Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

60 lat posługi kapłańskiej o. Mieczysława Witalisa CSsR

Prowincja Warszawska Redemptorystów i Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska podziękowały Bogu za dar kapłaństwa o. Mieczysława Witalisa, redemptorysty posługującego w Szczecinie. Kapłan świętował 14 maja 2015 r. 60-lecie swojej kapłańskiej drogi.

Na uroczystą Eucharystię z okazji 60-lecia posługi kapłańskiej o. Mieczysława Witalisa przybyło wielu parafian i gości. W Mszy św. wzięło udział także liczne grono kapłanów na czele z abp. Andrzejem Dzięgą, metropolitą szczecińsko-kamieńskim, i bp. Henrykiem Wejmanem, biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Obecni byli również kapłani reprezentujący prezbiterium archidiecezji, wśród nich księża z dekanatu Szczecin-Pogodno oraz wielu przyjaciół Jubilata. Gratulacje w imieniu polskich redemptorystów złożył o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała.

Reklama

– W tej liturgii zgromadzeni zostaliśmy w modlitwie przez dostojnego jubilata o. Mieczysława. To za niego, za jego życie chcemy Bogu dziękować i chcemy Boga wielbić – za to kapłańskie życie, za to kapłańskie serce i to kapłańskie świadectwo – powiedział abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Podczas homilii abp Andrzej Dzięga podkreślił, że chcąc dostrzec prawdziwe wnętrze człowieka, należy spojrzeć w jego oczy.

– Ale gdy patrzymy na kapłana, to nie tylko oczy są bramą do serca. Dotykamy serca, poznajemy kapłańskie serce, słuchając słów – zarówno tych oficjalnych z ambony czy w czasie katechezy, czy wykładów, konferencji odczytów, ale także tych słów mówionych wprost do duszy w konfesjonale i tych słów mówionych po ludzku w czasie zwyczajnych rozmów braterskich – dodał abp Andrzej Dzięga.

Reklama

Metropolita szczecińsko-kamieński w imieniu własnym i parafian złożył o. Mieczysławowi gorące wyrazy podziękowania.

– Za to, że kochasz eucharystycznie i za to, że uczysz nas miłości w Eucharystii i przez Eucharystię, dziękując Bogu za twoje kapłaństwo, zawierzając Bogu kolejne lata twojego życia, chcemy prosić Boga, aby ta miłość, którą zasiewasz pośród nas – właśnie eucharystyczna – rozrastała się, zakorzeniała, rozkwitała i owocowała – podkreślił abp Andrzej Dzięga.

W czasie uroczystej Eucharystii dostojny Jubilat wobec zgromadzonych wyznał wiarę i wyraził gotowość dalszego, ofiarnego posługiwania we wspólnocie Kościoła. Z rąk Księży Biskupów otrzymał okolicznościowy krzyż, zaś przed zakończeniem Mszy św. wręczył zgromadzonym egzemplarze książki własnego autorstwa pt. „Eucharystia – zobaczyć więcej”.

O. Mieczysław Witalis urodził się 12 maja 1931 r. O kapłaństwie marzył od lat dziecięcych. Redemptorystów spotkał na swej życiowej drodze podczas prymicyjnej Eucharystii w swojej rodzinnej parafii. Od tego momentu zapragnął również być redemptorystą. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 czerwca 1955 r. w Tuchowie. Posługiwał na różnych frontach działalności duszpasterskiej i misyjnej, a po odbyciu studiów z historii sztuki pracował jako dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz diecezjalny referent sztuki sakralnej. Przez ostatnie lata o. Mieczysław służy redemptorystom oraz całemu Kościołowi archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Początkowo jako diecezjalny ojciec duchowny kapłanów, spowiednik i powiernik alumnów seminarium, a obecnie jako ceniony spowiednik i kierownik duchowy wielu kapłanów – swoich dawnych wychowanków, jak i osób świeckich.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warto dla jednej miłości żyć

Niedziela Ogólnopolska 27/2014, str. 8-9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

jubileusz

ARCHIWUM O. ZACHARIASZA JABŁOŃSKIEGO OSPPE

Na swoim jubileuszowym obrazku napisał: „Tobie, Panie, zaufałem. Totus Tuus”. 50 lat podąża kapłańską drogą. Prawie każdego dnia o dziewiątej wieczorem możemy się z nim spotkać u Matki Bożej na Apelu Jasnogórskim

Złoty jubileusz święceń kapłańskich przeżywał 28 czerwca br. na Jasnej Górze o. prof. Zachariasz Jabłoński, paulin. Jubileuszowej Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W modlitwie uczestniczyli m.in.: ks. prof. UKSW dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, o. Waldemar Pastusiak OSPPE – przeor z Brdowa, o. Melchior Królik OSPPE – prefekt Jubilata w czasie studiów w Krakowie na Skałce, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, byli generałowie Zakonu Paulinów: o. Jerzy Tomziński, o. Józef Płatek i o. Izydor Matuszewski oraz liczne grono kapłanów. Eucharystię uświetnił zespół muzyczno-wokalny, złożony z przyjaciół Jubilata, z Alicją Gołaszewską, jasnogórską organistką, na czele.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję