Reklama

Niedziela Kielecka

Co dobrego na SacroExpo

Czego szukam na SacroExpo? – Produktów tanich, ładnych i w dużej ilości – mówi żartobliwie ks. Edmund Nocoń, proboszcz z Krzcięcic, który pojawił się w dniu otwarcia 16. edycji największej tego typu imprezy wystawienniczej w Europie. Oferta targowa w tym rok była różnorodna, od wysmakowanych (prawie) dzieł sztuki do zupełnego kiczu, ale tak to zawsze jest na targach. Tłumnie odwiedzający goście, w liczbie 5 tysięcy, weryfikują przydatność targowej propozycji. Jest to także okazja do pokazania potencjału diecezji kieleckiej, której mieszkańcy – księża i osoby świeckie – organizują wydarzenia towarzyszące.

SacroExpo trwały od 22 do 24 czerwca. Oficjalnie otworzył je bp Jan Piotrowski, wskazując m.in. sens uprawiania dobrej sztuki o ewangelicznych korzeniach prowadzącej do Boga. Biskup zauważył przy okazji wkład niemieckiego wydawnictwa Herder w szeroko rozumianą formację intelektualno-duchową. – Gdy Herder zakładał wydawnictwo, mówił, że trzeba wkraczać w życie ludzi z dobrą książką. Trzeba także wkraczać w życie religijne z dobrą sztuką, inspirowaną duchem Ewangelii, wykonaną w rzetelnym materiale – mówił bp Jan Piotrowski, zapraszając na trzydniowe wydarzenie targowe. Biskupowi kieleckiemu towarzyszyli: biskup senior Kazimierz Ryczan i biskup pomocniczy Marian Florczyk, rektor WSD ks. Paweł Tambor, ks. Leszek Skorupa – dyrektor wydawnictwa Jedność i wielu kapłanów.

Z kolei dr Andrzej Mochoń – prezes Zarządu Targów Kielce i gospodarz wydarzenia zauważył rozwój imprezy targowej przez ostatnie 16 lat. – Nie są to oczywiście największe u nas targi, ale wyjątkowe i szczególne. W branży sakralnej wysunęły się na pierwsze miejsce w Europie, wyprzedzając Koine we Włoszech – podsumował Mochoń. Przypomniał, że w tym roku zgłosiło się 270 wystawców z 12 krajów.

Reklama

Pozytywnie o SacroExpo, jako o sposobie dobrej promocji Kielc i od lat formie współpracy z Kościołem, wypowiadali się m.in. samorządowcy, gospodarze miasta, parlamentarzyści.

Mówiono także o inicjatywach towarzyszących, w które obrosło targowe wydarzenie. To m.in. przyznanie medali Per Artem ad Deum, ogólnopolskie konferencje dla muzealników i architektów, warsztaty dla redakcji pism parafialnych, konferencje i spotkania przełożonych zakonów w Polsce. Nowością była propozycja dla dzieci: warsztaty Edycji św. Pawła „Wykorzystanie nowych technologii w pracy z dziećmi i młodzieżą na podstawie projektu Tweetując z Bogiem”, z udziałem ks. Miechela Remery – wicesekretarza generalnego Rady Konferencji Episkopatów Europy czy konferencja i warsztaty na temat ikony.

S. Agata Czyszczoń – szefowa Dziennego Ośrodka Socjoterapii „Rafael” i psycholog ośrodka Agnieszka Stawarska pokazują torby pełne zakupów. – Kadzidła, dobre filmy, książki – wiemy, po co przyszłyśmy, mówią zatrzymując się przy stoisku promującym niezwykłe dzieje niezwykłej osoby – Nicka Vujicica.

Dużo ciepłych słów padło pod adresem wydawnictwa Herder. – Misja wydawnictwa Herder razem z diecezjalnym wydawnictwem Jedność spełnia swe zadania w świecie, który dzisiaj wycofuje się ze słowa pisanego – mówił bp Jan Piotrowski. Herder jest jednym z wiodących niemieckojęzycznych wydawnictw teologicznych, poradnikowych, wspierających dialog między kulturami i tradycjami. O współpracy z Herderem opowiadał dyrektor wydawnictwa Jedność, ks. Leszek Skorupa.

Z kolei ks. Jan Nowak – redaktor naczelny wydawnictwa Jedność zauważa pragmatyzm i rzeczowość w kontaktach zawodowych z Herderem, zwraca uwagę na „solidnie przepracowany wspólnie czas”. – Manuel Herder był bardzo zainteresowany wejściem na rozwijający się rynek książki w Polsce na początku XXI wieku – mówi. Jedność ma pierwszeństwo w wydawaniu Herdera dla polskiego rynku, dotąd ukazało się ponad 200 tytułów. Przedstawiciel Herdera polecał z kolei książki o tematyce papieskiej, w tym opracowane ostatnio notatki kard. Dziwisza dotyczące św. Jana Pawła II.

Wydawnictwo Herder – jedno z najstarszych w Niemczech, założone w 1798 r. przez Bartholomä Herdera, od 1808 r. umiejscowione jest we Fryburgu Bryzgowijskim. Obecnie wydawnictwem kieruje Manuel Herder, należący do szóstego pokolenia wydawców. W Polsce przetłumaczone książki znajdują się w kilkunastu oficynach wydawniczych, m.in. w wydawnictwie Jedność. W Herderze powstała ważna publikacja naukowa – słynny „Leksykon Teologii i Kościoła”. Wydawnictwo specjalizuje się też w literaturze dziecięcej. Autorzy Herdera to znane osobistości świata historii, religii, nauki, literatury, np. pedagog Maria Montessori, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Eli Wesel, Benedykt XVI, Dalajlama i wielu innych.

Uczestnicy targów chętnie zatrzymywali się przy stoiskach z ofertą pielgrzymkową, np. do Santiago de Compostela, czy promujących różne formy aktywności świeckich. Tak działo się przy Talencie, gdzie ks. Grzegorz Piątek – sercanin z Krakowa zachęcał do włączenia się w duszpasterstwo dla ludzi małego i średniego biznesu.

Przez trzy dni na targach było szeroko prezentowane m.in. budownictwo sakralne w zakresie projektowania i budowy obiektów, remontów, napraw, izolacji, ocieplania, konserwacji oraz nowinek grzewczych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, alarmowych, przeciwpożarowych. Sporo informacji i ofert obejmowało architekturę krajobrazu wokół świątyń, zakładanie nekropolii, prowadzenie archiwów i bibliotek czy ciekawostki z zakresu ewangelizacji multimedialnej.

Goście, zwiedzający, wystawcy nie wyglądali na zawiedzionych.

2015-07-09 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież spotkał się z organizatorami targów i wystaw

2020-02-06 17:25

[ TEMATY ]

targi

papież Franciszek

wystawy

Vatican Media

Papież Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie uczestników spotkania Światowego Stowarzyszenia Wystawców (UFI), które odbywa się w Rzymie. Grupa gromadzi organizatorów targów i członków branży wystawienniczej z 87 krajów.

Ojciec Święty podkreślił, że członkowie stowarzyszenia poprzez swoją pracę przyczyniają się do bardziej sprawiedliwej i humanitarnej gospodarki światowej.

„Targi i wystawy mają nie tylko pozytywny wpływ na rynki pracy, ale także oferują znaczące możliwości pokazania światu bogatej różnorodności i piękna lokalnych społeczności oraz budują kulturę spotkania” – powiedział Franciszek.

„Jako służba dobru wspólnemu, wasza praca powinna sprzyjać integracji oraz trosce o nasz wspólny dom i integralny rozwój jednostek i narodów. Te wyzwania etyczne nie są drugorzędne, lecz niezbędne do stworzenia gospodarki, w której zyski finansowe nie stanowią jedynego wyznacznika sukcesu (...) – zauważył Ojciec Święty. Pomimo wielu potencjalnych trudności, które mogą pojawić się w trakcie przygotowywania i realizacji targów i wystaw, wydarzenia te mogą stworzyć sieć sprawiedliwych relacji międzyludzkich, które mają szansę przetrwać znacznie dłużej niż samo wydarzenie“.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: leży mi na sercu sprawa beatyfikacji rodziców św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Wojtyłowie

pl.wikipedia.org

O możliwości wszczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców Karola Wojtyły mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. odpustowej w parafii św. Anny w Wohyniu w diecezji siedleckiej. Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II podkreślał, że duchowa postawa przyszłego papieża uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. „Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin” – mówił.

Kard. Dziwisz wspomniał, że docierają do niego zapytania o możliwość rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców św. Jana Pawła II i jest to sprawa, która leży mu na sercu. Podczas dzisiejszych uroczystości odpustowych w Wohyniu mówił o tym po raz pierwszy.

„Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin” – argumentował kard. Dziwisz, mówiąc o ewentualności wszczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców papieża.

Wspominając św. Annę i atmosferę domu, w którym wychowywała się i dojrzewała do swej wielkiej roli Maryja, hierarcha podkreślał, że rodzina jest „pierwszym dobrem”, jakie człowiek otrzymuje przychodząc na świat. „Żadna instytucja nie zastąpi rodziny, jej niepowtarzalnej roli w życiu każdego człowieka. Zdrowe rodziny to zdrowy naród. Zdrowe, dobre rodziny, jako najbardziej pierwotne wspólnoty życia i miłości, to fundament każdej większej społeczności” – mówił.

Papieski sekretarz przypomniał, że podczas kanonizacji Jana Pawła II Ojciec Święty Franciszek obdarzył go tytułem papieża rodzin. Stwierdził, że polski papież zasłużył sobie na ten tytuł, bo rodzina była zawsze w centrum jego duszpasterskiej troski, zarówno w Krakowie, jak i podczas pontyfikatu. „Jestem przekonany, że św. Jan Paweł II nadal, z wysoka, chce pomagać i pomaga naszym rodzinom” – dodał krakowski metropolita senior.

Wyraził ponadto szacunek i wdzięczność wszystkim babciom. „To one często i najlepiej stoją na straży rodzinnych tradycji, zachowując i przekazując nowemu pokoleniu pamięć i świadomość korzeni. To one swoją modlitwą i postawą podtrzymują ducha wiary w rodzinie, pomagając zwłaszcza wnukom i uwrażliwiając ich serca na sprawy Boże” – mówił o ich znaczeniu w życiu rodzin. Dodał ponadto, że papież Franciszek często wspomina swoją babcię, od której nauczył się języka włoskiego i która była dla niego pierwszą nauczycielką prawd wiary. „Ojciec Święty upomina się o godne miejsce dla babć i dziadków w rodzinach i społeczeństwie, które niejednokrotnie marginalizuje starsze osoby jako nieproduktywne, tymczasem wypełniają one ważne zadanie” – zaznaczył.

Podczas uroczystości odpustowych kard. Stanisław Dziwisz przekazał parafii św. Anny w Wohyniu relikwie krwi św. Jana Pawła II.

Emilia i Karol Wojtyłowie mieli troje dzieci. Najstarszy syn Edmund został lekarzem i zmarł w wieku zaledwie 26 lat, po zarażeniu się szkarlatyną w bielskim szpitalu od chorych, którym spieszył z samarytańską pomocą. Drugie dziecko, córeczka Olga, zmarła wkrótce po porodzie. Młodszy syn, Karol, został wielkim papieżem i świętym Kościoła katolickiego. Matka papieża zmarła, gdy mały Karol miał zaledwie 9 lat. Śmierć ojca nastąpiła w Krakowie, w 1941 roku. Grobowiec rodzinny Wojtyłów i Kaczorowskich znajduje się w wojskowej części Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Policja odwołała Child Alert. 10-letni Ibrahim pozostaje pod opieką ojca

2020-02-18 20:15

[ TEMATY ]

dziecko

fsHH/pixabay.com

Służby belgijskie oficjalnie poinformowały, że życiu i zdrowiu Ibrahima nie zagraża niebezpieczeństwo. Chłopiec pozostaje w Belgii pod opieką ojca, a kolejne czynności może podejmować sąd. Child Alert został odwołany - poinformowała we wtorek polska policja.

Policjanci ogłosili Child Alert w poniedziałek o godz. 6.45. Zaginięcie 10-letniego Ibrahima zgłosiła jego rodzina, m.in. matka. Chłopca zabrał i wywiózł do Belgii były partner kobiety. Matka dziecka twierdziła, że mężczyzna ten jest pozbawiony praw do opieki.

We wtorek Child Alert został odwołany.

W godzinach wieczornych służby belgijskie poinformowały, że życiu i zdrowiu Ibrahima na chwilę obecną nie zagraża niebezpieczeństwo. Dziecko pozostaje w Belgii pod opieką ojca. Kolejne czynności dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem pozostają w kompetencji sądów — przekazała w komunikacie Komenda Główna Policji.

Jak zapewniono, od momentu zgłoszenia przez matkę uprowadzenia 10-latka jego odnalezienie traktowała priorytetowo.

Poszukiwania były prowadzone nie tylko w Polsce, ale i za granicą — zaznaczyła KGP. Na Twitterze funkcjonariusze podziękowali obywatelom za zaangażowanie i pomoc.

W rozmowie z PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka poinformował, że polska policja cały czas prowadzi czynności w związku z zawiadomieniem o przestępstwie złożonym przez matkę 10-letniego chłopca.

W poniedziałek wieczorem Polsat News podał, że „z informacji prokuratury w Antwerpii wynika, że to matka Ibrahima złamała prawo, wywożąc go do Polski. Belgijski sąd rodzinny w październiku 2018 r. wydał wyrok, na mocy którego dziecko miało zostać w Belgii z ojcem, a nie z matką w Polsce”.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował we wtorek PAP, że rano wysłał pismo do ministra sprawiedliwości Belgii z prośbą o pomoc dotyczącą ustalenia stanu prawnego 10-letniego Ibrahima. Prokuratura Krajowa - podał wiceminister Wójcik - wystąpiła natomiast o przekazanie informacji o wszystkich orzeczeniach w tej sprawie, którymi dysponuje belgijska prokuratura.

Prokuratura Rejonowa w Gdyni, prowadząca śledztwo w sprawie uprowadzenia chłopca, zapowiedziała, że będzie ustalać sytuację prawną dziecka. Jak wyjaśniała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, śledczy dysponują dokumentem, przedłożonym przez matkę, z którego wynika, że belgijski sąd w lipcu 2017 roku opiekę rodzicielską na dzieckiem przyznał wyłącznie kobiecie.

Matka chłopca we wtorek przed południem stawiła się na policji w Antwerpii.

Policjanci powiedzieli mi, że nie będą zajmować się sprawą, bo według ostatniego wyroku z października 2018 r. władza rodzicielska jest przy obu rodzicach, ale sąd ustalił stały adres Ibrahima przy ojcu — powiedziała PAP kobieta.

Po informacjach o drugim orzeczeniu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała wniosek do prokuratury w Antwerpii o wszczęcie postępowania na terytorium Belgii celem niezwłocznego zabezpieczenia dobra dziecka. Jednocześnie, zwróciła się o zweryfikowanie stanu prawnego, celem wyjaśnienia, któremu z rodziców przysługuje władza rodzicielska nad dzieckiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję