Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Tradycja zobowiązuje

Niemal do końca roku potrwają obchody 700-lecia Sułoszowej. 12 czerwca, w dniu odpustu parafialnego Najświętszego Serca Pana Jezusa, bp Grzegorz Kaszak wprowadził do sułoszowskiej świątyni relikwie patronów diecezji – św. Rafała Kalinowskiego i św. Brata Alberta oraz poświęcił sztandar Straży Honorowej Serca Pana Jezusa

Podczas uroczystej Mszy św. odpustowej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka modlili się mieszkańcy Sułoszowej, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich. W koncelebrze nie zabrakło kapłanów pochodzących ze Sułoszowej oraz poprzedniego proboszcza ks. kan. Leszka Stycznia. Relikwie przekazał pochodzący ze Sułoszowej o. Anastazy Gęgotek, karmelita z Czernej. W sułoszowskiej parafii są już relikwie św. Ojca Pio, św. Faustyny, św. Jana Pawła II, św. Wawrzyńca i św. Feliksa.

Reklama

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał, że Jezusowe Serce to symbol nieskończonej Boskiej miłości. – Pojęcie „miłość” ma wiele znaczeń i coraz częściej gubi dziś swój sens. Tak naprawdę miłość oznacza jedno – pragnienie dobra człowieka i wcielanie go. Kiedy patrzymy na życie Jezusa, widzimy, że nie popełnił ani jednego złego czynu – powiedziała bp Kaszak. Zachęcał także do wdzięczności oraz zadośćuczynienia Sercu Jezusowemu za grzechy swoje i innych.

Z racji jubileuszu ks. kan. Leszek Kołczyk – proboszcz parafii w Sułoszowej zadbał nie tylko o rozwój kultu świętych, lecz także o stałą formację wiernych. W dniach 7-14 czerwca misje św. wygłosił ks. dr Jan Koclęga.

Parafia w Sułoszowej powstała (według przekazu Jana Długosza) w 1315 r. Pierwotna świątynia wzmiankowana była w 1325 r. Obecny kościół wybudowany został w latach 1933-39, według projektu Stefana Szyllera. W latach 1984-89 wybudowano na terenie parafii (w Sułoszowej III) kaplicę filialną pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którą 3 maja 1990 r. pobłogosławił biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Jan Gurda. Do parafii należą miejscowości: Sułoszowa I, II, III, Sułoszowa-Podzamcze, Pieskowa Skała. A oprócz wspomnianej kaplicy, na terenie parafii znajduje się jeszcze kaplica zamkowa pw. św. Jerzego w Pieskowej Skale i kaplica w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia, które od lat pracują w Sułoszowej. Pierwotnie parafia w Sułoszowej należała do dekanatu w Wysocicach, czasowo do Prandocina, a wreszcie do Skały. Obecny kościół to trzecia z kolei świątynia parafialna. W I połowie XV wieku kościół wzmiankowany jest pod wezwaniem św. Wawrzyńca, murowany, z kamienia wapiennego. W związku z wzrostem liczby mieszkańców parafii, z inicjatywy proboszcza ks. Ignacego Bielskiego w 1872 r. zapadła decyzja rozbudowania świątyni. Uroczystego poświęcenia powiększonej świątyni dokonał 23 czerwca 1884 r. biskup kielecki Tomasz Teofil Kuliński. Ofiarował on parafii relikwie św. Wawrzyńca i św. Feliksa. W czasie I wojny światowej, w 1914 r., wskutek ostrzału armatniego zapalił się dach nad prezbiterium i sygnaturka kościoła. Ocalała tylko kaplica Pana Jezusa Ukrzyżowanego wraz z łaskami słynącym krzyżem oraz zakrystia. W 1915 r. z inicjatywy ks. Teofila Jabłońskiego wzniesiono w ogrodach plebańskich prowizoryczną, drewnianą kaplicę. Ustawiono w niej ocalały ołtarz ze zniszczonego kościoła. Zakupiono również nowe trzy dzwony. Obecny kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zlokalizowany został w południowo-wschodniej części wsi, określanej jako Sułoszowa I. Stoi po południowej stronie głównego ciągu komunikacyjnego miejscowości prowadzącego do Pieskowej Skały i Skały z Olkusza. Budowę świątyni rozpoczęto w 1925 r. i budowano etapami pod kierunkiem krakowskiego architekta Jana Sas-Zubrzyckiego (1930-32) oraz inż. Edwarda Wodnickiego i Edwarda Długosza (1935-38). W związku z przeniesieniem ks. Jabłońskiego na inną parafię, prace przerwano do 1933 r. Wznowił je kolejny proboszcz ks. Jan Danielewicz. Większość prac ukończono w grudniu 1938 r. Wystrojem wnętrza zajął się kolejny proboszcz ks. Wacław Szczygielski. W tym czasie położono posadzkę, wzniesiono ołtarze, ambonę, chrzcielnicę ze sztucznego kamienia, które wykonał artysta rzeźbiarz Wojciech Aleksander Durek z Kielc. Konsekracji świątyni dokonał 17 listopada 1941 r. biskup kielecki Czesław Kaczmarek.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

90 lat temu urodził się ks. Kotlarz - niezłomny kapłan i męczennik czasów komunizmu

[ TEMATY ]

kapłan

rocznica

Jarosław Kruk / wikipedia.pl

Tablica pamiątkowa poświęcona ks. R. Kotlarzowi umieszczona w centrum Koniemłot

Tablica pamiątkowa poświęcona ks. R. Kotlarzowi umieszczona w centrum Koniemłot

90 lat temu urodził ks. Roman Kotlarz - niezłomny kapłan i męczennik czasów komunizmu. Starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego kapłana popierają polscy biskupi, którzy stosowną decyzję podjęli na czerwcowym posiedzeniu Konferencji Episkopatu Polski. O ks. Kotlarzu powstaje także film pt. "Klecha".

Ks. Roman Kotlarz jest jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Od wielu lat wierni modlą się o jego rychłą beatyfikację.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję