Reklama

Niedziela Łódzka

Tomaszów Mazowiecki

Chcą, by ich patronem był św. Antoni

Radni rady miejskiej i rady powiatu na wspólnej nadzwyczajnej sesji jednogłośnie wyrazili chęć ustanowienia św. Antoniego z Padwy patronem miasta i powiatu

Niedziela łódzka 26/2015, str. 4

[ TEMATY ]

patron

św. Antoni

Antoni Zalewski

W wypełnionej sali obrad tomaszowskiego magistratu

W wypełnionej sali obrad tomaszowskiego magistratu

W obradach udział wzięli m.in.: abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, bp Piotr Turzyński, przedstawiciel biskupa radomskiego, i ks. Tomasz Bojanowski, przedstawiciel biskupa łowickiego. Obecni byli też przedstawiciele duchowieństwa tomaszowskich parafii i parafii sąsiednich oraz władz samorządowych zaprzyjaźnionych miast, powiatów i sąsiednich gmin. Ksiądz Arcybiskup wyraził podziw i wdzięczność wobec osób, które podjęły taką uchwałę i zapewnił o swojej aprobacie dla tej inicjatywy w Episkopacie Polski oraz w Watykanie, gdyż właśnie taką formalną drogę akt prawny będzie musiał jeszcze odbyć.

Na uroczystym posiedzeniu Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego przedstawił projekt uchwały Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 11 czerwca 2015 r. w sprawie ustanowienia św. Antoniego z Padwy patronem miasta i powiatu oraz przybliżył historię Tomaszowa i związanego z nim rodu Ostrowskich.

Imię Antoni pojawiło się na ziemi tomaszowskiej wraz z przybyciem rodu Ostrowskich – hrabiego Tomasza i jego syna Antoniego. To Antoni w nowo powstałym ośrodku przemysłowym, który na cześć swojego ojca nazwał Tomaszowem, zobowiązał się także aktem notarialnym wybudować dla społeczności katolickiej kościół pw. św. Antoniego, swojego osobistego patrona. Budowa pierwszego kościoła zaczęła się w latach 20-tych XIX wieku. Wypadki polityczne, wybuch powstania listopadowego, czynny udział hrabiego i jego synów – musiał uciekać za granicę, a dobra jego skonfiskowano – uniemożliwiły mu jednak to zadanie. Dopiero jego syn Stanisław w 1848 r. podjął na nowo myśl o budowie kościoła św. Antoniego. Budowa została w sposób oficjalny rozpoczęta od uroczystego poświęcenia kamienia węgielnego 13 czerwca 1862 r., w dzień św. Antoniego. – Św. Antoni wciąż przenika do codzienności naszego miasta i powiatu za przyczyną jego mieszkańców zgromadzonych wokół kościoła jego imienia, będącego w centrum miasta – mówił prezydent Witko. Wielu nawiedza to miejsce, prosząc o pomoc, zawierzając swoje troski i zmartwienia. Podjęcie uchwały zmierzającej do ustanowienia św. Antoniego patronem miasta jest aktem nie tylko religijnym, mającym odpowiedzieć na oczekiwania religijne mieszkańców, ale także swego rodzaju uhonorowaniem założyciela miasta – Antoniego Ostrowskiego.

Reklama

– Uchwała rady miejskiej wpisuje się doskonale w dopełnienie dzieła rozpoczętego przez tego wielkiego Polaka, tomaszowianina, patriotę, mieszkańca naszej ziemi i jest zwieńczeniem dzieła, które on rozpoczął. Dodatkowo wpisuje się w piękną datę – 185. rocznicy nadania naszemu miastu praw miejskich, a dzieje się to w roku św. Jana Pawła II, który w naszym mieście zajmuje również miejsce szczególne – podkreślił prezydent Tomaszowa.

Obecny na sesji abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, zwrócił uwagę, że św. Antoni tak bardzo głęboko wpisał się w historię, kulturę i pamięć Włoch, że wystarczy, kiedy powie się „ilsanto”, czyli święty, to wiadomo, że chodzi o św. Antoniego z Padwy. I jak mówił Ksiądz Arcybiskup, z podobną sytuacją mamy do czynienia właśnie w Tomaszowie, bo tu również pragnie się pamiętać i czcić założycieli miasta z początków XIX wieku. Budzi to szacunek, wdzięczność, a jednocześnie jest to dobra prognoza na przyszłość.

Łódzki Pasterz przypomniał, że nie byłoby dzisiaj tego wszystkiego, gdyby nie to, że prawie 1050 lat temu książę Mieszko przyjął chrzest. Polska w ten sposób weszła do wielkiej rodziny krajów europejskich, weszła do kultury Europy Zachodniej. Nie byłoby naszej polskiej tożsamości, gdyby nie tamto wydarzenie. Dlatego, jak podkreślał Metropolita łódzki, powinniśmy wybierać z naszej historii to, co najlepsze i najpiękniejsze, by budować swoją tożsamość dzisiaj i swoją dobrą przyszłość jutro. Ksiądz Arcybiskup wyraził nadzieję, że już niedługo ta myśl, która zrodziła się w sercach i umysłach zarówno mieszkańców, jak i władz Tomaszowa, będzie pozytywnie zrealizowana.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Antoni – kaznodzieja z drzewa orzechowego

[ TEMATY ]

św. Antoni

Łukasz Rak

Podobno głosił kazania, siedząc w konarach orzechowego drzewa w pobliżu Padwy, gdzie dziś znajduje się niewielki kościółek Sant’Antonio di Noce. W piątek 13 czerwca Kościół katolicki wspomina w liturgii św. Antoniego Padewskiego – doktora Kościoła, jednego z najpopularniejszych świętych, patrona „od zagubionych osób i rzeczy” oraz ubogich.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zamachy terrorystyczne w dwóch kościołach

2023-01-26 14:03

Adobe Stock

Co najmniej jedna osoba zginęła a cztery odniosły rany w wyniku zamachów na dwa kościoły w portowym mieście Algeciras na południu Hiszpanii. 25 stycznia rano mężczyzna, określany jako YK i ubrany w tzw. dżellabę, czyli rodzaj tuniki, noszonej przez mieszkańców Maghrebu (Afryki Północno-Zachodniej), zabił maczetą zakrystianina i ciężko ranił cztery inne osoby, m.in. księdza, który próbował powstrzymać napastnika. Z doniesień prasowych wynika, że policja zatrzymała go i obecnie prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie.

Według jednego z księży agresor wszedł najpierw do kościoła św. Izydora, w którym zranił jedną osobę. Następnie udał się do parafii na Plaza de la Palma [obie świątynie znajdują się w centrum miasta] i tam, jeszcze na ulicy zabił zakrystianina, pozostawiając go martwego na ziemi, po czym ranił kilka innych osób.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-27 11:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Włodzimierz Rędzioch

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję