Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Serce Jezusa, zbaw nas

11 czerwca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak zawierzył Najświętszemu Sercu Bożemu diecezję sosnowiecką – w 250. rocznicę ustanowienia przez papieża Klemensa XIII uroczystości ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa

Głównym punktem modlitewnego spotkania u księży sercanów w Sosnowcu-Środuli była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka, którą koncelebrował także bp Adam Leszek Musiałek SCJ z Republiki Południowej Afryki. Liturgię poprzedziła konferencja ks. Tadeusza Michałka SCJ pt.: „Jubileusz i aktualność kultu Chrystusowego Serca” oraz adoracja eucharystyczna.

Reklama

– Przeżywany w liturgii Kościoła rok jubileuszu 250-lecia ustanowienia uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego służy pogłębianiu tajemnicy odwiecznej miłości Boga, który w misterium paschalnym objawił nam niepojętą miłosierną miłość: Bóg tak umiłował świat, że Syna Swego jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne – powiedział ks. Tadeusz Michałek SCJ.

6 lutego 1765 r. papież Klemens XIII w dekrecie „Instantibus” ustanowił uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachętą do jego ustanowienia była żywa wiara i miłość ludu Bożego, który z ufnością i oddaniem odpowiadał na prośbę samego Pana Jezusa wyrażoną w objawieniach w Paray-le-Monial. Jezus objawiając św. Małgorzacie Marii swe kochające Serce prosił o Komunię Świętą wynagradzającą w pierwsze piątki, praktyki Godziny Świętej w pierwsze czwartki i ducha ofiarnej i uczynnej miłości i wynagradzania za grzechy ludzi. Czciciele Serca Zbawiciela otrzymali od Jezusa obietnice wielu łask, za życia i po śmierci.

– Jezus Chrystus objawił swe Boskie Serce na trzech płaszczyznach: po pierwsze – w całym swym apostolskim trudzie, w poszukiwaniu każdego grzesznika i w obdarowaniu go Boskim życiem, wolnością, łaską; po drugie – w głębokiej jedności i w modlitwie, i po trzecie – na krzyżu, w darze swego życia i w przebitym boku, otwartym sercu. Nad tymi wymiarami miłości Boga należy się głęboko zastanawiać, a następnie starać się ubogacać tą refleksją nasze nabożeństwo i kult Serca Pana Jezusa. Kult ten jest poniekąd ośrodkiem i centrum całej duchowości chrześcijańskiej. Boskie Serce Jezusa, żywy jego kult, nasz powrót do niego, otwarcie się na jego zbawczą miłość – to istotnie fundament dla cywilizacji miłości. To warunek kształtowania w sobie nowego serca – powiedział ks. Tadeusz Michałek SCJ.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 marca – świętem diecezji

Niedziela legnicka 12/2015, str. 1

[ TEMATY ]

diecezja

Ks. Piotr Nowosielski

Centralnym miejscem diecezji stała się legnicka katedra, której patronują święci apostołowie Piotr i Paweł

Centralnym miejscem diecezji stała się legnicka katedra, której patronują święci apostołowie Piotr i Paweł

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest dniem świątecznym dla naszej diecezji, nie tylko z racji liturgicznego wspomnienia Zwiastowania Pańskiego czy Dnia Świętości Życia, lecz także z racji kolejnej rocznicy ustanowienia diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję