Reklama

Recitale organowe u Ojców Jezuitów

Cenny zabytek Łodzi - kościół przy ul. Sienkiewicza 60 zbudowany został w latach 1880-84 według projektu Ludwika Scheiblera jako świątynia ewangelicko-augsburska św. Jana Ewangelisty. Od 1945 r. gospodarzą tam Ojcowie Jezuici, którzy z parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus uczynili ważny ośrodek życia religijnego i duchowego. Sześć lat temu zainicjowali też akcję rewaloryzacji kościoła, który obecnie stanowi własność zgromadzenia. Rewaloryzacja objęła konserwację dachu, restaurację fasady, wież, witraży - plany zakładają zresztą w najbliższych latach całkowite i kompleksowe odnowienie obiektu i jego otoczenia.
Jedną z form wsparcia tychże działań stanowi cykl koncertów pod nazwą "Muzyka u Ojców Jezuitów". Miejscem prezentacji jest zarówno sam kościół, jak i sala teatralna im. ks. Jerzego Popiełuszki. Ewentualne datki składane przez słuchaczy także mają przecież znaczenie...
Ponieważ w ubiegłym roku zakończony został remont zainstalowanych sto lat wcześniej organów (teraz ów mający 2824 piszczałek i 3 manuały instrument sterowany jest elektronicznie), poza wszystkimi innymi imprezami odbywać się będą regularnie recitale organowe (zawsze w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 19.00). Jako pierwszy, jeszcze przed Nowym Rokiem, grał prof. Mirosław Pietkiewicz. Natomiast 19 stycznia wystąpiła z powodzeniem niedawna absolwentka łódzkiej Akademii Muzycznej - Anna Wałecka-Grzeszczak. Interpretowała kompozycje francuskie, niemieckie i polskie - romantyczne, jak i współczesne.
Pierwszy raz w Polsce wykonane zostały - zróżnicowane nastrojowo i interesujące harmonicznie - Trzy improwizacje Louisa Vierne´a (zapisane przez M. Duruflé). Bogactwo faktury kontrapunktycznej, podkreślone precyzją wykonania, niosły z sobą Passacaglia Josefa Rheinbergera oraz Wariacje i fuga Maxa Regera. Do klimatów bożonarodzeniowych nawiązała Kolęda Mieczysława Surzyńskiego, a następnie - mające swe prawykonanie, wysmakowane brzmieniowo Trzy preludia kolędowe młodego kompozytora łódzkiego Krzysztofa Grzeszczaka (prywatnie - męża solistki). Ciekawie pomyślany recital zakończyła popisowa Toccata Theodora Duboisa. Ci, którzy po wieczornej Mszy św. zechcieli tego dnia posłuchać muzyki, na pewno tego nie żałowali.
W niedzielę 16 lutego br. w kościele Ojców Jezuitów wystąpi Piotr Grajter - wykładowca Akademii Muzycznej, u którego państwo Grzeszczakowie studiowali grę organową.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję