Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

60 lat posługi kapłańskiej o. Mieczysława Witalisa CSsR

Prowincja Warszawska Redemptorystów i Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska podziękowały Bogu za dar kapłaństwa o. Mieczysława Witalisa, redemptorysty posługującego w Szczecinie. Kapłan świętował 14 maja 2015 r. 60-lecie swojej kapłańskiej drogi.

Na uroczystą Eucharystię z okazji 60-lecia posługi kapłańskiej o. Mieczysława Witalisa przybyło wielu parafian i gości. W Mszy św. wzięło udział także liczne grono kapłanów na czele z abp. Andrzejem Dzięgą, metropolitą szczecińsko-kamieńskim, i bp. Henrykiem Wejmanem, biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Obecni byli również kapłani reprezentujący prezbiterium archidiecezji, wśród nich księża z dekanatu Szczecin-Pogodno oraz wielu przyjaciół Jubilata. Gratulacje w imieniu polskich redemptorystów złożył o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała.

– W tej liturgii zgromadzeni zostaliśmy w modlitwie przez dostojnego jubilata o. Mieczysława. To za niego, za jego życie chcemy Bogu dziękować i chcemy Boga wielbić – za to kapłańskie życie, za to kapłańskie serce i to kapłańskie świadectwo – powiedział abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Reklama

Podczas homilii abp Andrzej Dzięga podkreślił, że chcąc dostrzec prawdziwe wnętrze człowieka, należy spojrzeć w jego oczy.

– Ale gdy patrzymy na kapłana, to nie tylko oczy są bramą do serca. Dotykamy serca, poznajemy kapłańskie serce, słuchając słów – zarówno tych oficjalnych z ambony czy w czasie katechezy, czy wykładów, konferencji odczytów, ale także tych słów mówionych wprost do duszy w konfesjonale i tych słów mówionych po ludzku w czasie zwyczajnych rozmów braterskich – dodał abp Andrzej Dzięga.

Metropolita szczecińsko-kamieński w imieniu własnym i parafian złożył o. Mieczysławowi gorące wyrazy podziękowania.

Reklama

– Za to, że kochasz eucharystycznie i za to, że uczysz nas miłości w Eucharystii i przez Eucharystię, dziękując Bogu za twoje kapłaństwo, zawierzając Bogu kolejne lata twojego życia, chcemy prosić Boga, aby ta miłość, którą zasiewasz pośród nas – właśnie eucharystyczna – rozrastała się, zakorzeniała, rozkwitała i owocowała – podkreślił abp Andrzej Dzięga.

W czasie uroczystej Eucharystii dostojny Jubilat wobec zgromadzonych wyznał wiarę i wyraził gotowość dalszego, ofiarnego posługiwania we wspólnocie Kościoła. Z rąk Księży Biskupów otrzymał okolicznościowy krzyż, zaś przed zakończeniem Mszy św. wręczył zgromadzonym egzemplarze książki własnego autorstwa pt. „Eucharystia – zobaczyć więcej”.

O. Mieczysław Witalis urodził się 12 maja 1931 r. O kapłaństwie marzył od lat dziecięcych. Redemptorystów spotkał na swej życiowej drodze podczas prymicyjnej Eucharystii w swojej rodzinnej parafii. Od tego momentu zapragnął również być redemptorystą. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 czerwca 1955 r. w Tuchowie. Posługiwał na różnych frontach działalności duszpasterskiej i misyjnej, a po odbyciu studiów z historii sztuki pracował jako dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz diecezjalny referent sztuki sakralnej. Przez ostatnie lata o. Mieczysław służy redemptorystom oraz całemu Kościołowi archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Początkowo jako diecezjalny ojciec duchowny kapłanów, spowiednik i powiernik alumnów seminarium, a obecnie jako ceniony spowiednik i kierownik duchowy wielu kapłanów – swoich dawnych wychowanków, jak i osób świeckich.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar i tajemnica

2020-05-26 18:07

Niedziela łódzka 22/2020, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

jubileusz kapłaństwa

Ks. Paweł Kłys

Kapłani uczestniczący w jubileuszu

„Słowo jest blisko ciebie, na twoich ustach i w sercu twoim. A jest to słowo wiary, którą głosimy” (Rz 10,8).

Poniedziałek, 18 maja 2020 r. Nie myślałem, że doczekam tego dnia. 40 lat! Czterdzieści lat w służbie Bogu i w służbie człowiekowi. Czterdzieści lat wierności, mimo potknięć i upadków. Czterdzieści lat, które przeplatane były radością i smutkiem, chwałą i krzyżem, zdrowiem i chorobą. To dzisiaj!

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w procesjach Bożego Ciała

2020-06-01 17:15

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Boże Ciało

Artur Stelmasiak/Niedziela

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski we „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała” dla archidiecezji krakowskiej.

Powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja br. metropolita krakowski przypomniał, że zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników, co stwarza możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

- Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski w opublikowanych dziś „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że konieczne będzie zachowanie wymaganych środków bezpieczeństwa, to znaczy utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpocznie się Mszą świętą 11 czerwca o godz. 9.00 na Wawelu. Następnie traktem królewskim uda się na Rynek zatrzymując się przy czterech ołtarzach usytuowanych kolejno przy kościołach św. Idziego, śś. Piotr i Pawła, św. Wojciecha i zakończy się przed bazyliką Mariacką.

- Niech doświadczenie obecności Boga w sakramencie Eucharystii będzie dla nas wszystkich źródłem radości, pokoju i miłości, które jako wspólnota Kościoła możemy ofiarować światu – podkreśla abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grzegorz Ryś: Zacznijmy od nauki słuchania siebie nawzajem

2020-06-01 21:18

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Archidiecezja Łódzka

Zacznijmy od nauki słuchania siebie nawzajem - powiedział Radiu eM abp Grzegorz Ryś, nawiązując do istniejących w Polsce podziałów i napięć. Do tego potrzebne jest choćby elementarne uznanie wartości drugiego człowieka - dodał. Metropolita łódzki był gościem red. Sylwestra Strzałkowskiego w audycji "Rozmowa Poranka".

Dopóki nie zaczniemy siebie nawzajem słuchać, nie dziwmy się temu, w jaki sposób nawet nie mówimy do siebie, tylko wykrzykujemy w stronę drugiego – mówił w „Rozmowie poranka” abp Grzegorz Ryś. - Umiejętność słuchania jest warunkiem dialogu. Jak nie ma słuchania, są monologi – wskazywał.

Dzieląc się swoimi wrażeniami z pielgrzymki mężczyzn do Matki Bożej w Piekarach Śląskich (31.05), gdzie przewodniczył Eucharystii, metropolita łódzki pokreślił, że jest to pielgrzymowanie dojrzałe, co jest bardzo ważne, bo pobożność pielgrzymkowa i sanktuaryjna bywa w Polsce krytykowana, tymczasem jej znaczenie zauważa także papież Franciszek. Jednocześnie arcybiskup przestrzegł przed, z jednej strony, traktowaniem wspólnoty Kościoła jako masy, z drugiej, przed indywidualistycznym podejściem do obecności w Kościele.

- Wiara jest czymś indywidualnym, osobistym, ale nie oznacza to, że indywidualistycznym - wskazywał zachęcając do zachowania pewnego balansu w tej materii.

Arcybiskup wspomniał o tzw. "churchingu", czyli pewnej "turystyce" duchowej polegającej na uczestniczeniu w różnych wydarzeniach religijnych, masowych. - My, jako księża, zapraszamy na wydarzenia masowe i zwracamy się do ludzi, jak do masy - zauważył. Jak tłumaczył, to pokłosie lat 70’, kiedy ludzie potrzebowali takiego wsparcia Kościoła.

Odnosząc się do zmienionej formuły piekarskiej pielgrzymki abp Ryś mówił, że to też jest jakiś rodzaj wspólnoty. - Nie ma co utyskiwać, lepiej robić to, co można, niż narzekać, że nie można tego, co zawsze było możliwe - dodawał.

Gość Radia eM zauważył, że diecezje łódzką i katowicką łączy podobna historia: obie powstały ok. 100 lat temu, a więc mają za sobą podobny czas budowania tożsamości lokalnego Kościoła, ponadto oba ośrodki przeżyły szybki rozwój przemysłu i liczby ludności. Pytany o naukę, jaką Kościół na Śląsku może czerpać z doświadczenia Łodzi, abp Ryś wspomniał o upadku przemysłu na przełomie lat 80’ i 90’ ubiegłego wieku i wynikłymi z tego biedą i bezrobociem. To stawia przed Kościołem wymaganie bycia blisko ludzi w potrzebie i aktywności pomocowej, np. Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję