Reklama

Niedziela Podlaska

Radosna manifestacja na rzecz życia i rodziny

W niedzielę 7 czerwca w Sokołowie Podlaskim prawie tysiąc osób udziałem w marszu manifestowało przywiązanie do wartości rodzinnych i poszanowanie dla każdego życia

Niedziela podlaska 26/2015, str. 7

[ TEMATY ]

marsz

Jadwiga Ostromecka

Marsz już po raz czwarty poprowadził jego koordynator ks. Piotr Arbaszewski

Marsz już po raz czwarty poprowadził jego koordynator
ks. Piotr Arbaszewski

Kolejna liczna grupa oczekiwała na uczestników marszu i na atrakcje przygotowane przez organizatorów Rodzinnego Dnia Dziecka w parku im. Księcia M. K. Ogińskiego. Patronat honorowy nad marszem w Sokołowie Podlaskim objęli: biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, Maria Koc i Waldemar Kraska – senatorowie RP i burmistrz miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula.

Marsz już po raz czwarty poprowadził jego koordynator ks. Piotr Arbaszewski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej. Uczestnicy przed wyjściem odmówili w konkatedrze Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Do zebranych przemówił i błogosławił biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz. Do marszu dołączył bp Tadeusz Pikus. Obaj biskupi uczestniczyli następnie w festynie przed Domem Miłosierdzia im. Jana Pawła II.

Reklama

Przedsięwzięcie miało bardzo radosny przebieg – był wspólny śpiew, skandowano hasła promujące rodzinę, nie zabrakło transparentów i biało-czerwonych flag, kolorowych baloników i innych okolicznościowych gadżetów. Śpiew prowadziła schola „Sursum Corda” z parafii konkatedralnej. Transparentami, a niekiedy ubiorem wyróżniały się Szkolne Koła Caritas – z I LO, PG nr 1 i nr 2 w Sokołowie Podl., klasa mundurowa z ZS nr 1, Wspólnota Sychar, Ruch Światło-Życie – Kościół Domowy, Droga Neokatechumenalna, swój udział zaznaczyło też przedszkole Sióstr Salezjanek i przedszkole ze Skibniewa.

Marsz zakończył się przed Domem Miłosierdzia, gdzie wszystkich powitał ks. Rafał Romańczuk, dyrektor. Przemówili bp Tadeusz Pikus i senator Maria Koc. Ks. Piotr Arbaszewski zachęcał m.in. do podpisania się pod apelem do ministra zdrowia o wycofanie ze sprzedaży pigułki ellaOne i pod tzw. synowskim listem do papieża Franciszka w sprawie obrony rodziny. Wielu dorosłych złożyło podpisy. Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczny. Przedszkolaki ze wszystkich miejskich placówek i przedszkola Sióstr Salezjanek zaprezentowały kilka etiud tanecznych. Wyjątkowe stroje, piękna muzyka, pomysłowe układy, zaangażowanie wzbudziły zachwyt publiczności. Wystąpili też podopieczni Świetlicy Środowiskowej Caritas, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, najstarsza grupa ZPiT „Sokołowianie”, kapela „Sokołowscy Bardowie”, ludowy zespół „Węgrowianie”, zespół instrumentalno-wokalny „Huragany” z GOKiS w Sterdyni oraz gość specjalny – kapela „Łochowianie” z Łochowa. Wszyscy byli gorąco oklaskiwani przez liczną publiczność.

Na placu przy Domu Miłosierdzia dla młodszych i starszych przygotowano różnorodne atrakcje, m.in. plac zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami, wiele stoisk, m.in. Nadleśnictwa Sokołów, Warsztatów Terapii Zajęciowej, namiot medyczny, loterie, stoisko z materiałami pro-life. Można też było posilić się za przysłowiową złotówkę. Nie brakowało chętnych do „rejsu” po stawie. Impreza mogła być atrakcyjna dzięki licznym sponsorom. Wszystkich ks. Arbaszewski wymienił i serdecznie podziękował.

Organizatorzy sokołowskiego Marszu dla Życia i Rodziny oraz Festynu Rodzinnego to: Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Dom Miłosierdzia Caritas, Podlaskie Stowarzyszenie Kultury, Sokołowski Ośrodek Kultury.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Marsz Polaków

[ TEMATY ]

marsz

STELMASIAK ARTUR

Nagonka na marsz była bardzo intensywna, jednak nie powstrzymała tysięcy osób przed wyjściem 13 grudnia - w 33. rocznicę stanu wojennego - z domu i zademonstrowaniem swojego oburzenia przeciw działaniu obecnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję