Reklama

Niedziela Kielecka

Co dobrego na SacroExpo

Czego szukam na SacroExpo? – Produktów tanich, ładnych i w dużej ilości – mówi żartobliwie ks. Edmund Nocoń, proboszcz z Krzcięcic, który pojawił się w dniu otwarcia 16. edycji największej tego typu imprezy wystawienniczej w Europie. Oferta targowa w tym rok była różnorodna, od wysmakowanych (prawie) dzieł sztuki do zupełnego kiczu, ale tak to zawsze jest na targach. Tłumnie odwiedzający goście, w liczbie 5 tysięcy, weryfikują przydatność targowej propozycji. Jest to także okazja do pokazania potencjału diecezji kieleckiej, której mieszkańcy – księża i osoby świeckie – organizują wydarzenia towarzyszące.

SacroExpo trwały od 22 do 24 czerwca. Oficjalnie otworzył je bp Jan Piotrowski, wskazując m.in. sens uprawiania dobrej sztuki o ewangelicznych korzeniach prowadzącej do Boga. Biskup zauważył przy okazji wkład niemieckiego wydawnictwa Herder w szeroko rozumianą formację intelektualno-duchową. – Gdy Herder zakładał wydawnictwo, mówił, że trzeba wkraczać w życie ludzi z dobrą książką. Trzeba także wkraczać w życie religijne z dobrą sztuką, inspirowaną duchem Ewangelii, wykonaną w rzetelnym materiale – mówił bp Jan Piotrowski, zapraszając na trzydniowe wydarzenie targowe. Biskupowi kieleckiemu towarzyszyli: biskup senior Kazimierz Ryczan i biskup pomocniczy Marian Florczyk, rektor WSD ks. Paweł Tambor, ks. Leszek Skorupa – dyrektor wydawnictwa Jedność i wielu kapłanów.

Z kolei dr Andrzej Mochoń – prezes Zarządu Targów Kielce i gospodarz wydarzenia zauważył rozwój imprezy targowej przez ostatnie 16 lat. – Nie są to oczywiście największe u nas targi, ale wyjątkowe i szczególne. W branży sakralnej wysunęły się na pierwsze miejsce w Europie, wyprzedzając Koine we Włoszech – podsumował Mochoń. Przypomniał, że w tym roku zgłosiło się 270 wystawców z 12 krajów.

Reklama

Pozytywnie o SacroExpo, jako o sposobie dobrej promocji Kielc i od lat formie współpracy z Kościołem, wypowiadali się m.in. samorządowcy, gospodarze miasta, parlamentarzyści.

Mówiono także o inicjatywach towarzyszących, w które obrosło targowe wydarzenie. To m.in. przyznanie medali Per Artem ad Deum, ogólnopolskie konferencje dla muzealników i architektów, warsztaty dla redakcji pism parafialnych, konferencje i spotkania przełożonych zakonów w Polsce. Nowością była propozycja dla dzieci: warsztaty Edycji św. Pawła „Wykorzystanie nowych technologii w pracy z dziećmi i młodzieżą na podstawie projektu Tweetując z Bogiem”, z udziałem ks. Miechela Remery – wicesekretarza generalnego Rady Konferencji Episkopatów Europy czy konferencja i warsztaty na temat ikony.

S. Agata Czyszczoń – szefowa Dziennego Ośrodka Socjoterapii „Rafael” i psycholog ośrodka Agnieszka Stawarska pokazują torby pełne zakupów. – Kadzidła, dobre filmy, książki – wiemy, po co przyszłyśmy, mówią zatrzymując się przy stoisku promującym niezwykłe dzieje niezwykłej osoby – Nicka Vujicica.

Reklama

Dużo ciepłych słów padło pod adresem wydawnictwa Herder. – Misja wydawnictwa Herder razem z diecezjalnym wydawnictwem Jedność spełnia swe zadania w świecie, który dzisiaj wycofuje się ze słowa pisanego – mówił bp Jan Piotrowski. Herder jest jednym z wiodących niemieckojęzycznych wydawnictw teologicznych, poradnikowych, wspierających dialog między kulturami i tradycjami. O współpracy z Herderem opowiadał dyrektor wydawnictwa Jedność, ks. Leszek Skorupa.

Z kolei ks. Jan Nowak – redaktor naczelny wydawnictwa Jedność zauważa pragmatyzm i rzeczowość w kontaktach zawodowych z Herderem, zwraca uwagę na „solidnie przepracowany wspólnie czas”. – Manuel Herder był bardzo zainteresowany wejściem na rozwijający się rynek książki w Polsce na początku XXI wieku – mówi. Jedność ma pierwszeństwo w wydawaniu Herdera dla polskiego rynku, dotąd ukazało się ponad 200 tytułów. Przedstawiciel Herdera polecał z kolei książki o tematyce papieskiej, w tym opracowane ostatnio notatki kard. Dziwisza dotyczące św. Jana Pawła II.

Wydawnictwo Herder – jedno z najstarszych w Niemczech, założone w 1798 r. przez Bartholomä Herdera, od 1808 r. umiejscowione jest we Fryburgu Bryzgowijskim. Obecnie wydawnictwem kieruje Manuel Herder, należący do szóstego pokolenia wydawców. W Polsce przetłumaczone książki znajdują się w kilkunastu oficynach wydawniczych, m.in. w wydawnictwie Jedność. W Herderze powstała ważna publikacja naukowa – słynny „Leksykon Teologii i Kościoła”. Wydawnictwo specjalizuje się też w literaturze dziecięcej. Autorzy Herdera to znane osobistości świata historii, religii, nauki, literatury, np. pedagog Maria Montessori, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Eli Wesel, Benedykt XVI, Dalajlama i wielu innych.

Uczestnicy targów chętnie zatrzymywali się przy stoiskach z ofertą pielgrzymkową, np. do Santiago de Compostela, czy promujących różne formy aktywności świeckich. Tak działo się przy Talencie, gdzie ks. Grzegorz Piątek – sercanin z Krakowa zachęcał do włączenia się w duszpasterstwo dla ludzi małego i średniego biznesu.

Przez trzy dni na targach było szeroko prezentowane m.in. budownictwo sakralne w zakresie projektowania i budowy obiektów, remontów, napraw, izolacji, ocieplania, konserwacji oraz nowinek grzewczych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, alarmowych, przeciwpożarowych. Sporo informacji i ofert obejmowało architekturę krajobrazu wokół świątyń, zakładanie nekropolii, prowadzenie archiwów i bibliotek czy ciekawostki z zakresu ewangelizacji multimedialnej.

Goście, zwiedzający, wystawcy nie wyglądali na zawiedzionych.

2015-07-09 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXVI Targi Wydawców Katolickich przeniesione na wrzesień

2020-03-16 15:23

[ TEMATY ]

książka

targi

Andrzej Tarwid

XXIV Targi Wydawców Katolickich w Warszawie odwiedziło ponad 30 tys. osób

W związku z ogłoszeniem zagrożenia epidemicznego organizatorzy XXVI Targów Wydawców Katolickich podjęli decyzję o przeniesieniu planowanej na kwiecień edycji na późniejszy termin.

Tegoroczna edycja Targów Wydawców Katolickich odbędzie się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie w dniach 24-27 września. Zmiana terminu obejmuje także konkurs FENIKS 2020.

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji nastąpi w czwartek 24 września, podczas uroczystości otwarcia, a gala wręczenia odbędzie się w sobotę 26 września.

O kolejnych szczegółach związanych z organizacją Targów oraz Nagrody FENIKS na bieżąco będzie informować strona internetowa organizatora wydarzenia - Stowarzyszenia Wydawców Katolickich www.swk.pl

CZYTAJ DALEJ

Szumowski: powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce

2020-04-09 09:17

[ TEMATY ]

gospodarka

Szumowski

Kancelaria Sejmu

Minister zdrowia prof. Szumowski przekonał do poparcia specustaw ws. koronawirusa

Powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce. Pracujemy, by to zrobić w sposób najbezpieczniejszy – zaznaczył w czwartek rano w rozmowie w Polskim Radiu minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dodał, że w czwartek pewne ograniczenia zostaną przedłużone, pojawią się też nowe, ale nie będą one „drastyczne”. Szczegółów jednak nie podał. Zaznaczył, że nowe zalecenia zostaną ogłoszone na konferencji prasowej.

Szumowski pytany był też o zapowiedziane przez premiera nowe zalecenia dla poszczególnych sektorów działalności gospodarczej, które mają być wprowadzane już po świętach, by stopniowo przywracać ich działalność, zachowując jednak pewne ograniczenia.

„Tutaj trzeba wziąć pod uwagę dwie funkcje. Jedna to zakażenia covid-19 i zagrożenia płynące z covid-19. Druga to zapaść gospodarki i mówiąc wprost zgony ludzi - z powodu braku wystarczających środków” – powiedział.

Dodał, że jeśli gospodarka się załamie, to zwiększy się śmiertelność ludzi. „Jesteśmy w dramatycznej sytuacji decyzji o stosunkowo powolnym, maksymalnie bezpiecznym, ale jednak uwalnianiu gospodarki, by ona funkcjonowała” – wyjaśnił.

Zauważył też, że medycyna z ekonomią to naczynia połączone. „Bez ekonomii medycyna nie funkcjonuje” – dodał. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Abp Budzik: czasem trzeba utracić dobra, żeby je właściwie cenić

2020-04-09 15:47

[ TEMATY ]

Triduum Paschalne

episkopat.pl

Trzeba nam czasem utracić pewne oczywiste dobra, żeby je właściwie cenić i za nie odpowiednio dziękować. Oby z tej tęsknoty wyrosła wielka wdzięczność wobec Boga, który nas gromadzi w swoim Kościele - powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski w obecności najbliższych współpracowników przewodniczył Mszy krzyżma, podczas której konsekrował oleje potrzebne do sprawowania sakramentów.

W homilii abp Stanisław Budzik odniósł się do trwającej pandemii koronawirusa i jej skutków, jakie ma na życie społeczne na świecie. Zwracając uwagę na pustą archikatedrę lubelską, wyraził tęsknotę za corocznym zgromadzeniem lokalnego duchowieństwa. - Dzisiaj pielgrzymujecie w duchu do tego miejsca, gdzie dojrzewało wasze powołanie. Do tego miejsca, w którym narodziło się wasze kapłaństwo. Ta świątynia to Wieczernik i zarazem Nazaret, gdzie Matka Boża Katedralna wychowuje swoich synów-kapłanów, wskazując na Jezusa. Duch Święty namaścił nas i posłał, abyśmy podjęli zbawczą misję Chrystusa, abyśmy szli między ludzi i rozdawali Jego słowo, Jego ciało i Jego przebaczenie – mówił.

Metropolita wezwał wszystkich łączących się poprzez transmisję kapłanów do jeszcze większej troski o należyte przygotowanie i celebrowanie Eucharystii. - Nie wolno nam zmarnować czy zlekceważyć tego największego daru. Potrzeba nam osobistego zaangażowania w przeżywanie Eucharystii, jako sprawowanie kapłaństwa poprzez dar złożony z naszego życia. Trzeba nam więcej wiary w moc łaski, jaką otrzymaliśmy w sakramencie święceń. Aby Najświętszy Sakrament rodził w pasterzach i wiernych piękne owoce nowego życia, świętości i miłości, kościelnej komunii. Każdy kto Go przyjmuje, może dostąpić tego, co tak sugestywnie wyraził papież Franciszek w swojej adhortacji "Christus vivit": Bóg cię kocha, a Chrystus jest twoim Zbawicielem. On żyje i chce, abyś żył. Jego duch wlewa się w twoje życie jak źródło – powiedział hierarcha.

Na koniec pasterz archidiecezji lubelskiej wyraził nadzieję, że choć obecny stan epidemiologiczny napawa wszystkich smutkiem, obawami i bólem to przyczyni się on do odnowy miłości do Kościoła. - Na jednej z wież kościelnych w Polsce, pracujący w parafii kapłani wywiesili wielki baner z napisem „Tęsknimy za wami”. Trzeba nam czasem utracić pewne oczywiste dobra, żeby je właściwie cenić i za nie odpowiednio dziękować. Z jednej strony jest tęsknota wiernych za uczestnictwem w sakramentach, za dostępem do kapłana, do słowa Bożego, do Kościoła. Z drugiej strony tęsknota kapłanów za obecnością wiernych wypełniających kościoły, za Kościołem, który ze swojej natury jest komunią zjednoczonych serc. Oby z tej tęsknoty wyrosła wielka wdzięczność wobec Boga, który nas gromadzi w swoim Kościele. Oby z niej wyrosła większa gorliwość kapłańskiej posługi – głosił abp Budzik.

Tradycyjnie w czasie Mszy Krzyżma w archikatedrach gromadzi się diecezjalne prezbiterium i odnawia swoje przyrzeczenia kapłańskie. Jednak z powodu zaistniałych okoliczności pominięto ten moment liturgii. W procesji z darami diakoni przynieśli olej na święte krzyżmo oraz olej chorych. Obrzęd poświęcenia krzyżma odbył się po komunii świętej natomiast olej chorych przeznaczony ku pokrzepieniu tych, którzy podupadli na zdrowiu został pobłogosławiony w czasie modlitwy eucharystycznej.

Obecnie w archidiecezji lubelskiej pracuje ponad 1100 kapłanów, w tym ponad 900 kapłanów diecezjalnych i 200 zakonnych. Znaczna większość z nich prowadzi duszpasterstwa parafialne i pracę katechetyczną. Część jest pracownikami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wielu księży podjęło się pracy misyjnej na wszystkich kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję