Reklama

Niedziela Podlaska

Uroczystości odpustowe w bazylice prostyńskiej

Tegoroczny odpust ku czci Trójcy Przenajświętszej w Prostyni poprzedziło 40-godzinne nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. Mariusz Boguszewski

Niedziela podlaska 25/2015, str. 7

[ TEMATY ]

odpust

Ewa Jakubik

Do Prostyni tradycyjnie przybyła grupa z Sadowego

Do Prostyni tradycyjnie przybyła grupa z Sadowego

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się w sobotę o godz. 15 Mszą św. i adoracją. Wieczorem przybyły do sanktuarium piesze pielgrzymki – grupa z Sadownego, licząca ok. 120 osób pod przewodnictwem ks. Pawła Błaszczyka, oraz grupa z parafii Stoczek, Kamionna, Ostrówek, Łochów pod przewodnictwem ks. Pawła Hryniewieckiego, licząca ponad 200 pątników. Po posiłku przygotowanym w ogrodzie przy plebanii pielgrzymi wzięli udział w Mszy św. sprawowanej w koncelebrze przez ks. Ryszarda Zalewskiego, ks. Krzysztofa Maksimiuka, ks. Zbigniewa Grabowskiego, ks. Pawła Błaszczyka, ks. Pawła Hryniewickiego. Kazanie do zebranych wygłosił ks. Mariusz Boguszewski prowadzący rozważania odpustowe. Mówił o tajemnicy Trójcy Świętej i o równaniu człowieka do najlepszych, do Boga. Nabożeństwo odprawione zostało kielichem podarowanym przez pątniczkę, która wierzy, że przed prostyńskim Tronem Łaski w ubiegłym roku otrzymała dar uzdrowienia. Po Mszy św. miał miejsce obrzęd tradycyjnej koronacji koronami św. Anny. O godz. 21 odbył się Apel ku czci Trójcy Przenajświętszej, a następnie adoracja eucharystyczna – Bazylika Pełna Wiary, podczas której odprawiona została Droga Krzyżowa wewnątrz kościoła. Na Mszę św. o północy przybyli też ułani 10. Pułku Ułanów Litewskich z Zarąb Kościelnych pod przewodnictwem ks. Andrzeja Dmochowskiego, Jednostka Strzelecka 5001 ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego pod dowództwem sierżanta ZS Michała Józefowskiego z pobliskiego Kołodziąża oraz harcerze z 14. Drużyny Harcerskiej „Sokoły” z Prostyni. Mszę sw. celebrowali ks. Andrzej Dmochowski i ks. Mariusz Boguszewski.

Reklama

Centralne uroczystości odpustu Trójcy Przenajświętszej w Prostyni odbyły się w niedzielę. Wszystkich zebranych w bazylice powitał proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Ryszard Zalewski. Sumie odpustowej w intencji parafian i pielgrzymów przewodniczył pasterz diecezji drohiczyńskiej bp Tadeusz Pikus. Współcelebransami byli: ks. Ryszard Nicpoń, ks. Henryk Boguszewski z Moskwy, ks. Józef Skorodiuk z Siedlec, ks. Mariusz Boguszewski oraz ks. Tomasz Szmurło. Homilia, którą wygłosił Ksiądz Biskup, rozpoczęła się od odśpiewania pieśni dziękczynnej z Koronki do Trójcy Przenajświętszej. Następnie bp Pikus mówił o trzech Osobach Boskich, z których Jedna stworzyła człowieka, Druga go odkupiła, a Trzecia uświęca. Po zakończeniu Mszy św. wielu pielgrzymów przystąpiło do tradycyjnej koronacji koronami św. Anny, wielu też na kolanach obchodziło główny ołtarz. Niedzielne modlitwy przed Tronem Łaski zakończyły się Apelem eucharystycznym o godz. 21.

Zwieńczeniem 40-godzinnego nabożeństwa w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w Prostyni była Msza św. w poniedziałek o godz. 12, podczas której odbyła się rocznica I Komunii św. dzieci z klas III. Uroczystościom przewodniczył ks. Czesław Mazurek, który 54 lata temu właśnie w Prostyni rozpoczynał swoją kapłańską posługę. Współcelebransem był ks. Krzysztof Maksimiuk. Kazanie wygłosił ks. Mariusz Boguszewski. Procesję eucharystyczną kończącą 40-godzinne nabożeństwo poprowadził ks. Czesław Mazurek. Na zakończenie Sumy odśpiewany został hymn „Te Deum”.

2015-06-18 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza Święta odpustowa ku czci Św. Ryszarda Pampuri

Bracia Bonifratrzy zapraszają na Mszę Świętą odpustową ku czci Św. Ryszarda Pampuri 1 maja o godz. 10: 30 w kaplicy Klasztoru Zakonu Bonifratrów przy ul. Sapieżyńskiej 3.

W tym dniu obchodzić będziemy święto patronalne Naszego Konwentu ku czci Św. Ryszarda Pampuri – lekarza, bonifratra, mało znanego świętego w naszym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję