Reklama

Rolniczy wieczernik w Szczawinie

Niedziela łódzka 6/2003

19 stycznia 2003 r. w domu rekolekcyjnym w Szczawinie rolnicy diecezji łódzkiej spotkali się, jak co roku, by w serdecznej atmosferze podzielić się opłatkiem. Wprawdzie w ostatnich latach konsekwentnie realizowano zamysł, by wspomnienie wieczernika miało miejsce w coraz to innych punktach diecezji, jednak z uwagi na jubileusz - 20-lecie duszpasterstwa rolników archidiecezji łódzkiej - tegoroczne spotkanie opłatkowe odbyło się tam, gdzie rozpoczynała się regularna praca formacyjna duszpasterstwa i gdzie przez wiele lat rolnicy ziemi łódzkiej spotykali się przy wigilijnym stole (taki ogólnodiecezjalny charakter rolniczy opłatek zyskał w połowie lat 90.).
Tradycyjnie spotkanie zorganizowane zostało przez duszpasterstwo rolników we współpracy z NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" Ziemi Łódzkiej. Duży wkład w przygotowania wniósł też dyrektor gospodarczy szczawińskiego gospodarstwa rolnego naszej archidiecezji Robert Durka.
Mszy św. o godz. 15.00, rozpoczynającej uroczystość, przewodniczył bp Ireneusz Pękalski, który zwrócił się do rolników ze słowami otuchy i wsparcia. Uznanie dla trudu ludzi wsi Ksiądz Biskup podkreślił też, składając rolnikom życzenia z okazji świąt Narodzenia Pańskiego.
Następnie w kaplicy domu rekolekcyjnego, gdzie sprawowana była Liturgia, wystąpił zespół śpiewaczy "Wiśniowa Góra" pod kierownictwem Teresy Chmieleckiej. Na zaprezentowany program słowno-muzyczny złożyły się kolędy i poezja o tematyce bożonarodzeniowej.
W pogodnych nastrojach zebrani przeszli do refektarza, by składać sobie indywidualne życzenia, a potem wspólnie zasiąść do wigilijnego stołu. Spożywaniu wieczerzy towarzyszyły rozmowy i śpiewanie kolęd. Opłatek zgromadził rolników z całej diecezji, nie zabrakło wśród nich pszczelarzy, sadowników, hodowców, a także przedstawicieli przetwórstwa mięsnego.
Po spotkaniu opłatkowym odbyło się zebranie wiejskich działaczy społecznych, na którym wymieniono się poglądami na temat stanu polskiego rolnictwa. Rozmawiano o funkcjach, działalności i formach pracy związków zawodowych i zrzeszeń rolników. Wyrażono też wątpliwości odnośnie do wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję