Reklama

Z Watykanu

Benedykt XVI doktorem hc krakowskich uczelni

Na nowo stanąć blisko Jana Pawła II

W dzień poświęcenia wawelskiej katedry, 4 lipca br., papież emeryt Benedykt XVI został włączony do grona doktorów honoris causa dwóch krakowskich uczelni: Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Uroczystość miała miejsce w Castel Gandolfo. Wzięli w niej udział profesorowie i studenci obu uczelni, zaproszeni goście oraz wielu przyjaciół Jana Pawła II i Benedykta XVI. Uroczystość została ubogacona śpiewem chóru „Psalmodia” UPJPII oraz grą kwartetu smyczkowego „Ypsylon” AM.

Rektor UPJPII – ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie – prof. dr hab. Zdzisław Łapiński wystosowali list do Benedykta XVI, w którym poprosili o uczynienie zaszczytu przyjęcia tytułów doktora honorowego obu uczelni. List popierający starania uczelni napisał także kard. Stanisław Dziwisz – wielki kanclerz UPJPII. Na początku lutego br. przyszła odpowiedź od Benedykta XVI, który odpisał i uczynił tym samym wyjątek od przyjętej zasady nieprzyjmowania żadnych wyróżnień, odkąd wszedł w klimat ciszy i ukrycia: „Propozycja przedstawiona mi przez Akademię Muzyczną w Krakowie i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie to prawdziwy wyjątek. Jestem świadomy, że moje niewielkie teksty odnośnie do muzyki kościelnej nie zasługują na takie wyróżnienie. Jednak radość, że mogę w ten sposób na nowo stanąć blisko czcigodnej i umiłowanej osoby Świętego Jana Pawła II, jest tak wielka, że nie mogę powiedzieć «nie» w sprawie tego wyróżnienia. Przyjmuję zatem z wdzięcznością i radością doktorat honoris causa ze strony Waszych szanownych instytucji”. Przyjmując doktorat hc, Benedykt XVI wyraził radość, że jest to kolejna okazja do pogłębienia jego relacji z Polską – „z ojczyzną naszego wielkiego świętego Jana Pawła II”. Podkreślił, że z Papieżem Polakiem łączyła go głęboka więź duchowa.

(RV)

Słowa pociechy od Papieża

Bliskość z narodem greckim

Ojciec Święty pragnie przekazać swą bliskość z całym narodem greckim, myśląc zwłaszcza o licznych rodzinach, ciężko doświadczonych bardzo złożonym i dotkliwym kryzysem humanitarnym i społecznym” – zapewnił w krótkim oświadczeniu ogłoszonym 1 lipca br. dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ.

Reklama

Zwrócił on uwagę, że „godność osoby ludzkiej winna pozostawać w centrum wszelkich debat politycznych i technicznych, a także przy podejmowaniu odpowiedzialnych wyborów”. „Papież Franciszek wzywa wszystkich wiernych do zjednoczenia się w modlitwie o dobro umiłowanego narodu greckiego” – dodał dyrektor Biura Prasowego.

(RV)

Spotkanie na progu wakacji

Papież Franciszek odwiedził Benedykta XVI

Papież Franciszek odwiedził 30 czerwca br. papieża seniora Benedykta XVI. Rozmowa Ojca Świętego z jego poprzednikiem trwała ok. 30 min. Franciszek życzył Benedyktowi XVI udanego pobytu w Castel Gandolfo, gdzie Papież senior spędzi dwa tygodnie – do 14 lipca. 3 lipca w letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo Benedykt XVI otrzymał doktorat honoris causa dwóch krakowskich uczelni: Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Akademii Muzycznej (patrz obok).

(RV)

Encyklika bije rekordy

„Laudato si’ ” na liście bestsellerów

Encyklika „Laudato si’” papieża Franciszka, poświęcona ochronie środowiska, znalazła się na czwartym miejscu listy bestsellerów we Francji. Ranking Top 20 sporządza francuski oddział międzynarodowej agencji badań rynkowych GfK i specjalistyczne czasopismo wydawców „Livres Hebdo”. Encyklikę wspólnie opublikowały oficyny: Le Cerf, Bayard i Mame, od lat zajmujące się wydawaniem tekstów papieskich we Francji. Ukazała się ona w nakładzie 70 tys. egzemplarzy.

Reklama

(KAI)

Z twittera Papieża Franciszka

Wielkie wyzwanie: przestać rujnować ogród, który Bóg zawierzył nam, aby wszyscy mogli się z niego cieszyć.

2015-07-07 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MZ: w tej chwili w stanie ciężkim pod respiratorami jest 160 osób

2020-04-08 11:57

[ TEMATY ]

zdrowie

PAP

W tej chwili w stanie ciężkim pod respiratorami w polskich szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest 160 osób - przekazał w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że około 220 osób opuściło już szpital lub izolację domową z negatywnymi wynikami testu.

Andrusiewicz powiedział w środę na konferencji prasowej, że ostatniej doby ubyło 86 pacjentów w szpitalach jednoimiennych i szpitalach zakaźnych. "To znaczy na oddziałach zakaźnych, bo oprócz szpitali jednoimiennych, mamy również oddziały zakaźne" - podkreślił.

Dodał, że ci pacjenci zostali skierowani do izolatoriów. "Mamy w tej chwili w kraju 7 tys. miejsc w izolatoriach, czyli do izolatoriów możemy kierować osoby niewymagające hospitalizacji, z tymi łagodniejszymi objawami bądź bez objawowych pacjentów. I oni nie muszą zajmować łóżek szpitalnych" - zaznaczył Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia powiedział też, że w tej chwili w stanie ciężkim pod respiratorami w polskich szpitalach, szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest 160 osób.

Dopytywany, ile osób już wyzdrowiało Andrusiewicz powiedział, że "mamy w granicach 220 osób, które opuściły szpital lub izolację domową". "Są potwierdzone negatywnymi wynikami testów, są zdrowe" - podkreślił rzecznik MZ. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Parafia to my

2020-04-08 23:11

[ TEMATY ]

modlitwa

parafia

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W tych trudnych czasach jeszcze mocniej pamiętajmy o tym, że parafie nie składają się tylko z proboszczów, wikarych oraz kościelnych. Parafie to nasze drugie rodziny. Tak jak troszczymy się o najbliższych, tak troszczmy się o wspólnotę parafialną. Parafia to my.

O ile czasowe odłączenie wiernych od Stołu Pańskiego, choć bolesne, może być w dłuższej perspektywie przyczynkiem do zrozumienia czym naprawdę jest Komunia Święta i jak bardzo jest ona ważna w naszym życiu, o tyle, sprowadzając temat do rzeczywistości ziemskiej, kondycja parafii pozbawionych swoich wiernych, może stać się bardzo trudna.

Mowa oczywiście o sytuacji finansowej. W sytuacji braku wiernych na mszy, oczywistością jest fakt mniejszych wpływów z ofiar. To w dłuższej perspektywie może spowodować kłopoty finansowe wielu parafii. Może, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, czy członkowie wspólnoty zdadzą sobie sprawę z prostego faktu, że parafia to nasza “większa” rodzina. Tak, żyjemy w czasach wyobcowania jednostki, a w czasach epidemii pojęcie “dystansu społecznego” jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Dla chrześcijanina nie ma jednak innego dystansu, który powinien jak najściślej zachowywać niż dystans od zła. Zła, dodajmy, które obejmuje również brak posłuszeństwa i zaniedbanie.

Zatroszczmy się o nasze parafie. Pokażmy, że parafia to my. I nie chodzi tylko o sprawy finansowe. Owszem, jeśli ktoś chce, niech wpłaci dobrowolny datek na konto swojej parafii. Przede wszystkim jednak - módlmy się za swoich kapłanów i za całą wspólnotę. Trudne czasy, oprócz tego, że niosą niepokój, stwarzają także szansę na stworzenie silnej wspólnoty. Niech ten trudny czas, jakie obecnie przeżywamy, będzie początkiem do stworzenia silnych wspólnot parafialnych.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję