Reklama

Niedziela Świdnicka

Dawać innym Jezusa

Niedziela świdnicka 27/2015, str. 6

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Akolici wraz z bp. Adamem Bałabuchem i moderatorami Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy

Akolici wraz z bp. Adamem Bałabuchem i moderatorami Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy

Dawać innym Jezusa Eucharystycznego to wielka łaska, bo dzięki Eucharystii nasz Pan i Zbawiciel może żyć i wzrastać w życiu Ludu Bożego – mówił do alumnów bp Adam Bałabuch.

W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w katedrze świdnickiej czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego diecezji świdnickiej przyjęło posługę akolitatu. We Mszy św. uczestniczyli moderatorzy, wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego, klerycy, siostry zakonne, rodzice akolitów i wierni parafii katedralnej.

Reklama

W homilii bp Bałabuch pytał alumnów, czego może nauczyć nas dzisiaj postać św. Jana Chrzciciela?

– Uczy nas przede wszystkim, że nasze życie ma być ukierunkowane na Jezusa. Warto przypominać sobie zdanie wypowiedziane przez św. Jana Chrzciciela: „Ja mam się umniejszać, aby On mógł wzrastać”. To jest także nasze zadanie, aby Jezus ciągle w nas i przez nasze życie – wszędzie, gdzie żyjemy i posługujemy – wzrastał – podkreślał Ksiądz Biskup.

Wyjaśniając istotę posługi akolitatu, Biskup zachęcał alumnów:

Reklama

– Starajcie się głębiej przeżywać Ofiarę Eucharystyczną i na jej wzór kształtować własne życie. Starajcie się również zrozumieć duchowe znaczenie i istotę czynności, które będziecie wykonywać, posługując przy Pańskim ołtarzu – mówił.

Na zakończenie Eucharystii ks. dr Tadeusz Chlipała, rektor WSD w Świdnicy, podziękował wszystkim zgromadzonym za udział w Eucharystii. Słowo wdzięczności skierował również do wiernych, a zwłaszcza do członków Towarzystwa Przyjaciół Seminarium Duchownego w Świdnicy, dziękując im za modlitwę, wsparcie materialne oraz troskę o świdnickie seminarium duchowne. Posługa akolitatu zakończyła rok akademicki i alumni rozpoczęli czas wakacyjnych praktyk, dyżurów oraz wypoczynku.

Do przyjęcia posługi akolitatu alumni przygotowywali się przez czterodniowe rekolekcje w Polanicy-Zdroju, którym przewodniczył ks. Mirosław Rakoczy, ojciec duchowny WSD w Świdnicy. Wiodącym tematem ćwiczeń rekolekcyjnych była „Eucharystyczna obecność Jezusa Chrystusa”, oparta na słowach konsekracji. Podczas konferencji ksiądz rekolekcjonista wyjaśnił między innymi, jak kapłan powinien łamać siebie dla Chrystusa oraz na czym polega składanie siebie na ofiarę żywą, świętą dla Boga.

Posługę akolity otrzymali alumni: Łukasz Basisty z parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie; Gniewomir Flis z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu; Krzysztof Frącek z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie; Mariusz Maluszczak z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu.

Fotogaleria na stronie: www.niedziela.pl.

2015-07-02 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja gdańska: abp Wojda ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym

[ TEMATY ]

seminarium

formacja

Gdańsk

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym. Oznacza to, że od nowego roku akademickiego formacja do kapłaństwa będzie trwała 7 lat.

Decyzja o ustanowieniu roku propedeutycznego w Gdańskim Seminarium Duchownym została podjęta zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję