Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dziękczynne „Te Deum” w Olkuszu

Świętowanie srebrnego jubileuszu parafii Dobrego Pasterza w Olkuszu rozpoczęło się 1 czerwca uroczystą Eucharystią, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Dokładnie przed 25 laty, 1 czerwca 1990 r. biskup kielecki Stanisław Szymecki wydał dekret o erygowaniu olkuskiej wspólnoty

Niedziela sosnowiecka 24/2015, str. 6

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Podczas uroczystości jubileuszowych. Młodzież, której bp Grzegorz Kaszak udzielił bierzmowania

Podczas uroczystości jubileuszowych. Młodzież, której bp Grzegorz Kaszak udzielił bierzmowania

Biskup Grzegorz Kaszak udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej parafialnej młodzieży, która pod czujnym okiem wikariusza ks. Rafała Teteli przygotowywała się do tego ważnego w ich życiu wydarzenia. Wokół stołu Pańskiego zgromadziło się 40 kapłanów – kolegów kursowych proboszcza parafii ks. Grzegorza Gołuszki, którzy świętowali jubileusz 27-lecia przyjęcia święceń kapłańskich, oraz duchownych z dekanatu, na czele z dziekanem ks. Henrykiem Chmiełą. Wierni uczcili także zbliżający się jubileusz kapłański Biskupa Ordynariusza, który 26 lat temu, 18 czerwca 1989 r. w bazylice katedralnej św. Jakuba w Szczecinie przyjął święcenia prezbiteratu.

Na olkuskim osiedlu Słowiki

Parafia w Srebrnym Grodzie została utworzona w trudnym czasie. Pomimo to, dzięki wielkiemu wysiłkowi pierwszego proboszcza i budowniczego śp. ks. prał. Henryka Januchty i wiernych parafian stała się miejscem głębokiego życia religijnego i pielęgnowania polskich tradycji. Parafianie z wielkim pietyzmem dbają o kościół, który jest miejscem jednoczącym całą wspólnotę.

Reklama

Jubileusz był dziękczynieniem za ludzi i wszystkie lata istnienia parafii Dobrego Pasterza. Po upływie 25 lat cała wspólnota pod przewodnictwem swojego Biskupa chciała wyśpiewać Bogu dziękczynne „Te Deum” za istnienie i rozwój wspólnoty parafialnej na osiedlu Słowiki. Bo to właśnie parafia stanowi przestrzeń, „w której Bóg buduje swe Królestwo na ziemi”. Parafia Dobrego Pasterza i jej kościół parafialny spełniają, na wzór Jezusa Chrystusa, misję „budowania i gromadzenia w jedno”.

Pamięć o pierwszym proboszczu

W słowie powitania proboszcz parafii ks. Grzegorz Gołuszka wyraził radość z obecności Księdza Biskupa oraz kolegów kapłanów i licznie zgromadzonych parafian. – Posługa duszpasterska pierwszego proboszcza ks. Henryka Januchty, który niespodziewanie odszedł do Pana, wpisała się na trwałe w historię tej parafii. Od samego początku stał na jej czele, miał istotny wkład we wszystko to, co dokonało się tutaj w sensie duchowym i materialnym. Dzisiaj podziwiać można piękno kościoła i piękno ludzkich serc – zaznaczył Ksiądz Proboszcz. Do słów tych przychylił się Biskup Ordynariusz, który zauważył trwającą wdzięczną pamięć o pierwszym Proboszczu, włodarzu i budowniczym, czego dowodem jest miejsce mu poświęcone oraz obraz na płótnie z jego podobizną.

Bp Grzegorz Kaszak w słowie Bożym zwrócił się do kapłanów przeżywających kolejny jubileusz święceń kapłańskich, aby byli do końca wiernymi szafarzami Boskich tajemnic i aby Bóg z nieba wysokiego wspomagał ich w trudach życia duszpasterskiego. Kaznodzieja zwrócił się także do dzieci i młodzieży. Przypomniał o przykazaniu: „Czcij ojca swego i matkę swoją”. Mówił o wielkim darze, jakim są rodzice, a którego nie docenia czasem młode pokolenie. – Skoro jednak Bóg zawarł to przykazanie w Dekalogu, to znaczy, że Mu bardzo zależało, abyśmy czcili, szanowali i kochali swoją matkę i swojego ojca, którzy nieba by uchylili swoim dzieciom, a którzy czasem okrutnie bywają przezeń traktowani – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Piękna i skromna

Na zakończenie uroczystości jubileuszowych Ksiądz Biskup serdecznie i z radością podziękował proboszczowi ks. Grzegorzowi oraz wszystkim parafianom, którzy przyczynili się do zorganizowania pięknej, a zarazem skromnej uroczystości. – Parafia to nie tylko kościół i księża, ale wszyscy parafianie. O wartości życia olkuskiej parafii świadczy nie tylko wygląd kościoła, który posiada piękne wnętrze, lecz także bogate życie parafialne, które pragniemy rozwijać i pogłębiać, by stawało się jeszcze bogatsze i głębsze – powiedział Proboszcz olkuskiej parafii jubilatki.

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadek 800-lecia

Niedziela częstochowska 38/2017, str. 7

[ TEMATY ]

jubileusz

tablica pamiątkowa

Danków

Julia A. Lewandowska

Tablica upamiętniająca zjazd książąt piastowskich w Dankowie w 1217 r., odsłonięta z okazji jubileuszu miejscowości

Tablica upamiętniająca zjazd książąt piastowskich w Dankowie w 1217 r.,
odsłonięta z okazji jubileuszu miejscowości

W przedostatni weekend sierpnia w Dankowie, obok murów obronnych dawnego zamku Warszyckich, okalających kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 800. rocznicę zjazdu książąt piastowskich w Dankowie

Rok 1217 traktowany jest jako umowna data założenia miejscowości Danków, bowiem to pierwsza o niej wzmianka w źródłach historycznych. Historycy przypuszczają, że do zjazdu książąt piastowskich doszło wczesną wiosną tego roku. Nad rzekę Liswartę przybył wówczas Leszek Biały, będący z racji zasiadania na tronie pierwszym spośród książąt piastowskich. W Dankowie spotkał się z Henrykiem Brodatym, księciem wrocławskim, z którym zawarł sojusz, i z księciem wielkopolskim Władysławem III Laskonogim. Układ w Dankowie zawarty między książętami dotyczył wzajemnej pomocy w przypadku zagrożenia ziem jednego z nich.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję