Reklama

Niedziela Przemyska

Rok Życia Konsekrowanego

Majówka sióstr zakonnych

Niedziela przemyska 24/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rok życia konsekrowanego

Archiwum s. Dawidy Ryll CSSMA

Jednym z punktów majówki była Droga Krzyżowa na Bobolówce z relikwiami św. Andrzeja Boboli

Jednym z punktów majówki była Droga Krzyżowa na Bobolówce z relikwiami św. Andrzeja Boboli

U św. Andrzeja Boboli w Strachocinie 30 maja br. miała miejsce majówka sióstr zakonnych. W Roku Życia Konsekrowanego siostry z archidiecezji przemyskiej w miejscu narodzenia świętego zakonnika podjęły refleksję nad pytaniami, które Ojciec Święty Franciszek zadał wszystkim osobom zakonnym: „Co znaczy być zakonnikiem i jak żyć w świecie, a nie dla świata?”.

W spotkaniu wzięło udział blisko 140 sióstr z 15 różnych zgromadzeń zakonnych działających na terenie naszej diecezji. Procesja z relikwiami męczennika ze Strachociny zaczęła się Litanią do św. Andrzeja Boboli, a następnie rozważana była Droga Krzyżowa przy stacjach na Bobolówce. Piękne kamienne stacje drogi krzyżowej, wzniesione na pamiątkę 25-lecia kultu św. Andrzeja w Strachocinie, umieszczone w plenerze wśród kilkusetletnich dębów i obecność jego relikwii, tworzyły głęboką atmosferę przeżywanego nabożeństwa. Do sanktuarium siostry powróciły ze śpiewem Litanii Loretańskiej. Eucharystię sprawował wikariusz biskupi ds. zakonnych, ks. prał. Józef Bar – oficjał Sądu Biskupiego wraz z ks. kustoszem Józefem Niżnikiem i ks. Andrzejem Bienią, dyrektorem krośnieńskiej rozgłośni Radia Fara. Homilię wygłosił Ksiądz Kustosz. Przedstawiając krótką biografię św. Andrzeja Boboli zaakcentował dwa etapy w jego życiu – nowicjat i męczeńską śmierć. Zauważył, że choć czasowo odległe od siebie okresy jego życia, były bardzo powiązane duchowo. Otóż trudności w młodzieńczych latach życia zakonnego zrodziły nowego człowieka, który był gotów później oddać życie za wiarę i nie załamał się mimo okrucieństwa tortur, które zostały mu zadane. „A wytrzymał – zauważył kaznodzieja – bo w życiu zakonnym nie szukał siebie, ale Jezusa i Jego królestwa. Nie pędził za godnościami, ani nie liczył na ludzkie uznanie. W swej pracy duszpasterskiej stosował metodę, do której odwołuje się dziś nowa ewangelizacja, a mianowicie do bezpośredniego kontaktu z ludźmi. (…) Św. Andrzej zapewnia, że kto postawi na Boga, nie będzie zawiedziony”.

Reklama

Niezamierzony, ale wymowny symbol spotkania w miejscu narodzenia męczennika, który zginął z rąk kozackich, wyraził się w tym, że to w jego sanktuarium śpiewał, zaproszony przez siostry, męski kwartet wokalny „Akord” z Ukrainy. Niezwykle piękny śpiew kwartetu z Tarnopola „przykuwał” słuchaczy do kościelnych ławek, ale serca i dusze unosił do samych niebios. Wykonane pieśni były modlitwą i rodziły podziw oraz uwielbienie Boga. „Akord” przedłużył duchową ucztę przez ponad pół godziny po zakończeniu Mszy św. wykonując dzieła światowej klasyki sakralnej, a także staropolskie pieśni ludowe, ukraińskie dumki, a nawet chrześcijańskie śpiewy amerykańskie.

Jako, że Rok Życia Konsekrowanego jest dla sióstr zakonnych wielką radością i świętowaniem, kolejnym punktem spotkania była agapa przygotowana przez Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej. Podczas posiłku siostry przybliżyły historię swojego zgromadzenia i założyciela – Mieczysława Marii Mirochny, a także śpiewały zebranym w języku polskim i japońskim.

Pielgrzymka sióstr zakonnych do sanktuarium w Strachocinie zakończyła się wspólną Koronką do Miłosierdzia Bożego, ucałowaniem relikwii św. Andrzeja i uroczystym błogosławieństwem. Duchowe doznania długo pozostaną w sercach uczestniczek pielgrzymki i miejmy nadzieję, że przyniosą błogosławione owoce w ich dalszym życiu. Przykładem są świadectwa sióstr:

Reklama

„Ludzie podróżują w różne miejsca, szukają wrażeń, nowości, inspiracji. Moje dotychczasowe wyjazdy były dosyć „tuzinkowe», ale ten wczorajszy do Strachociny zamienił się w jedną z nielicznych pielgrzymek mojego życia. Otóż spotkałam się tam z Kimś, kto poprzez innych ludzi (rozważania stacji Drogi Krzyżowej, kazanie Księdza Proboszcza i wreszcie cała okolica) sprawił, że moje spojrzenie na rzeczywistość zakonną bardzo się zmieniły. Patrząc na św. Andrzeja Bobolę widzę człowieka, który mówi: do dzieła, nie poddawaj się, trudności są po to, aby je pokonać, liczy się serce gorące aż po granice męczeństwa…

Ta pielgrzymka, to spotkanie na granicy kultur, rozmodlone mury sanktuarium, nie pozwolą mi na jałowość. Trzeba mi na nowo pobiec jak św. Andrzej na moje „Polesie», aby głosić Chrystusa” (siostra serafitka).

„Dziękujemy za zorganizowanie pięknego zakończenia tegorocznych międzyzakonnych spotkań w ramach dni skupienia przed wakacjami w Roku Życia Konsekrowanego. Dzień przeżyty w Strachocinie był dla nas ubogacającym duchowo darem nieba, a przybliżona postać św. Andrzeja Boboli, przez poruszające słowo i świadectwo kustosza sanktuarium ks. prał. Józefa Niżnika, umocniła nasze pragnienie życia bardziej radykalnego i oddania się Panu Jezusowi bez reszty. Dziękujemy za piękną, refleksyjną Drogę Krzyżową na Bobolówce, a także za umilenie czasu koncertem tarnopolskiego kwartetu „Akord»” (wdzięczne siostry służebniczki).

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyć radością Ewangelii

Niedziela wrocławska 24/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

rok życia konsekrowanego

Archiwum Sióstr Karmelitanek Bosych

O Roku Życia Konsekrowanego w archidiecezji wrocławskiej z o. prof. Jackiem Kicińskim, wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego, rozmawia Lilianna Sicińska

LILIANNA SICIŃSKA: – Życie konsekrowane jest w sercu Kościoła, jest naśladowaniem życia Chrystusa i życiem Ewangelią – takie wnioski pozostawił nam m.in. Sobór Watykański II. Jan Paweł II w 1997 r. ustanowił dodatkowo Dzień Życia Konsekrowanego. Jak osoby konsekrowane budują rzeczywistość Kościoła? Jak się to przekłada na Kościół lokalny?

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję