnym w Polsce ostatnich lat. Już wiemy, jak będą przebiegały

Niedziela Ogólnopolska 23/2015, str. 54

Andrzej Tarwid

Kierujemy się zasadą, aby skromnymi środkami osiągnąć cel oraz by powstałe struktury służyły całemu społeczeństwu po zakończeniu ŚDM – powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji nt. Światowych Dni Młodzieży

Jeszcze dokładnie nie wiadomo ilu wiernych będzie modliło się razem z papieżem Franciszkiem na krakowskich Błoniach. Ale szacunki wskazują, że może być ich nawet 2,5 mln, z tego milion z Polski. Ponadto do tej pory Komitet Organizacyjny ŚDM (KO ŚDM) otrzymał potwierdzenia, że z Włoch przyjedzie 120 tys. pielgrzymów, a z Francji 60 tys. Duże grupy młodych przybędą również z: Czech, Węgier, Wielkiej Brytanii, Austrii, Hiszpanii i Niemiec. Natomiast spoza Europy najwięcej wiernych przybędzie z Brazylii i Filipin oraz z Australii, USA, Kanady.

Wydarzenie religijne i państwowe

To, co nas czeka w lipcu 2016 r., będzie wydarzeniem religijnym i państwowym – przypomniał bp Artur Miziński 29 maja br. podczas konferencji prasowej nt. ŚDM. – W tym zakresie istnieje jasny podział: Kościół bierze na siebie wszystkie sprawy połączone z finansowaniem, które dotyczą spotkań kościelnych, religijnych. Natomiast władze prosimy o zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiednią infrastrukturę – dodał kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący KO ŚDM 2016, i podkreślił: – Kierujemy się zasadą, aby skromnymi środkami osiągnąć cel oraz by powstałe struktury służyły całemu społeczeństwu po zakończeniu ŚDM.

Już od marca 2015 r. działa specjalny zespół rządowy, który zajmuje się przygotowaniami do wizyty papieża Franciszka oraz wsparciem organizacji ŚDM. Na czele tego komitetu stoi minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. – Po stronie państwowej będzie leżał obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, czyli działania policji, a także działania Biura Ochrony Rządu, jeśli chodzi o głowę państwa, którą jest papież Franciszek – mówił min. Cichocki.

Reklama

Przedstawiciel Rady Ministrów zadeklarował również, że władze zamierzają pomóc tym pielgrzymom, którzy muszą dostać wizę, aby wjechać do Polski.

Błonia i „Campus Misericordiae”

Główne wydarzenia ŚDM odbywać się będą w dniach 26-31 lipca na krakowskich Błoniach i na „Campus Misericordiae” pod Wieliczką. Poprzedzą je „Dni w Diecezjach” (20-25 lipca) wypełnione spotkaniami ewangelizacyjnymi i poznawaniem kultury regionów, do których przyjadą pielgrzymi z zagranicy goszczeni przez polskich rówieśników. Potem wszyscy razem ruszą do stolicy Małopolski, gdzie 26 lipca rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży.

Spotkanie młodych katolików zainauguruje Msza św. pod przewodnictwem biskupa miejsca – kard. Stanisława Dziwisza. Będzie to pierwsze z pięciu tzw. wydarzeń centralnych, czyli takich, w których wezmą udział wszyscy uczestnicy ŚDM. – Kolejne cztery będą miały miejsce w następnych dniach. A będą to: ceremonia powitania Ojca Świętego (28 lipca), nabożeństwo Drogi Krzyżowej (29 lipca) oraz czuwanie z Ojcem Świętym (30 lipca) i niedzielna Msza św. powołaniowa (31 lipca) – powiedział ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny KO ŚDM.

Poza wydarzeniami centralnymi zorganizowanych zostanie także ponad 300 spotkań w grupach językowych. Odbędą się one m.in. w świątyniach i na stadionach. Z kolei na placach i w teatrach przez cztery dni będzie trwał Festiwal Młodych.

Pielgrzymka w Roku Miłosierdzia

Ważnym wydarzeniem ŚDM 2016 będzie też „Katecheza w Drodze”. – Przeżywamy Rok Miłosierdzia, a jednym z jego elementów jest odbycie pielgrzymki miłosierdzia. Grupy pielgrzymów wyruszą do sanktuariów Jana Pawła II, s. Faustyny i Bożego Miłosierdzia. Trasa z centrum miasta do tych sanktuariów będzie zwieńczona przejściem przez Bramę Miłosierdzia – powiedział ks. Suchodolski.

Znamy listę proponowanych miast, które papież Franciszek może odwiedzić w trakcie wizyty w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży. Zgodnie z wstępnymi ustaleniami, mógłby on odwiedzić następujące miasta:

1. Poznań – w nawiązaniu do 1050. rocznicy chrztu Polski

2. Gniezno – spotkanie ekumeniczne

3. Częstochowa – spotkanie z ruchami maryjnymi

4. Warszawa – międzynarodowe spotkanie wolontariuszy

5. Kraków – Światowe Dni Młodzieży.

2015-06-02 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duża popularność filmu Reutersa z Mistrzostw Polski Księży w narciarstwie

2020-02-18 10:19

[ TEMATY ]

klerycy

mistrzostwa

księża

narty

narciarstwo

archidiecezjakatowicka.pl

Agencja Reutera opublikowała 18 lutego na swoim Twitterze film z 23. Mistrzostw Polski Księży i Kleryków w narciarstwie alpejskim, które w miniony weekend odbyły się na Stożku w Wiśle-Łabajowie.

„Polscy księża w sutannach i butach narciarskich biorą udział w corocznych zawodach narciarskich” – taki wpis podał Reuters na Twitterze.

Film z Mistrzostw Polski Księży w narciarstwie podawały także inne światowe agencje i serwisy informacyjne.

W opublikowanym przez tę agencję filmiku zaprezentowano księży na narciarskim stoku oraz wypowiedzi niektórych z nich. Reuters przypomina też w tym kontekście św. Jana Pawła II, który także lubił szusować na nartach.

CZYTAJ DALEJ

Policja odwołała Child Alert. 10-letni Ibrahim pozostaje pod opieką ojca

2020-02-18 20:15

[ TEMATY ]

dziecko

fsHH/pixabay.com

Służby belgijskie oficjalnie poinformowały, że życiu i zdrowiu Ibrahima nie zagraża niebezpieczeństwo. Chłopiec pozostaje w Belgii pod opieką ojca, a kolejne czynności może podejmować sąd. Child Alert został odwołany - poinformowała we wtorek polska policja.

Policjanci ogłosili Child Alert w poniedziałek o godz. 6.45. Zaginięcie 10-letniego Ibrahima zgłosiła jego rodzina, m.in. matka. Chłopca zabrał i wywiózł do Belgii były partner kobiety. Matka dziecka twierdziła, że mężczyzna ten jest pozbawiony praw do opieki.

We wtorek Child Alert został odwołany.

W godzinach wieczornych służby belgijskie poinformowały, że życiu i zdrowiu Ibrahima na chwilę obecną nie zagraża niebezpieczeństwo. Dziecko pozostaje w Belgii pod opieką ojca. Kolejne czynności dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem pozostają w kompetencji sądów — przekazała w komunikacie Komenda Główna Policji.

Jak zapewniono, od momentu zgłoszenia przez matkę uprowadzenia 10-latka jego odnalezienie traktowała priorytetowo.

Poszukiwania były prowadzone nie tylko w Polsce, ale i za granicą — zaznaczyła KGP. Na Twitterze funkcjonariusze podziękowali obywatelom za zaangażowanie i pomoc.

W rozmowie z PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka poinformował, że polska policja cały czas prowadzi czynności w związku z zawiadomieniem o przestępstwie złożonym przez matkę 10-letniego chłopca.

W poniedziałek wieczorem Polsat News podał, że „z informacji prokuratury w Antwerpii wynika, że to matka Ibrahima złamała prawo, wywożąc go do Polski. Belgijski sąd rodzinny w październiku 2018 r. wydał wyrok, na mocy którego dziecko miało zostać w Belgii z ojcem, a nie z matką w Polsce”.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował we wtorek PAP, że rano wysłał pismo do ministra sprawiedliwości Belgii z prośbą o pomoc dotyczącą ustalenia stanu prawnego 10-letniego Ibrahima. Prokuratura Krajowa - podał wiceminister Wójcik - wystąpiła natomiast o przekazanie informacji o wszystkich orzeczeniach w tej sprawie, którymi dysponuje belgijska prokuratura.

Prokuratura Rejonowa w Gdyni, prowadząca śledztwo w sprawie uprowadzenia chłopca, zapowiedziała, że będzie ustalać sytuację prawną dziecka. Jak wyjaśniała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, śledczy dysponują dokumentem, przedłożonym przez matkę, z którego wynika, że belgijski sąd w lipcu 2017 roku opiekę rodzicielską na dzieckiem przyznał wyłącznie kobiecie.

Matka chłopca we wtorek przed południem stawiła się na policji w Antwerpii.

Policjanci powiedzieli mi, że nie będą zajmować się sprawą, bo według ostatniego wyroku z października 2018 r. władza rodzicielska jest przy obu rodzicach, ale sąd ustalił stały adres Ibrahima przy ojcu — powiedziała PAP kobieta.

Po informacjach o drugim orzeczeniu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała wniosek do prokuratury w Antwerpii o wszczęcie postępowania na terytorium Belgii celem niezwłocznego zabezpieczenia dobra dziecka. Jednocześnie, zwróciła się o zweryfikowanie stanu prawnego, celem wyjaśnienia, któremu z rodziców przysługuje władza rodzicielska nad dzieckiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję