Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Budują most między diecezją a Łagiewnikami

Niedziela bielsko-żywiecka 27/2015, str. 4

[ TEMATY ]

peregrynacja

Rafał Chmielowiec

Bielsko-żywieccy pielgrzymi czuwaja? w Łagiewnikach

Bielsko-żywieccy pielgrzymi czuwaja? w Łagiewnikach

Wielkimi krokami zbliża się peregrynacja kopii obrazu Jezusa Miłosiernego, która w naszej diecezji rozpocznie się 20 września w Cieszynie. Tymczasem co dwa miesiące członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) i czciciele Bożego Miłosierdzia z naszej diecezji wraz z kapłanami udają się z pielgrzymką autokarową na nocne czuwanie do Łagiewnik. W kwietniu pielgrzymowali po raz 50., a w nocy z 19 na 20 czerwca modlili się tam ponownie. W tym roku także obchodzą 10. rocznicę pielgrzymowania. W ostatnim czasie modlili się również podczas 15. Regionalnego Dnia Skupienia ADŚ w Hałcnowie.

Reklama

– Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. inf. Władysława Fidelusa z konkatedry w Żywcu, koncelebra ok. 40 księży, homilia ks. dr. Bogdana Kulika MSF z Górki Klasztornej na temat przebaczania przewinień i urazów, w otoczeniu zgromadzonych członków ADŚ i przybyłych pielgrzymów – to wspaniała uczta duchowa i dziękczynna. Ks. dr Bogdan Kulik MSF z Górki Klasztornej wygłosił również konferencję o tym, jak już tu na ziemi możemy doświadczać życia wiecznego – wspomina dzień skupienia w Hałcnowie uczestniczka Zofia Fudala. Natomiast o pielgrzymowaniu do Łagiewnik opowiada diecezjalna zelator ADŚ Lidia Wajdzik: – Pamiętam, jak bliska mi osoba obraziła Miłosierdzie Boże. Jako przebłaganie za tę zniewagę w 2005 r. zorganizowałam pielgrzymkę wspólnoty ADŚ wraz z kapłanem na nocne czuwanie do Łagiewnik. Postanowiliśmy wrócić tu za dwa miesiące. I tak to trwa do dziś – wspomina zelatorka. Co drugi miesiąc w kaplicy św. Faustyny gromadzi się stuosobowa wspólnota ADŚ. Adorują Najświętszy Sakrament. Modlą się podczas dwóch Mszy św. – Wytrwale przepraszamy Boga, uwielbiamy Go śpiewem, modlitwą i milczeniem. Zawierzamy Mu nas i grzeszników całego świata – mówi Lidia Wajdzik, a rektor kościoła rektoralnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. dr Franciszek Ślusarczyk dodaje: – Ta modląca się wspólnota buduje żywy most miłosierdzia pomiędzy diecezją bielsko-żywiecką a Łagiewnikami.

Cudem uniknęli wypadku

Jak się okazuje, w trasie do Łagiewnik nie zawsze było bezpiecznie, ale jak podkreślają pielgrzymi – Jezus Miłosierny czuwa nad nimi także podczas podróży. – To było 4 lata temu w listopadzie. Zapadał zmierzch, było ślisko. Przed nami jechał tir, który zmagał się wyjazdem pod górkę. Duży strażacki samochód z pełnym zbiornikiem wody, który wtedy pędził gasić pożar, wpadł w poślizg i uderzył całą mocą w tira. Wskutek uderzenia tir przewrócił się, wpadając do rowu. Na niego wpadł wóz strażacki, który rozpadł się na pół. W kabinie pojazdu ktoś wołał księdza. Kapłan pobiegł natychmiast z posługą. A my się modliliśmy. Później kierowca zwierzył się nam: „Chciałem wyprzedzić tego tira! Nasz autokar byłby na pierwszym ogniu!” – mówił, z przerażeniem wspominając te chwile. Zrozumieliśmy, że miłosierny Bóg tego wieczoru uratował nam życie – wspomina Lidia Wajdzik. P. Maria z Rudzicy wspomina w rozmowie z naszą redakcją, że było w niej mocne pragnienie szczególnego czczenia Bożego Miłosierdzia. Wcześniej pielgrzymowała do Turzy Śląskiej. Podczas adoracji zobaczyła łagodną twarz Jezusa Miłosiernego. Potem dowiedziała się o możliwości stałego pielgrzymowania do Łagiewnik. Jeździ tam z ADŚ, podkreśla, że dla niej to wielka łaska i radość.

Nieustanna wielogodzinna modlitwa

Do Łagiewnik pielgrzymują kapłani z całej diecezji i spoza niej, a wśród nich ks. senior Wojciech Tyczyński i proboszcz parafii św. Jana Kantego w Malcu ks. Waldemar Niemiec z parafianami. – Z naszej parafii co dwa miesiące kilka osób pielgrzymuje do krakowskich Łagiewnik na nocne czuwania. To dla nas wielkie duchowe przeżycie. To nie tylko nocne czuwanie, ale i niemal nieustanna wielogodzinna modlitwa. To doświadczenie wejścia w duchową scenerię i otwarcie się na doświadczanie Bożego Miłosierdzia – mówi kapłan. Podczas nocnych czuwań uczestnicy modlą się Drogą Krzyżową, Różańcem, Koronką i innymi modlitwami. Najważniejszą modlitwą jest Eucharystia. Jak podkreśla ks. Waldemar: – Nauka trwania z Jezusem i żmudnego budowania życia w trwaniu na modlitwie, przemienia uczestników, którzy dają piękne świadectwa zmian w codzienności.

2015-07-02 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierny wędruje po domach

Peregrynacja znaków miłosierdzia nie zakończy się wraz z wędrówką wizerunku z Łagiewnik. Jak podkreślił bp Roman Pindel w liście pasterskim na 3. niedzielę Wielkiego Postu, po zakończeniu parafialnych uroczystości peregrynacyjnych obraz Pana Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik rozpocznie wędrówkę po domach i mieszkaniach parafian – rodzin i osób samotnych. – Chodzi o to, by wizerunek z napisem „Jezu, ufam Tobie” mógł się zatrzymać u każdego, by nie ominął także tych, którzy nie dotarli do kościoła parafialnego i dotąd nie znaleźli czasu na modlitwę, a może w ogóle dawno już przestali się modlić – podkreślił bielsko-żywiecki Biskup Ordynariusz.

CZYTAJ DALEJ

Popęszyce. Odpust ku czci św. Michała Archanioła

2021-09-27 13:16

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

FB parafii

26 września w kościele św. Michała Archanioła w Popęszycach (filia parafii św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku) obchodzono odpust ku czci świętego patrona.

- Także w kościołach filialnych ludzie cieszą się ze święta swojego patrona. My również bardzo uroczyście świętowaliśmy ten dzień. Wzywaliśmy wstawiennictwa św. Michała Archanioła, modląc się podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Gierasimczyka, pracownika kurii diecezjalnej – mówi proboszcz parafii ks. Dariusz Gronowski.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję