Reklama

Pod egidą Jasnogórskiej Matki

2015-06-03 10:46

Karolina Mysłek
Edycja częstochowska 23/2015, str. 5

Grażyna Kołek/Niedziela
Uczniowie i absolwenci wypełnili szczelnie aulę o. Augustyna Kordeckiego

Prawie 900 absolwentów liceum i 450 gimnazjum. 230 uczniów dzisiaj. To rzeczywistość „pierwszej katolickiej”, czyli 25-letniego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i 10 lat młodszego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przyszli na Jasną Górę, bo tu wszystko się zaczęło. Przyszli, żeby w czasie Eucharystii przed Cudownym Obrazem Matki Bożej dziękować za opiekę i prosić o dalszą. Ale i o umiejętne wykorzystanie tego, co Pan Bóg dla nich przygotował.

Już na samym początku uroczystości zwrócił na to uwagę abp Wacław Depo: – Anioł Gabriel, kiedy powiedział wprost: Maryjo, nie bój się, jesteś Bogu potrzebna, jesteś błogosławiona, szczęśliwa – mówił podczas jubileuszowej Eucharystii. – Ale jednocześnie jesteś obdarowująca łaską, zostajesz zobowiązana do współpracy w zbawieniu ludzi. Dlatego przychodzimy do Niej dzisiaj, prosząc, abyśmy wykonali nasze zadania, wykonali to, co Pan Bóg nam przygotował – podkreślał.

Najlepsza Patronka

Dwie szkoły – jeden budynek, jedna dyrekcja, jedna wspólnota, jeden program wychowawczy i formacyjny, a od 25 maja jedna Patronka – Matka Boża Jasnogórska. Dlaczego właśnie Ona? – Kiedy 18 lat temu zastanawialiśmy się nad wyborem patrona liceum – tłumaczył Robert Jaczyński, zastępca dyrektora częstochowskiego „katolika” – odkryliśmy, że nie może być lepszej patronki niż Matka Boża – ta, którą Pan Bóg wybrał, żeby opiekowała się Jego Synem. Więc my także przyjęliśmy Ją jako naszą Matkę, wypisując na sztandarze słowa z Ewangelii według św. Jana: „Oto Matka twoja”.

Reklama

Wczoraj i dziś

W drugi dzień Zielonych Świątek Jasna Góra – najpierw Kaplica Matki Bożej, później aula o. Augustyna Kordeckiego była miejscem, gdzie można było niemal dotknąć ćwierćwiecza życia szkoły. O początkach mówił „Niedzieli” ks. Stanisław Gancarek, inicjator KLO w Częstochowie: – Wyraziłem dzisiaj Bogu wielką wdzięczność, że pragnienia, które dał mi jeszcze jako klerykowi, ziścił i potwierdził istnieniem szkoły i dzieła prowadzonego przez SPSK. To odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji. Chcę zapewnić naszych uczniów i absolwentów, że noszę ich w sercu i codziennie się za nich modlę – dodał.

Oprócz jubileuszów, podsumowań, wspomnień i oficjalnych przemówień z gratulacjami – pojawiło się nadanie gimnazjum imienia Matki Bożej Jasnogórskiej i poświęcenie sztandaru oraz ślubowanie gimnazjalistów. Liceum wśród śmiechu i łez pożegnało też swoich tegorocznych maturzystów. A to wszystko przeplatane było śpiewem i słowem uczniów potraktowanym przez nich z przymrużeniem oka.

Integralny rozwój

Warto zaznaczyć, że szkoła dba o integralny rozwój człowieka. Podkreślają to uczniowie, którzy czują się w niej u siebie, na swoim miejscu, którzy wiedzą, że w każdej sytuacji – czy to szkolnej, czy życiowej mogą liczyć na swoich wychowawców.

– Szkoły katolickie troszczą się nie tylko o wiedzę, ale danie człowiekowi mądrości – mówi Maria Chodkiewicz, dyrektor SPSK i wiceprezes stowarzyszenia – zakorzenienie w wartościach, umiejętne korzystanie w tej wiedzy, troska o rozwój człowieka w każdej sferze – moralnej, duchowej, społecznej rozumianej jako wychowanie do miłości. Ogarnięty jest więc cały człowiek.

Na jubileuszową uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele miasta, instytucji szkolnych i oświatowych, posłowie, władze SPSK i oczywiście obecni i dawni pracownicy szkoły.

Więcej informacji o szkole: www.klig.czest.pl i „Niedziela” nr 21.

Tagi:
szkoła

Reklama

Komisja Episkopatu przypomina: Szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT

2019-10-22 13:27

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ - informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” - przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

CarlosAlberto/fotolia.com

Na 25 października 2019 r. zaplanowano w szkołach tzw. „tęczowy piątek”, w związku z tym przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu bp Marek Mendyk informuje: „+tęczowe piątki+ w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu”.

Bp Marek Mendyk podkreśla też, że komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP jest stale aktualny. Czytamy w nim: „Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole”. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu dodał też: „Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”.

Bp Mendyk w oświadczeniu z 2018 r. podkreślił także, że "wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami". Zaznaczył: "Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prawo do życia zamiast prawa do aborcji

2019-10-22 19:46

Informacja prasowa

To kolejna próba uznania aborcji za prawo człowieka i narzucenia państwom przymusu wprowadzenia edukacji seksualnej. Dojdzie do niej w listopadzie podczas szczytu ONZ w Nairobi. Organizatorzy wydarzenia nie dopuścili do udziału w nim niemal żadnej organizacji stającej w obronie życia i rodziny. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję do premiera rządu RP z apelem o wyrażenie sprzeciwu wobec tego typu działań godzących w podstawy ustrojowe Polski i prawo międzynarodowe.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, jego organizatorzy opublikowali wnioski, które mają być uchwalone w Nairobi. Władze ONZ oczekują, że państwa zagwarantują wszystkim dostęp do możliwości „bezpiecznego” uśmiercania nienarodzonych dzieci. Zgodnie z prawdopodobnymi postanowieniami szczytu, do szkół ma być także wprowadzona obowiązkowa edukacja seksualna. Organizatorzy wydarzenia zamierzają także ograniczyć prawa rodziców w odniesieniu do wpływu na decyzje dotyczące zdrowia ich nastoletnich dzieci w zakresie seksualności. Dokument, który ma być uchwalony na koniec szczytu przewiduje też, że pomoc rozwojowa dla biedniejszych krajów będzie uzależniona od ich aktywnego poparcia dla ideologii gender.

Podpisz petycję

Ordo Iuris zwraca się z prośbą do polskiego premiera o sprzeciwienie się tego typu postanowieniom. Instytut apeluje, aby rząd RP przypomniał Sekretarzowi Generalnemu ONZ, że w prawie międzynarodowym nie istnieje konstrukcja „prawa do aborcji”, a traktaty międzynarodowe i ustawodawstwo większości krajów w różnym stopniu chronią życie dzieci zarówno przed, jak i po ich urodzeniu.

„Jesteśmy świadkami bezprecedensowej próby narzucenia społeczności międzynarodowej nieuprawnionego i zideologizowanego języka dotyczącego aborcji, edukacji seksualnej czy ludzkiej płciowości. Liczymy na odważny i stanowczy głos Polski, która nie tylko powinna sprzeciwić się postanowieniom szczytu w Nairobi, ale także jasno przypomnieć, że nie istnieje coś takiego, jak „prawo do aborcji” na gruncie prawa międzynarodowego i to do rodziców należy wychowywanie własnych dzieci” – zaznacza Karolina Pawłowska z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jubileusz 30-lecia parafii św. Łukasza Ewangelisty w Łodzi

2019-10-23 17:31

Grażyna i Bogdan Jagiełło

19 października 2019 r. uroczystą Sumę Odpustową ku czci patrona parafii św. Łukasza Ew. sprawował Metropolita Łódzki Ks. Abp Grzegorz Ryś. Uczestniczyli w niej księża, którzy w ciągu tych 30 lat pracowali w tej parafii, księża pochodzący z parafii i księża z dekanatu. Obecne były poczty sztandarowe z 32 łódzkich parafii, zaproszeni Goście i Parafianie.

Ks. kan. Henryk Betlej

Ksiądz proboszcz kan. Henryk Betlej powitał Ks. Abpa Grzegorza Rysia i wszystkich obecnych na uroczystości, przedstawił historię i dokonania parafii, w której jest proboszczem od momentu erygowania 1 x 1989 r., a Ks. Abp poświęcił sedilia, dar parafian na 30-lecie.

W homilii, nawiązując do czytanej w tym dniu Ewangelii św. Łukasza 10, 1-9, Pasterz mówił o posłaniu siedemdziesięciu dwóch uczniów, posłaniu ich do całego świata. My, chrześcijanie również jesteśmy posłani do całego świata, nie jesteśmy dla siebie.

Przypomniał też słowa papieża Franciszka, który mówi, że każdy z nas jest uczniem i misjonarzem, tworzymy wspólnotę, która nie jest dla siebie - jest dla świata.

Arcybiskup mocno zaakcentował pytanie - czy wychodzimy do ludzi tak, żeby było widać, że za nami idzie ukrzyżowany Jezus? Jezus posyłając uczniów mówił do nich „...nie noście z sobą trzosa, ani torby, ani sandałów, ... wchodząc do domów mówcie pokój temu domowi, a na koniec - przybliżyło się do was was królestwo Boże...”.

Ks. Arcybiskup wspomniał też o bł. Jerzym Popiełuszko, którego rocznica męczeńskiej śmierci w tym dniu przypadała, o tym, że będąc wśród wilków, nie musimy stać się wilkami, ale „zło dobrem zwyciężać", a na koniec podkreślił, że zanim zacznie się nauczać innych, trzeba wpierw pokazać im, że się ich kocha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem