Reklama

Niedziela Łódzka

XXII Łódzkie Dni Rodziny

Niedziela łódzka 23/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

dni

Dagmara Zalewska

Występy na scenie w parku na Zdrowiu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem

Kolejne już Łódzkie Dni Rodziny zorganizowano po to, by promować zdrowe, szczęśliwe rodziny i wartości, jakie ze sobą taka rodzina niesie, a więc: miłość, wierność, uczciwość, nierozerwalność małżeństwa, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. I cieszy to, że już po raz XXII mogły takie dni zaistnieć w łódzkiej przestrzeni. Cieszy również liczna frekwencja i aktywność zarówno małżonków, jak i całych rodzin.

Rodzina to cenny dar, o który trzeba prosić, dbać i za który należy Bogu dziękować. Nie zapominajmy o tym. Zwłaszcza teraz, kiedy tak dużo robi się, żeby normalną rodzinę dyskredytować lub pomijać w przestrzeni publicznej.

Tegoroczne Łódzkie Dni Rodziny skupiały się wokół tematu: „Małżeństwo zaproszeniem do szczęścia”. I to właśnie z sakramentem małżeństwa związane były dwie główne konferencje zorganizowane podczas obchodów ŁDR.

Reklama

Seks językiem miłości

Pierwsza dotyczyła seksualności i znaczenia współżycia w małżeństwie. Konferencję otworzył i przywitał zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych ks. Stanisław Kaniewski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. W temat wprowadził abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, zwracając uwagę na duchowy aspekt współżycia małżonków.

O przeżywaniu aktu seksualnego przez kobietę i mężczyznę mówiła dr Elżbieta Wróblewska, psycholog-seksuolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prelegentka próbowała odpowiedzieć na pytanie: czy mężczyzna i kobieta czują tak samo? Z punktu widzenia seksuologa opowiadała o tym, czym dla kobiet i mężczyzn jest seks i jak podchodzą do współżycia od strony psychicznej, fizycznej i duchowej.

O tym, czym jest naturalne planowanie rodziny w życiu małżonków, mówiła Ewa Arendarczyk, doradca życia rodzinnego. W swojej prelekcji w sposób szczególny zwróciła uwagę na fakt, że okresowa wstrzemięźliwość wynikająca z naturalnego cyklu kobiety może budować relacje małżeńskie, a nie je niszczyć. Ks. dr Przemysław Solarski SDB z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie mówił z kolei o etyce seksu małżeńskiego. To temat bardzo ważny dla wielu małżonków, którzy zastanawiają się, co można a czego nie we współżyciu seksualnym. Ks. Solarski wyjaśniał, jakie są granice wolności w seksie. Odpowiadał również na liczne pytania, które padały podczas panelu dyskusyjnego.

Reklama

Dyskusję poprowadził ks. dr Robert Jaśpiński, dyrektor Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja”. Podczas rozmów uczestnicy spotkania zastanawiali się, jak odkrywać prawdę o ludzkiej seksualności.

SMS czy coś więcej?

Zagadnieniu komunikacji i porozumienia w małżeństwie poświęcone było sympozjum „SMS czy coś więcej – sztuka komunikacji małżeńskiej”. „Masz czasem kłopoty z wyrażeniem tego, co czujesz, myślisz i chcesz przekazać? Bywa, że nie dogadujesz się z żoną, mężem? To tak jak my wszyscy. Przyjdź i poćwicz komunikację” – tak do uczestnictwa w konferencji połączonej z warsztatami zachęcała Agnieszka Pawlak z Centrum Służby Rodzinie. I rzeczywiście tak było. Podczas konferencji jej uczestnicy mieli okazję przekonać się, że szczęśliwe małżeństwa potrafią w codziennym życiu znaleźć sposób, który nie pozwala negatywnym myślom i emocjom wobec partnera wziąć górę nad tymi pozytywnymi. Podczas konferencji prezentowane były metody akceptacji różnic i rozwiązywania konfliktów między małżonkami oraz pomysły na rozwijanie sympatii do małżonka.

Spotkanie poprowadzili psycholodzy i małżonkowie Joanna i Hubert Malinowscy – małżeństwo z 18-letnim stażem, rodzice dwójki dzieci. Joanna zajmuje się psychoterapią młodzieży, dorosłych, par i rodzin, Hubert jest trenerem, prowadzi szkolenia dla wielu grup zawodowych, rozwijające szeroki zakres kompetencji psychologicznych. Nieustannie poszukują w swoim doświadczeniu osobistym oraz w doświadczeniach innych inspiracji, które pozwalają żyć jednością i pokojem.

Imprezy i spotkania

W programie XXII Łódzkich Dni Rodziny znalazło się wiele imprez i spotkań, m.in.: spotkanie absolwentów Szkoły Rodzicielstwa im. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, Rodzinny Rajd Rowerowy do Łagiewnik, festyn „Rodzina się bawi” w parku na Zdrowiu, warsztaty „Piękna, aktywna, blisko dziecka” – spotkanie dla mam z okazji Dnia Matki oraz Zjazd Rodzin Adopcyjnych.

Jak co roku zwieńczeniem Łódzkich Dni Rodziny była pielgrzymka rodzin do sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach, gdzie małżonkowie odnawiają swoje przyrzeczenia oraz zawierzają siebie i swoje rodziny Bożej opiece (ale o tym szerzej już w kolejnym numerze „Niedzieli Łódzkiej”).

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitewne noce i dnie

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji legnickiej po raz 9. organizuje akcję 40 Dni dla Życia. Ta modlitewna inicjatywa zrodziła się w USA i polega na ciągłej, trwającej 40 dni i 40 nocy, modlitwie w intencji życia poczętego.

Akcja rozpocznie się w Środę Popielcową 26 lutego o godz. 13, a zakończy w Niedzielę Palmową 5 kwietnia. – Udział w niej może wziąć każdy, kto zadeklaruje choć jedną godzinę modlitwy w ciągu akcji. Ważne jest to, że w tej modlitewnej krucjacie mogą uczestniczyć osoby z całej Polski i ze świata. Na naszej stronie internetowej uruchomiliśmy kalendarz zapisów. Każda osoba, dla której życie człowieka jest ważne i cenne, może wybrać dzień i godzinę dogodne dla siebie na swoją modlitwę – mówi ks. Tomasz Pązik, asystent kościelny KSM-u.

40 Dni dla Życia to nieprzerwany szturm do nieba w intencji powstrzymania ludzi przed zabijaniem dzieci nienarodzonych, a także w intencji pokoju na świecie. Również ta druga intencja jest ważna, zwłaszcza w obliczu konfliktów i wielu zagrożeń, które obserwujemy na całym świecie, a ostatnio na Bliskim Wschodzie.

Jak dodaje ks. Tomasz, forma modlitwy jest dowolna. – Może to być modlitwa indywidualna, rodzinna czy wspólnotowa. Mogą to być Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, rozważanie Pisma Świętego, litanie itd. Najważniejsze jest, by modlitwa trwała całą godzinę o wyznaczonej porze, bo tylko wtedy możemy mówić o nieprzerwanej modlitwie – podkreśla ks. Pązik.

Kalendarz zapisów został uruchomiony na stronie internetowej KSM: www.ksm.legnica.pl w zakładce 40 Dni dla Życia. Wystarczy wybrać jedną (lub więcej, w zależności od chęci i możliwości) godzinę w ciągu całej akcji. – Przyjmujemy również zapisy „na zakładkę”, ale prosimy, by w pierwszej kolejności dokonywać zapisów na wolne godziny. W szczególny sposób zwracamy się z prośbą do osób, które mają możliwość zapisania się na godziny wczesnoporanne, aby się zgłaszały, gdyż największy problem mamy zazwyczaj z zapełnieniem tych godzin – dodaje ks. Tomasz.

Zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w tę akcję i do dawania świadectwa wiary o wartości życia ludzkiego. Swoje zgłoszenie lub ewentualne pytania można kierować mailowo: ksmdl.zarzad@gmail.com lub telefonicznie: 513 129 362.

CZYTAJ DALEJ

Indie: Małpy ukradły próbki krwi chorych na Covid-19

2020-05-29 18:22

[ TEMATY ]

Indie

COVID‑19

małpy

Wikipedia

Na północy Indii grupa małp zaatakowała laboranta przenoszącego próbki krwi pacjentów chorych na Covid-19, wyrwała mu je i uciekła - poinformowały w piątek lokalne władze.

Do zdarzenia doszło w tym tygodniu na terenie państwowej uczelni medycznej w mieście Meerut w stanie Uttar Pradeś, 460 km na północ od stolicy regionu.

"Małpy uciekły z próbkami krwi czterech chorych na Covid-19 pacjentów, którzy są przez nas leczeni (...) musieliśmy pobrać im krew jeszcze raz"
- powiedział dyrektor uczelni dr S.K. Garg agencji Reutera.

Władze nie są pewne, czy małpy rozlały zakażoną krew, ale mieszkańcy terenów w pobliżu szpitala obawiają się rozprzestrzenienia się wirusa, jeśli zwierzęta przeniosły krew na tereny zamieszkane przez ludzi.

Według Garga nie jest jasne, czy małpy mogą zainfekować się SARS-CoV-2 przez kontakt z zakażoną krwią. "Nie znaleziono na to żadnych dowodów" - zaznaczył.

W Indiach małpy coraz częściej pojawiają się w miejscach zamieszkiwanych przez ludzi, zakłócając ich życie, a nawet ich atakując - opisuje agencja, przytaczając opinie ekologów twierdzących, że główną tego przyczyną jest niszczenie środowiska naturalnego, przez co poszukujące jedzenia dzikie zwierzęta przenoszą się na tereny zagospodarowane przez ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki i prezydent Duda z wizytą na Mierzei Wiślanej

2020-05-30 13:41

[ TEMATY ]

premier

inwestycja

Mateusz Morawiecki

koronawirus

Mierzeja Wiślana

PAP

Skowronki, 30.05.2020. Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) podczas wizyty na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki.

- Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą powiedział dziś Mateusz Morawiecki. Premier i prezydent odwiedzili Mierzeję Wiślaną, gdzie trwa budowa nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim.

Podczas wizyty premier powiedział:.

- Tutaj budujemy nową drogę morską, ale jest to też symbol przełamania tego, że tak wiele rzeczy w Polsce nie mogło być zrealizowanych. To też test współpracy władz państwowych dla dobra regionu. To wielka szansa dla rozwoju Elblągu i Warmii, ale również dla Polski. Dzięki nowym mocom portowym uzyskanym w wyniku tej inwestycji, skorzysta cała Polska, handel i cała gospodarka. Tak właśnie napędza się wzrost gospodarczy – przez eksport i przez import, przez handel.

- Świat szuka ścieżek odbudowy wzrostu gospodarczego po pandemii koronawirusa. USA, Chiny i Europa stawiają na inwestycje. Przez wielkie plany inwestycyjne wychodzono z kryzysu. Dzisiaj wielkim planem inwestycyjnym Polski jest fundusz inwestycji publicznych o wartości 30 mld zł.- zaznaczył premier. I dodał:- Dzisiaj do wielkiego planu inwestycyjnego Polski, składającego się z bardzo wielu naszych projektów, którego trzonem będzie fundusz inwestycji publicznych o wartości min. 30 mld zł, dokładamy nasze tarcze. Codziennie 2 mld zł trafiają do firm na ratowanie miejsc pracy. To także nowe możliwości handlowe dla wielu przedsiębiorców. Zdecydowaliśmy się z prezydentem Andrzejem Dudą działać bardzo szybko, bo wiemy że raz utracone miejsca pracy ciężko wracają. Dziękuję prezydentowi, że dba o każde miejsce pracy.

- Wiele miejsc pracy powstaje przy budowie Mierzei, ale to da też setki tysięcy miejsc pracy po zakończeniu budowy. Wkrótce cała Polska będzie wielkim placem budowy. To nowe możliwości handlowe dla wielu przedsiębiorców.

Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą - podsumował Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję