Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dobro mnożysz, gdy dzielisz je

Niedziela szczecińsko-kamieńska 26/2015, str. 7

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum prywatne

Podczas Eucharystii

Podczas Eucharystii

W Szczecinie-Dąbiu przy Centrum Formacji Świeckich 30 maja miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie – Eucharystia. Każde bowiem spotkanie z Bogiem podczas Mszy św. jest wyjątkowe, inne od tych z drugim człowiekiem. Jednak dla nas, absolwentów Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego (SLAM-u), sobotnie popołudnie było również momentem, w którym mogliśmy doświadczyć, że dając siebie, dostajemy w zamian znacznie więcej... i to bezinteresownie.

Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego – dzieło powstałe przy Centrum Formacji Świeckich u Sióstr Uczennic Krzyża – przyciąga ludzi w różnym wieku i z różnorodnymi doświadczeniami służby w Kościele. Pomimo to wszystkich nas, którzy jesteśmy związani z tą inicjatywą, łączy jedno: miłość do muzyki kościelnej i chęć służenia swoimi talentami. Właśnie z tej miłości, podczas naszej formacji (w l. 2012/2013 oraz 2013/2014), dzięki prowadzeniu Ducha Świętego i comiesięcznym spotkaniom, zrodziła się w nas potrzeba powiedzenia naszym braciom o tym, czego doświadczyliśmy i ciągle doświadczamy dzięki naszej posłudze w Kościele.

Taką możliwość mieliśmy właśnie 30 maja, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie-Dąbiu, na którą zaprosiliśmy schole parafialne, organistów, diakonie muzyczne, chóry etc. z niemalże wszystkich szczecińskich parafii i okolic miasta.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przywołania Ducha Świętego, aby to było Jego dzieło. Następnie czworo absolwentów SLAM-u podzieliło się swoim świadectwem działania Boga poprzez muzykę liturgiczną. Był to piękny czas, ponieważ uświadomiliśmy sobie, że Bóg doprowadził nas wszystkich, różnymi drogami i przez różne doświadczenia, do jednego miejsca w naszym życiu – spotkania Boga w muzyce, którą daje nam Kościół. Każdy z nas jednak doświadczył, że muzyka w Liturgii nie jest po to, aby człowiek dobrze się czuł, ale żeby dzięki niej, nie zapominając o jej subsydiarnej roli, uwielbiać Pana w sposób piękny i godny Eucharystii. Wszystkie myśli, które zostały wypowiedziane, zebrała s. Beata CSDC. „Liturgia jednak jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc” – to zdanie z Konstytucji o liturgii świętej „Sacrosanctum Concilium” zostało nam dane jako motto do działania w roli animatora muzycznego.

Reklama

Kolejnym punktem było słowo s. Rut CSDC, która pozwoliła nam zrozumieć istotę śpiewu podczas każdej Mszy św. Służebna rola śpiewu musi objawiać się również w odpowiednim doborze śpiewu i w warstwie tekstowej, i w melodii. Zrozumienie tego, że słowa, które wyśpiewujemy, nie powinny być oderwane od antyfon czy czytań na Eucharystię, jest podstawową zasadą, którą my – muzycy kościelni – mamy za zadanie wcielać w czyn.

Po chwili ciszy rozpoczęła się Eucharystia –najważniejszy moment naszego spotkania z Panem Bogiem. Po raz kolejny doświadczyliśmy, że Bóg naprawdę nas kocha takich, jakimi jesteśmy, a dzięki Jego prowadzeniu możemy wspólnie budować Kościół – czyli realizować to zadanie, do którego jesteśmy szczególnie posłani. Z takim przesłaniem swoją homilię wygłosił również ks. Wojciech Koladyński. Z kolei podczas śpiewu staliśmy się prawdziwą jednością.

Po Eucharystii udaliśmy się do domu sióstr na agapę. Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło wzruszeń. W atmosferze bezinteresownej miłości cieszyliśmy się, że stworzyliśmy wspólnotę zjednoczoną ku Chrystusowi.

Kilka godzin wspólnie spędzonych z ludźmi, którym Liturgia jest tak bardzo bliska, pozostanie na długo w naszej pamięci. Był to wyjątkowy czas. W imieniu absolwentów Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego ogromnie dziękuję Panu Bogu za dwa lata formacji, za siostry Uczennice Krzyża, całe dzieło Centrum Formacji Świeckich i możliwość spotkania z innymi szczecińskimi muzykami. Było to naprawdę ogromne doświadczenie działania Pana Boga, który ubogaca człowieka właśnie przez dawanie. „Dobro mnożysz, gdy dzielisz je” – te słowa z pieśni roku Ruchu Światło-Życie „Radość przemienionych serc” są pięknym podsumowaniem tego, co przeżyliśmy w swoim życiu dzięki takim dziełom. Chwała Panu!

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MEN zdecydowanie: Halloween nie mieści się w polskiej tradycji

[ TEMATY ]

szkoła

Halloween

AR

"Obchody święta Halloween nie mieszczą się w polskiej tradycji" - czytamy w odpowiedzi Marzeny Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, na interpelację poselską Adama Korola. Parlamentarzysta pytał m.in. o to, czy resort zamierza zablokować organizowanie w szkołach imprez związanych z Halloween.

Dziennik Gazeta Prawna (DGP) opublikował wczoraj wieczorem informację dotyczącą stanowiska Ministerstwa Edukacji Narodowej nt. organizacji imprez niechrześcijańskich w szkołach. Gazeta odniosła się do odpowiedzi na interpelację poselską posła PO Adama Korola umieszczoną na stronach Sejmu.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję