Reklama

Ze świata

Francja

Czy francuskie kościoły katolickie będą meczetami?

Francja jest w szoku po propozycji Dalila Boubakeura, rektora Wielkiego Meczetu w Paryżu i przewodniczącego Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego. W wywiadzie dla stacji Europe 1 stwierdził on, że puste kościoły katolickie powinny być przekazywane muzułmanom i służyć jako meczety. Jest to w końcu ten sam Bóg, podobne i bratnie obrzędy – argumentował islamski duchowny. Przeciwny przekazywaniu muzułmanom opustoszałych kościołów jest bp Stanislas Lalanne, biskup diecezji Pontoise, a wcześniej wieloletni sekretarz generalny i rzecznik francuskiego Episkopatu.

Deklaracja muzułmańskiego zwierzchnika wywołała wielkie poruszenie nie tyle w Kościele, ile we francuskim społeczeństwie. „Choć jest ono w dużej mierze zdechrystianizowane, to jednak pomysł, by muzułmanie zajęli chrześcijańskie kościoły, szokuje, jest odbierany jako agresja” – czytamy na łamach dziennika „Le Figaro”. Podkreśla się tam również, że choć Francuzi zaglądają do kościołów tylko okazjonalnie, to jednak są do nich przywiązani jako do swego dziedzictwa i chcą, by nadal pozostało ono chrześcijańskie.

Reklama

Francuscy biskupi podchodzą do całej sprawy bardziej powściągliwie. Nie zajęli jeszcze oficjalnego stanowiska.

(KAI)

Izrael

Podpalenie kościoła Rozmnożenia Chleba

W Tabdze nad Jeziorem Galilejskim w Izraelu 17 czerwca br. w nocy podpalono kościół Rozmnożenia Chleba. Dwie osoby zostały ranne, a straty materialne są poważne, sięgają kilku milionów szekli. Sprawcy zostawili na ścianie napisy w języku hebrajskim, pochodzące z modlitwy odmawianej trzy razy dziennie przez praktykujących żydów, w której znajduje się prośba do Boga o unicestwienie bożków i pogan. Ten sam kościół był już zaatakowany w kwietniu 2014 r. Wówczas grupa nastolatków obrzuciła kamieniami i opluwała krzyże i ołtarz świątyni.

– To nowe zdarzenie nie sprzyja pokojowi między wyznawcami różnych religii. Nie zachęca zwłaszcza pielgrzymów i turystów, licznie obecnych w Tabdze, do przyjeżdżania do Ziemi Świętej – głosi komunikat na stronie internetowej Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.

Reklama

Minister spraw zagranicznych Izraela Tzipi Hotovely zdecydowanie potępiła podpalenie świątyni – donosi izraelski dziennik „Haaretz”. – Izrael respektuje wolność kultu wszystkich religii – zaznaczyła izraelska polityk.

(KAI)

USA

Zbrodnia z nienawiści

Biały napastnik zastrzelił 17 czerwca br. wieczorem 9 osób w kościele w Charlestonie (w amerykańskim stanie Karolina Południowa), do którego uczęszczali czarnoskórzy metodyści.

Szef lokalnej policji Gregory Mullen oświadczył, że była to „zbrodnia motywowana nienawiścią”. Z kolei burmistrz Joseph Riley podkreślił, że strzelano do ludzi modlących się i takich czynów nie można tolerować.

Policja zatrzymała sprawcę. To 21-letni Dylann Roof, który był już wcześniej notowany za inne przestępstwa, związane m.in. z narkotykami. Na jego facebookowym profilu widnieje jego zdjęcie w czarnej kurtce z naszywkami sławiącymi białą Afrykę, m.in. apartheid w RPA oraz Rodezję. (KAI)

* * *

Ogromnie wiele zależy od tego, jaką każdy z was przyjmie miarę swojego życia, swojego człowieczeństwa.

Jan Paweł II

Krótko

60 mln ludzi na świecie w 2014 r. było zmuszonych do opuszczenia swych domów w wyniku różnych konfliktów. To rekordowy poziom – ocenia w swym dorocznym raporcie Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Włosi nie radzą sobie z imigrantami. Od zeszłego roku przez Morze Śródziemne przybyło tam 230 tys. uciekinierów. Szef włoskiego rządu Matteo Renzi zagroził, że jeśli Unia Europejska na serio nie włączy się w pomoc, otworzy granice i imigranci zaleją Europę.

Grecja jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Z końcem czerwca wygasa program pomocowy dla państwa z UE, a w sprawie nowego daleko jest do porozumienia.

Trzeci z klanu Bushów ogłosił wolę zostania prezydentem USA. Brat George’a Busha – „Jeb” rozpoczął oficjalnie swoją kampanię.

Unia Europejska podtrzymuje do końca roku sankcje nałożone na Rosję. Od strony merytorycznej decyzję podjętą przez szefów rządów przygotowali ministrowie spraw zagranicznych. Nie było żadnych sprzeciwów.

Wniosek o przeanalizowanie wydarzeń z 1991 r. i uznanie rozpadu ZSRR za niezgodne z prawem złożyła grupa rosyjskich deputowanych do prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej.

Węgry rozpoczęły budowę muru na granicy z Serbią. Ma to postawić tamę fali nielegalnych imigrantów, którzy dostają się na teren Węgier tą właśnie drogą. W tym roku nad Balaton trafiło w ten sposób 54 tys. osób.

Rosyjscy motocykliści, którzy przed kilku tygodniami nie zostali wpuszczeni do Polski, zaskarżyli polskie państwo. Domagają się przywrócenia wiz i rekompensaty kosztów.

Ostateczną decyzję o dopuszczeniu par gejowskich do ślubu kościelnego od 2017 r. podjął Synod Generalny Kościoła Anglikańskiego Szkocji.

2015-06-23 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja/ Ambasada RP: nie ma Polaków wśród poszkodowanych w ataku w Paryżu

2020-09-25 16:26

[ TEMATY ]

Francja

terroryzm

atak

PAP

Według informacji otrzymanych od miejscowych służb na temat piątkowego ataku nożownika w Paryżu wśród poszkodowanych osób nie ma polskich obywateli - przekazano tego dnia na Twitterze ambasady RP we Francji.

Do ataku nożownika w pobliżu byłej siedziby tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" w centrum Paryża doszło w piątek przed południem.

Dwie osoby zostały ranne, w tym jedna jest w stanie ciężkim.

Francuskie służby zostały błyskawicznie zmobilizowane. Aresztowano domniemanego sprawcę ataku, a także drugiego podejrzanego. Prokuratura antyterrorystyczna wszczęła dochodzenie w sprawie "usiłowania zabójstwa".

Dziennikarze tygodnika "Charlie Hebdo" otrzymują liczne groźby w związku z toczącym się obecnie procesem przeciwko 14 oskarżonym o współudział w zamachach terrorystycznych ze stycznia 2015 r., w których w sumie zginęło 17 osób.

7 stycznia w masakrze dokonanej za pomocą broni maszynowej w redakcji "Charlie Hebdo" za publikację karykatur Mahometa zginęło 12 osób, w tym główni rysownicy pisma. 8 stycznia powiązany z napastnikami sprawca zabił w Paryżu policjantkę, a 9 stycznia wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając 4 osoby.

Ataki rozpoczęły bezprecedensową falę dżihadystycznych zamachów we Francji. (PAP)

cyk/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Patronka Warszawy i strażniczka Polski jednoczy wszystkich

Papież Franciszek otrzymał w prezencie od Andrzeja Dudy obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy. W 1652 r. Polacy modlili się do Matki Bożej Łaskawej o ustanie epidemii. Po ustaniu zarazy ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy.

- Matka Boża Łaskawa jednoczy wszystkich w modlitwie - podkreśla ks. Krzysztof Ziółkowski, kustosz powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, przy którym stanie pomnik będący wotum za pomoc Matki Bożej w obronie Warszawy w 1920 roku.

Duchowny opowiada, w jaki sposób do radzymińskiej parafii trafił obraz Matki Bożej Łaskawej. - Nieznana nam pani przekazała nam obraz Matki Bożej Łaskawej, który pierwotnie miał być feretronem. Obraz oprawiony był w bogato zdobione złote ramy. Okazał się jednak zbyt ciężki, żeby nosić go w procesjach. Miesiąc później biskup Romuald Kamiński wyszedł z inicjatywą, aby przy powstającym Sanktuarium postawić figurę Matki Bożej Łaskawej, a obraz umieścić w głównym ołtarzu - mówi ks. Ziółkowski.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia budowy pomnika Matki Bożej Łaskawej można znaleźć tutaj.

Od początku pandemii w diecezji warszawsko-praskiej każdego wieczora prowadzona jest modlitwa różańcowa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, który towarzyszy męskim wspólnotom na Starym Mieście podczas publicznego różańca w pierwsze soboty miesiąca. Biskupi warszawsko-prascy, którzy zainicjowali tę modlitwę, słowami Jana Pawła II zawierzyli przed obliczem Łaskawej Pani Warszawę i Polskę.

Przed Jej wizerunkiem modlili się wierni stolicy w XVII w. podczas panującej wtedy zarazy, a Rada Miasta ogłosiła Matkę Bożą Łaskawą patronką stolicy. Maryja zasłynęła z interwencji podczas „Cudu nad Wisłą” i dwukrotnego pojawienia się w 1920 r. na polach Bitwy Warszawskiej, między Radzyminem a Ossowem.

24 marca 1651 r. obraz został koronowany (była to pierwsza koronacja w Polsce maryjnego obrazu), a Matka Boża Łaskawa stała się nie tylko patronką stolicy, ale i Strażniczką Polski.

Dziś w Radzyminie dzięki licznym darczyńcom powstaje sanktuarium św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą. Parafia chce zdążyć z ukończeniem prac związanych z budową świątyni przed 100. rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Budowę sanktuarium można wspierać poprzez przekazywanie datków.

W XVII wieku na Mazowszu nie było niemal domu bez malowanego czy drukowanego obrazka wybawicielki od zarazy i wszelkiego utrapienia. „Trudno byłoby, nie tylko w czasie zarazy, znaleźć kogoś, kto by nie miał medalika Madonny od zarazy. Nosili je wszyscy, nie tylko katolicy, lecz także innowiercy! Panowało powszechne przekonanie, że Najłaskawsza temu, kto prosi, opieki nie odmawia, nie patrząc na wyznanie petenta!” – pisze Ewa J. P. Storożyńska w książce „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”.

Autorka wznowionego wydania publikacji przypomina, że „do Madonny o Łaskawym Obliczu coraz liczniej przyjeżdżali wierni z innych miast, by się pokłonić i wzywać Jej protekcji”. Współautor książki, ks. Józef Bartnik wskazuje: „Do Maryi, naszej Mamy możemy mieć pełne zaufanie i pewność, że powierzonymi osobami, sprawami się zaopiekuje, trudnościom zaradzi, problemy rozwiąże”. Duchowny zachęca do zawierzenia Matce Bożej swoich problemów, bolączek, oczekiwań czy niespełnionych marzeń. „Maryja nie tylko Was wysłucha, ale miejcie pewność, że wszystkie powierzone Jej problemy sama rozwiąże” - zaznacza kapłan, który otrzymał liczne świadectwa osób wskazujących na szczególne wstawiennictwo Matki Bożej w sytuacjach po ludzku beznadziejnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję