Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej w Siekierkach

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2015, str. 2

[ TEMATY ]

sanktuarium

Zdjęcia: archiwum sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach

Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju
w Siekierkach

Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach nad Odrą, zapraszając nieustannie do urokliwie położonego na wzgórzu kościoła, w którym króluje obraz Matki Bożej, za każdym razem również fascynuje bogactwem nowych inicjatyw, które mają na celu umocnienie duchowego daru, jakim obdarza pielgrzymów to miejsce. Kolejnym, historycznym momentem będą lipcowe uroczystości związane ze świętem Matki Bożej Szkaplerznej, a nade wszystko z wprowadzeniem i intronizacją słynącego cudami obrazu Matki Bożej Szkaplerznej ofiarowanego przez Polską Prowincję Ojców Karmelitów z Krakowa.

Warto raz jeszcze uświadomić sobie, czym jest szkaplerz. Kustosz sanktuarium ks. kan. Bogdan Przybysz mówi z nieskrywaną radością o rozwijającym się kulcie szkaplerza w Siekierkach: „Dwa lata temu przyjęło go 40 osób. Rok temu już ponad 140. Świadczy to o sile duchowego oddziaływania Matki Bożej, która w ten sposób nakłada swoją szatę na dziecko, obdarowując go przymierzem pokoju i znakiem zbawienia. Szkaplerz to ochronny płaszcz na dzisiejsze trudne czasy. Jak matka ubiera dziecko w płaszcz, chroniąc je przed deszczem czy zimnem, tak samo Maryja ofiarowuje w szkaplerzu obronę przed współczesnymi zagrożeniami duchowymi czyhającymi na duszę człowieka. Noszenie szkaplerza to także wierność przyrzeczeniom złożonym na chrzcie św., to dar Matki Bożej, który zobowiązuje do większej wierności Chrystusowi. Pogłębimy te prawdy – mówi ks. kan. B. Przybysz – podniosłą uroczystością wprowadzenia do naszego sanktuarium obrazu Matki Bożej Szkaplerznej. Polska Prowincja Ojców Karmelitów pw. św. Józefa w Krakowie postanowiła przekazać do sanktuarium w Siekierkach cudami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, pochodzący z klasztoru w Rozdole na Ukrainie, datowany na XVIII wiek. Obraz został przywieziony z Ukrainy do Krakowa, kiedy to karmelici opuszczali swoje wschodnie placówki, chroniąc siebie i dobra im powierzone przed zagładą. Był umieszczony w ołtarzu głównym kościoła w Rozdole. Otaczany był należnym kultem i odbierał cześć jako „cudami słynący”. Ze względu na doniosłość kultu przekazany obraz jest nie tylko cenny pod względem wartości historycznej, ale i czci, jaką niegdyś był otaczany. W uroczystości będą brali udział przedstawiciele Ojców Karmelitów z Krakowa, a intronizacji obrazu dokona metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Zapraszamy pielgrzymów z całej archidiecezji, gdyż jest to bez wątpienia historyczne wydarzenie w duchowym wymiarze życia naszej partykularnego Kościoła.

Reklama

Główne uroczystości odbędą się 11 i 12 lipca. W sobotę rozpoczną się one o godz. 15 wystawieniem Najświętszego Sakramentu, odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie procesjonalnie zostanie wniesiony obraz do saktuarium, po czym zostanie on przekazany nam przez Ojców Karmelitów. Kolejnym punktem duchowego programu będzie odmówienie Litanii i Nowenny do Matki Bożej Szkaplerznej oraz indywidualne uczczenie Matki Bożej Szkaplerznej. Centralnym momentem będzie Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi o godz. 17.30. Po Eucharystii nastąpi przyjęcie szkaplerza świętego przez pielgrzymów. Ważnym akcentem będzie również czuwanie nocne przed obrazem Królowej Pokoju od godz. 21.30 aż do 5 rano w niedzielę, podczas którego o północy zostanie odprawiona Msza św. z kazaniem oraz nastąpi przyjęcie szkaplerza świętego przez pielgrzymów.

W niedzielę odbędą się główne uroczystości ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Ich program to: o godz. 9.30 adoracja Najświętszego Sakramentu, Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej, godz. 10.30 – procesja z Najświętszym Sakramentem wokół sanktuarium i błogosławieństwo, godz. 11– odsłonięcie obrazu Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju oraz uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ojców karmelitów z przyjęciem szkaplerza świętego przez pielgrzymów. W ciągu tygodnia trwać będzie Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej, a 16 lipca w czwartek o godz. 19 przeżyjemy kolejne uroczyste chwile związane z uczczeniem Maryi Szkaplerznej.

Reklama

Zakończenie nowenny do Matki Bożej Szkaplerznej nastąpi w niedzielę 19 lipca. O godz. 18 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, Różaniec św., Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej oraz o godz. 19 Msza św.

Zapraszam wszystkich do spotkania z Matką Bożą Szkaplerzną w Jej sanktuarium w Siekierkach” – podsumowuje kustosz ks. kan. Bogdan Przybysz.

2015-07-02 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Krzeszówku powstaje nowoczesny dom pielgrzyma

[ TEMATY ]

sanktuarium

Krzeszów

Dom pielgrzyma

Przemysław Groński EPB

Krzeszówek to niewielka wieś położona 2 kilometry od sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie Znajdziemy tam piękny kościół św. Wawrzyńca oraz starą plebanię użytkowaną przez cystersów. Historia tej wsi sięga czasów bitwy pod Legnicą. To właśnie tam żona księcia Henryka Pobożnego - Anna osadziła benedyktynów. W późniejszym czasie Krzeszówek stał się bazą również dla cystersów, którzy wznieśli kompleks klasztorny w Krzeszowie. Plebania, od lat nieużytkowana, stanie się nowoczesnym domem pielgrzyma. Prace remontowe już się rozpoczęły. Ks. Marian Kopko, kustosz sanktuarium oraz Grzegorz Żurek, kierownik ds. sanktuarium zapewniają, że z dużym prawdopodobieństwem można planować otwarcie ośrodka na maj 2022 roku. Ta inwestycja powstaje min. dzięki Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał środki na termomodernizację budynku.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję