Reklama

Niedziela Łódzka

Ksawerów

„Jezusowe Promyki” rozwijają talenty

Niedziela łódzka 25/2015, str. 4

[ TEMATY ]

zakonnica

Maria Niedziela

Małe "Promyczki" z s. Etieną

Małe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Istnieje ogromne bogactwo i różnorodność charyzmatów, zgodnie z którymi siostry zakonne i zakonnicy są dziś aktywnie obecni w polskiej rzeczywistości. W Ksawerowie, w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej liczne owoce przynosi praca sióstr karmelitanek od Dzieciątka Jezus. Jednym ze znaków rozpoznawczych tej wspólnoty jest prowadzona przez s. Etienę Zalewską schola dziecięca „Jezusowe Promyki i Promyczki”. Grupa ma ogromne wsparcie proboszcza parafii – ks. Stanisława Brachy, który jest jednocześnie opiekunem „Promyków”.

Muzykują dla Boga i siebie

Zespół istnieje od listopada 1998 r. Założyły ją siostry karmelitanki Etiena i Eliana Zalewskie, które dostrzegły, że dzieci bardzo potrzebują bliskich spotkań z Chrystusem, że chcą dla Niego śpiewać. Obecnie w skład scholi wchodzi ponad 100 najmłodszych parafian – przedszkolaki oraz dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W każdą niedzielę dzieci wychwalają Boga radosną pieśnią podczas Mszy św. Swoimi występami ubogacają parafialne uroczystości, nabożeństwa, spotkania. „Promyki” uświetniły m.in. tegoroczne uroczystości Bożego Ciała – w swoich odświętnych strojach wzięły udział w procesji eucharystycznej oraz zaśpiewały podczas Eucharystii celebrowanej przez bp. Adama Lepę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od początku istnienia schola regularnie bierze udział w festiwalach i przeglądach piosenek religijnych, wielokrotnie występowała na Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej w Łodzi, zdobywając czołowe miejsca w swoich kategoriach wiekowych. „Jezusowe Promyki” zaprezentowały się także na Festiwalu „Sancta Maria” w Częstochowie, gdzie zostały dostrzeżone i nagrodzone.

Dzieci kilkakrotnie uczestniczyły w Festiwalu Piosenki Religijnej w Łasku oraz w przeglądach, które odbywają się w parafii pw. Chrystusa Króla w Pabianicach czy w parafii św. Józefa w Łodzi-Rudzie. Dzieci zostały docenione zarówno na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, jak również na Międzydiecezjalnym Festiwalu Kolęd w Radomiu. „Jezusowe Promyki” zdobyły także uznanie w oczach jury Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie – schola zdobyła I miejsce na tym festiwalu i została zaproszona do udziału w koncercie galowym. Był to ogromny sukces – festiwal uważany jest za największy i najbardziej prestiżowy przegląd kolęd w Polsce. W tym roku „Jezusowe Promyki” wyśpiewały sobie I miejsce w X Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Oświęcimiu. Czołowe miejsca zajęły również solistki ze scholi. Mali muzycy nagrali także 3 płyty.

Reklama

Tradycją ksawerowskiej wspólnoty stały się coroczne koncerty kolęd oraz koncerty ku czci św. Cecylii. Schola często koncertuje również w innych parafiach – jest zapraszana przez proboszczów z archidiecezji łódzkiej oraz z odległych miejsc naszego kraju. „Jezusowe Promyki” śpiewają także podczas różnych uroczystości i koncertów charytatywnych. Dzieci wystąpiły w czasie festynu, który odbył się 31 maja br. na zakończenie XX Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin do sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach.

Przyciągają innych

Działalność „Jezusowych Promyków” to nie tylko muzyka. Dzieci spotykają się na cotygodniowych próbach, podczas których nie tylko ćwiczą śpiew, ale także spędzają razem czas. Atmosfera w scholi jest pełna radości i dziecięcej spontaniczności, co sprzyja duchowemu i intelektualnemu rozwojowi dzieci. W ramach wspólnych zajęć „Promyki” rozwijają przeróżne umiejętności, poznają swoje talenty i uczą się je wykorzystywać. „Jezusowe Promyki” przyciągają do Chrystusa całe rodziny, przyjaciół, znajomych. W ten sposób dziecięce śpiewanie staje się pięknym spotkaniem z Bogiem.

Starsze „Promyki” czasami zasilają szeregi kolejnego, prowadzonego przez s. Etienę parafialnego zespołu – zespołu młodzieżowego o nazwie „Estrellas”.

Działalność scholi i zespołu z Ksawerowa to doskonały przykład na to, jak rozumieć Chrystusową przypowieść o talentach, to przykład na to, jak można rozwijać swoje możliwości, jak wzbogacać siebie i jednocześnie obdarowywać innych swoimi zdolnościami.

2015-06-18 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1. rocznica śmierci s. Bogumiły Zamory, nazaretanki, stróża pamięci Prymasa Tysiąclecia - moje wspomnienie

W ubiegłym roku, 16 czerwca, s. Bogumiła Zamora nazaretanka, stróż pamięci Prymasa Tysiąclecia. Obok rodziców s. Bogumiła Zamora była tą osobą, która wprowadzała mnie w świat wiary. To ona przygotowywała mnie do I komunii św. w rodzinnej parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Także od siostry Bogumiły otrzymałem mój pierwszy egzemplarz Nowego Testamentu. To od siostry Bogumiły otrzymałem figurkę Małego Jezusa na stół wigilijny.

CZYTAJ DALEJ

Czy wystarczy być dobrym człowiekiem, aby się zbawić?

Pytanie czytelnika:
Czy wystarczy być dobrym człowiekiem, aby się zbawić?

CZYTAJ DALEJ

Lubelscy terytorialsi uczcili „Żołnierzy Wyklętych”

2024-03-02 15:32

2LBOT

Dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która nosi imię majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – oficera AK i niezłomnego bohatera walk o niepodległą Ojczyznę, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", to szczególnie ważna data.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję