Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Fotografie i wspomnienia

Niedziela bielsko-żywiecka 23/2015, str. 7

[ TEMATY ]

album

MR

Ks. Paweł Danek prezentuje nowy album o zwia?zkach Papiez˙a z nasza? ziemia?

Ks. Paweł Danek prezentuje nowy album o zwia?zkach Papiez˙a z nasza?
ziemia?

W Bielsku-Białej na dziedzińcu Zamku Sułkowskich 21 maja odbyła się promocja albumu „Był wśród nas”, poświęconemu osobie Jana Pawła II i jego związkom z Podbeskidziem.

Na zlecenie wydawnictwa diecezji bielsko-żywieckiej „Anima Media” prace nad stroną tekstową publikacji wzięła na swoje barki Aleksandra Mrowiec. – Nie chciałam mówić własnym językiem. Patrzyłam na zdjęcia i szukałam tekstu, który będzie komentarzem. Założyłam sobie, że to on sam będzie nam opowiadał, będzie wskazywał, co jego zdaniem jest ważne – tłumaczyła Aleksandra Mrowiec. Efektownej promocji wydawnictwa, której rozwinięciem był pokaz papieskich zdjęć, towarzyszyła również sprzedaż publikacji.

Reklama

Zawartość albumu z omówieniem poszczególnych części zaprezentował ks. Paweł Danek – dyrektor „Anima Media”. Po jego wystąpieniu głos zabrał ks. Eugeniusz Nycz, który wspominał zjazd koleżeński kapłanów, w którym uczestniczył oraz ich wspólną wizytę w Ciścu, gdzie w przeciągu jednej nocy wzniesiono mury kościoła. – Kard. Karol Wojtyła był wtedy z nami i musiał zobaczyć tę budowę. Całym rocznikiem pojechaliśmy więc do Ciśćca, aby się temu z bliska przyjrzeć – mówił ks. Nycz.

„Jesteśmy pewni i przekonani, że swej świątyni się doczekamy. Będą się dzieci wszystkie modliły, by się cygańskie wróżby spełniły” – Barbara Mucha cytowała fragment przemówienia, którym witała na Złotych Łanach kard. Karola Wojtyłę, gdy na nieco ponad dwa tygodnie przed konklawe wizytował swą ostatnią polską parafię. – Niewiele pamiętam z tamtych chwil. Byłam wtedy bardzo mała. Miałam tylko 7 lat. Pozostały mi jednak w głowie słowa Kardynała, który powiedział do mnie: „Pierwszy raz widzę Cygankę o tak jasnych włosach” – wspominała Barbara Mucha.

Biskup senior Tadeusz Rakoczy wspominał, jak Papież opowiadał o wycieczkach z bratem Edmundem na Szyndzielnię, o jego doskonałej pamięci, gdy wymieniał po latach stacje kolejowe położone między Wadowicami a Bielskiem-Białą, oraz gdy wykazywał się znajomością górskiej topografii. – Przed przyjazdem Papieża do Bielska wypisałem sobie na kartce wysokość beskidzkich szczytów, które moglibyśmy, jadąc ze Skoczowa, zobaczyć. Niestety zapomniałem wziąć ją z sobą. Dlatego też, gdy jechałem z Papieżem papamobile, cytowałem je z pamięci. Nie były to jednak dokładne dane, bo Jan Paweł II wykrzyknął: „Ależ skąd”. I zaczął wymieniać faktyczną wysokość tych gór. I pomyśleć, że on to wszystko pamiętał. Gdyby nie więź, jaką żywił do tego terenu, tego z pewnością by nie było – mówił bp Tadeusz Rakoczy.

2015-06-03 10:46

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Bocelli nagrał album inspirowany trzema cnotami chrześcijańskimi

[ TEMATY ]

muzyka

album

Andrea Bocelli

Włodzimierz Rędzioch

Po entuzjastycznie przyjętym koncercie w katedrze Mediolanie w Niedzielę Wielkanocną – w czasie apogeum pandemii we Włoszech – słynny włoski śpiewak operowy Andrea Bocelli wyda niebawem album „Believe” (Wierzyć) odwołujący się do trzech chrześcijańskich cnót: wiary, nadziei i miłości. Artysta ogłosił właśnie, że jego nowe nagrania ujrzą światło dzienne 13 listopada br.

Śpiewak wyjaśnił, że koncepcja „Believe” opiera się na trzech słowach: wiara, nadzieja i miłość. „Są to trzy teologiczne cnoty chrześcijaństwa, ale - zupełnie niezależnie od jakichkolwiek przekonań religijnych - są również trzema nadzwyczajnymi kluczami prowadzącymi do poczucia sensu i spełnienia w życiu każdego z nas” – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję