Reklama

Niedziela Lubelska

Wakacje z Caritas

Już za kilka dni rozpoczynają się wakacje. Z myślą o dzieciach z ubogich i wielodzietnych rodzin Caritas Archidiecezji Lubelskiej przygotowuje kolonie dla ok. 400 osób. By zapewnić im opiekę, potrzebni są wolontariusze

Niedziela lubelska 25/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

Paweł Wysoki

Wolontariusze Caritas

Wolontariusze Caritas

Trzy turnusy kolonijne odbędą się w położonym nad jeziorem Firlej „Domu Zawierzenia” (w dniach 4-15 lipca, 18-29 lipca i 19-30 sierpnia), a jeden w „Domu Spotkania” w podlubelskiej Dąbrowicy (11-24 lipca). – Kolonie Caritas zawsze są wyjątkowe. Zapewniamy dużo zabawy, sportu, warsztatów, na których można nauczyć się czegoś ciekawego; są wycieczki do interesujących miejsc, ale jest też miejsce dla Najważniejszego: dla Pana Boga. Na każdym turnusie będzie obecny kapłan i każdego dnia będzie sprawowana Msza św. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać naszym małym gościom, że spośród wszystkich przygód, przygoda z Bogiem jest największa i najpiękniejsza – mówi ks. Wiesław Kosicki, dyrektor lubelskiej Caritas.

Reklama

Wakacje z Caritas to czas wypełniony zabawami integracyjnymi, warsztatami artystycznymi, zawodami sportowymi oraz konkursami. – To tylko część atrakcji i zajęć przygotowanych dla najmłodszych. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie – zapewnia Mateusz Jocek, rzecznik lubelskiej Caritas. – Oferta wypoczynku skierowana jest do dzieci z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, wielodzietnych, z placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych. Chcemy, aby czas spędzony z Caritas był przepełniony miłością, nadzieją, Bogiem i wypoczynkiem – podkreśla. Oprócz dzieci z naszej diecezji, w ośrodkach Caritas wakacje spędzą młodzi mieszkańcy Białorusi. Organizacja wypoczynku dla polonijnych dzieci zza wschodniej granicy jest możliwa dzięki realizacji zadania publicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej „Wspieranie oświaty polonijnej w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz organizowania kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży”. Koszty kolonii dla dzieci z naszej diecezji zostaną w znacznej mierze pokryte dzięki środkom zebranym podczas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Wakacyjna akcja Caritas nie może odbyć się bez wolontariuszy. – Wyjazd na wakacje jest czasem, kiedy nasi najmłodsi podopieczni choć na chwilę mogą zapomnieć o smutkach dnia codziennego. Zależy nam, aby czas spędzony na koloniach był dla nich czasem pełnym radości, poznawania drugiego człowieka, nauki, ale przede wszystkim beztroskiej zabawy. Bez wolontariuszy, opiekunów, kierowników i pielęgniarek wakacje nie mogą się odbyć – mówi Mateusz Jocek. I apeluje do ludzi dobrej woli: „Jeśli dysponujesz czasem – skontaktuj się nami!”. By zapewnić odpowiednią opiekę uczestnikom kolonii, pilnie potrzebni są wolontariusze na turnus w dniach 19-30 sierpnia oraz pielęgniarki na turnusy w dniach 4-15 lipca i 19-30 sierpnia. Zainteresowani mogą zgłaszać swój udział oraz uzyskać szczegółowe informacje pod numerem telefonu: (81) 532-95-71.

2015-06-18 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska dla misji polskich sióstr w Zambii i Kenii

[ TEMATY ]

Caritas

Afryka

Ks. Edward Ryfa

Dożywianie dzieci, budowa studni w Kenii i Zambii, ferma przepiórek, rozbudowa ośrodka zdrowia, gdzie udzielana jest bezpłatna pomoc medyczna. Dzieła misyjne podejmowane przez polskie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, które od kilkunastu lat pracują w Afryce, robią wrażenie. Współpraca z Caritas Polska pozwala na zrealizowanie marzeń sióstr i mieszkańców afrykańskich krajów.

Siostra Katarzyna Jasińska od 18 lat pracuje w Afryce. Pierwsze 3 lata spędziła w Zambii, a następnie zamieszkała w Kenii, w górzystej miejscowości Kithatu. Misja jest prowadzona wśród plemienia Meru, a ludność utrzymuje się głównie z uprawy fasoli i kukurydzy w porze deszczowej. Plony każdego roku są zróżnicowane, na ogół panuje tam bieda. Siostry na początku założyły mały ośrodek zdrowia z 3 pokojami. W czasie wizyt domowych przekonały się, że wiele dzieci nie ma możliwości uczęszczania do szkół, stąd zapadła decyzja, aby dzieci zapraszać na lekcje do swojego domu.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję