Reklama

Niedziela Podlaska

Pęknięty krzyż treścią Dnia Podlasia w Drohiczynie

10 czerwca w Drohiczynie i w diecezji drohiczyńskiej obchodzono kolejny Dzień Podlasia, upamiętniający 16. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II

Niedziela podlaska 26/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Podlasie

Ks. Artur Płachno

Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe przekazało bp. Tadeuszowi Pikusowi archiwalną mapę Podlasia

Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe przekazało bp. Tadeuszowi
Pikusowi archiwalną mapę Podlasia

W katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus wraz biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz biskupem seniorem z diecezji łomżyńskiej Stanisławem Stefankiem, kapłanami z diecezji drohiczyńskiej i pińskiej na Białorusi koncelebrował Eucharystię dziękczynną.

Rozpoczynając liturgię, bp Tadeusz Pikus podkreślił konieczność wdzięczności Bogu za wielki dar dla Podlasia, jakim była wizyta św. Jana Pawła II. Przypomniał, że to na wniosek bp. Antoniego Dydycza Dzień Podlasia został przyjęty przez sejmiki trzech województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego i wpisał się w tradycję regionu. Ma on mieć modlitewny charakter jednoczący oraz pokazujący jego walory.

Reklama

Homilię wygłosił bp Stanisław Stefanek. Ukazał w niej wartość Podlasia, podkreśloną przez św. Jana Pawła II, a obecną także w tradycjach szlacheckich. Nawiązując do symboliki papieskiej liturgii w Drohiczynie, której znakiem jest pęknięty krzyż, Ksiądz Biskup podkreślił, że płynie z niego nauka o żywym źródle łaski, w ramionach Chrystusa i Piotrowej sieci, spinających go.

Na Dzień Podlasia przybyli: reprezentanci parlamentu i wojewody podlaskiego, starostowie, burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele struktur władz samorządowych, służb mundurowych, ludzie kultury, sztuki, bractwa kurkowe, rycerskie, maryjne i klub motocyklowy, siostry zakonne, alumni, przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń, instytucji i organizacji wraz pocztami sztandarowymi z terenu Podlasia i Mazowsza, wierni z diecezji drohiczyńskiej i sąsiednich oraz wierni prawosławni zamieszkujący ten teren.

Na początku liturgii bp Tadeusz Pikus dokonał poświęcenia nowych organów w katedrze. Na zakończenie zaś odmówił Akt Zawierzenia Podlasia.

Reklama

Miała też miejsce modlitwa i zapalono znicze na grobach rządców diecezji i przy tablicy wojewodów podlaskich, pochowanych w kryptach katedry, gdy Drohiczyn był stolicą województwa. Odbył się koncert organowy w wykonaniu dr. hab. Józefa Kotowicza z Białegostoku i miał miejsce występ Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej. Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe przekazało bp. Tadeuszowi Pikusowi archiwalną mapę Podlasia. Były też salwa armatnia oraz życzenia imieninowe złożone bp. Antoniemu Dydyczowi.

10 czerwca o godz. 17 w Drohiczynie i parafiach diecezji drohiczyńskiej zabiły dzwony, wspominając przybycie o tej porze św. Jana Pawła II do Drohiczyna. Za jego wizytę dziękowano również w parafiach podczas sprawowanych Eucharystii i nabożeństw. W niektórych z nich odbyły się także okolicznościowe konkursy, koncerty i spotkania plenerowe.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podlaskie/ Obchody 100. rocznicy Bitwy Niemeńskiej w Berżnikach

[ TEMATY ]

bitwa

Podlasie

radiomaryja.pl

Mieszkańcy Sejneńszczyzny obchodzili w niedzielę 100. rocznicę Bitwy Niemeńskiej. Obchody odbyły się na pograniczu polsko-litewskim w Berżnikach, gdzie stoi pomnik poświęcony ofiarom bitwy.

Na cmentarzu parafialnym, przy pomniku Bitwy Niemeńskiej została odprawiona msza św., którą celebrował biskup ełcki Jerzy Mazur. Biskup poświęcił też sztandar nadany sejneńskiemu oddziałowi Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. Potem mieszkańcy, władze i organizacje kombatanckie złożyli kwiaty pod pomnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję