Reklama

Niedziela Kielecka

Gimnazjaliści szli szlakiem Szarych Szeregów

Niedziela kielecka 25/2015, str. 3

[ TEMATY ]

historia

WD

Młodzież uczestnicząca w Historycznej Grze Miejskiej

Młodzież uczestnicząca w Historycznej Grze Miejskiej

To było emocjonujące i szczególne spotkanie z historią. Blisko dwustu uczniów i nauczycieli ze Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów Armii Krajowej uczestniczyło w Historycznej Grze Miejskiej pt. „Śladami Szarych Szeregów, II wojny światowej i jej bohaterów”. Wydarzenie było częścią IX już projektu realizowanego przez szkoły skupione w stowarzyszeniu.

Reklama

Tegoroczny międzyszkolny projekt przygotowało Gimnazjum nr 26 im. Wojtka Szczepaniaka. Przed rozpoczęciem gry uczniowie, dyrektorzy, nauczyciele modlili się w kościele Chrystusa Króla na Baranówku za poległych harcerzy i za Ojczyznę. W homilii proboszcz ks. Jerzy Marcinkowski przybliżył bogate tradycje patriotyczne Baranówka, gdzie w czasie wojny rozwijały działalność Szare Szeregi. – To byli chłopcy tacy jak wy, chętnie służyli do Mszy św., spotykali się w podziemiach kościoła. Oddali wszystko, by służyć Polsce. Ryzykowali własnym życiem, a nierzadko za umiłowanie ojczyzny płacili najwyższą cenę. Takimi bohaterami byli Wojtek Szczepaniak ps. Lwowiak, harcerz Szarych Szeregów złapany przez Niemców w pobliżu Daleszyc, kiedy przewoził meldunek. Mimo tortur w Więzieniu na Zamkowej, nikogo nie wydał. Został rozstrzelany na Stadionie Leśnym. Zygmunt Kwas ps. „Kościelny”, który dowodził Zawiszkami, działał z Grupami Szturmowymi i z harcerzami Szkół Bojowych. Organizował mały sabotaż i kolportował pismo „Powstaniec”.

Uczniowie mieli okazję bliżej poznać postać Jana Karskiego i historię zagłady ludności żydowskiej. Trasa gry składała się z dwudziestu czterech przystanków i miejsc pamięci dedykowanych bohaterskim harcerzom, przypominających o tragicznych wydarzeniach lat okupacji. Przy każdym czekały do rozwiązania: pytania, szyfrogram, zagadka. Liczył się czas, poszukiwanie wskazówek, odgadnięcie jak największej liczby pytań z listy osiemdziesięciu. Gra dostarczyła wiedzy, była dobrym sprawdzianem dla młodzieży, która musiała wykazać się spostrzegawczością, wiedzą historyczną, topograficzną, refleksem. Przy przystanku zlokalizowanym przy LO im. Stefana Żeromskiego na uczniów czekali rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historycznego Czwartego Pułku Piechoty w Kielcach. Zaprezentowali oni umundurowanie i uzbrojenie, jakim dysponowali żołnierze Wojska Polskiego i partyzanci AK podczas II wojny światowej. Meta znajdowała się na dziedzińcu OMPiO. Na strudzonych trasą zawodników czekał poczęstunek. Najlepsi otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Międzyszkolny projekt podsumowano w szkole na Baranówku.

Organizatorem jubileuszowego projektu Stowarzyszenia Szkół im. Bohaterów Armii Krajowej w następnym roku będzie Publiczne Gimnazjum im. Armii Krajowej w Kajetanowie.

2015-06-18 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakub z Paradyża

Zmarł w 1464 lub w 1465 r. Mija zatem 550 lat od jego śmierci. Był jednym z największych uczonych i myślicieli pochodzących z terenu naszej diecezji. W ostatnich latach było o nim szczególnie głośno. Mówiono na niego: Jakub Kuniken, Jakub de Clusa, Jakub z Krakowa, Jakub z Jüterbocku, Jakub Kartuz, Jakub z Kartuzji czy też Jakub z Paradyża. W rocznicę śmierci tego szczególnego cysterskiego mnicha z Paradyża przyjrzyjmy się jego historii

Jakub z Paradyża dotychczas nie był zbyt znany wśród mieszkańców Środkowego Nadodrza. Każdy, kto jednak zajmował się nauką polską przełomu średniowiecza i odrodzenia, ten spotykał się z jego poglądami. Szerszemu gronu odbiorców był raczej nieznany. W Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu jedna z sal wykładowych nosi jego imię. Bardzo dużo dla ponownego odkrycia Jakuba z Paradyża uczynili Stanisław Andrzej Porębski czy też ks. Jarosław Stoś, którzy podjęli się badań nad życiem i poglądami paradyżanina. Szczególnie głośno zrobiło się o tym uczonym, gdy Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie obrała go sobie za patrona.

CZYTAJ DALEJ

Ala Tracz i Małe TGD w utworze pt. „ Jesteś”

2021-12-06 13:26

[ TEMATY ]

TGD

Trzecia płyta zespołu Małe TGD „Online” powstała w trudnym dla wszystkich okresie pandemii. Dzieciaki w lekki i momentami przewrotny sposób opowiadają o radzeniu sobie z emocjami, codziennymi obowiązkami, zamykającym i otwierającym się światem.

W tekstach znajdziemy dużą dawkę poczucia humoru, cenne rady, wyliczanki i wzruszające frazy prosto z serca, np. te o byciu on-line, ale z niebem!

CZYTAJ DALEJ

Seriale też mogą krzywdzić

2021-12-07 08:08

[ TEMATY ]

serial

Adobe Stock

Najnowsza produkcja Netflixa z Korei Południowej stała się światowym hitem. Serial wciąga oraz zaskakuje z odcinka na odcinek – fabuła zapewnia nam emocjonalny i moralny rollercoaster. Znajduje się w nim wszystko, co przykuwa uwagę widza. Dlaczego więc tak wielu boomerów oburza ten obraz? O co tyle krzyku wokół Squid Game?

Zabawa w przemoc

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję