Reklama

Uroczystości na Wodnej

W 140. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Niedziela łódzka 6/2003

19 stycznia w niedzielny wieczór, z okazji 140. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w salezjańskim kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Łodzi odbyła się Msza św. w intencji tych wszystkich, którzy walczyli o niepodległość Polski. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Krzysztof Lis SDB. Kaznodzieja mówił o roli powołania w naszym życiu, które winno nas prowadzić do świętości i zbawienia. Okres świąteczny i czas kolędowania powinien być dla nas okazją do refleksji na temat wiary. Spotkanie było także hołdem i wyrazem wdzięczności tym, którzy poświęcili własne życie dla Ojczyzny. Modląc się za nich, wspominaliśmy wydarzenia z roku 1863.
Po Mszy św. w gmachu Gimnazjum św. Jana Bosko odbyło się również spotkanie muzyczne. Zostało ono przygotowane przez uczniów pierwszej klasy z XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa, którzy pod kierunkiem profesor Grażyny Kalińskiej wykonali pieśni powstańcze. Koncert był prowadzony przez Lucjana Muszyńskiego - prezesa społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi, który poprzez swoje opowiadania przybliżył nam wydarzenia tamtych dni.
Podczas spotkania młodzież wykonała 10 pieśni nawiązujących do zrywu powstańczego, między innymi Orzeł biały, Marsz strzelców, W krwawym polu, Marsz ułański, oraz pieśni zamieszczone w Tygodniku Katolickim Niedziela w rubryce "Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta".
Po około godzinnym uroczystym śpiewie pieśni przybyli goście mogli zwiedzić wystawę pamiątek związanych z obchodami rocznicy powstania styczniowego, która została przygotowana przez Jadwigę Muszyńską.
Po uroczystości w patriotycznych nastrojach wszyscy rozeszli się do swoich domów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję