Reklama

Niedziela Kielecka

Co dobrego na SacroExpo

Czego szukam na SacroExpo? – Produktów tanich, ładnych i w dużej ilości – mówi żartobliwie ks. Edmund Nocoń, proboszcz z Krzcięcic, który pojawił się w dniu otwarcia 16. edycji największej tego typu imprezy wystawienniczej w Europie. Oferta targowa w tym rok była różnorodna, od wysmakowanych (prawie) dzieł sztuki do zupełnego kiczu, ale tak to zawsze jest na targach. Tłumnie odwiedzający goście, w liczbie 5 tysięcy, weryfikują przydatność targowej propozycji. Jest to także okazja do pokazania potencjału diecezji kieleckiej, której mieszkańcy – księża i osoby świeckie – organizują wydarzenia towarzyszące.

SacroExpo trwały od 22 do 24 czerwca. Oficjalnie otworzył je bp Jan Piotrowski, wskazując m.in. sens uprawiania dobrej sztuki o ewangelicznych korzeniach prowadzącej do Boga. Biskup zauważył przy okazji wkład niemieckiego wydawnictwa Herder w szeroko rozumianą formację intelektualno-duchową. – Gdy Herder zakładał wydawnictwo, mówił, że trzeba wkraczać w życie ludzi z dobrą książką. Trzeba także wkraczać w życie religijne z dobrą sztuką, inspirowaną duchem Ewangelii, wykonaną w rzetelnym materiale – mówił bp Jan Piotrowski, zapraszając na trzydniowe wydarzenie targowe. Biskupowi kieleckiemu towarzyszyli: biskup senior Kazimierz Ryczan i biskup pomocniczy Marian Florczyk, rektor WSD ks. Paweł Tambor, ks. Leszek Skorupa – dyrektor wydawnictwa Jedność i wielu kapłanów.

Z kolei dr Andrzej Mochoń – prezes Zarządu Targów Kielce i gospodarz wydarzenia zauważył rozwój imprezy targowej przez ostatnie 16 lat. – Nie są to oczywiście największe u nas targi, ale wyjątkowe i szczególne. W branży sakralnej wysunęły się na pierwsze miejsce w Europie, wyprzedzając Koine we Włoszech – podsumował Mochoń. Przypomniał, że w tym roku zgłosiło się 270 wystawców z 12 krajów.

Reklama

Pozytywnie o SacroExpo, jako o sposobie dobrej promocji Kielc i od lat formie współpracy z Kościołem, wypowiadali się m.in. samorządowcy, gospodarze miasta, parlamentarzyści.

Mówiono także o inicjatywach towarzyszących, w które obrosło targowe wydarzenie. To m.in. przyznanie medali Per Artem ad Deum, ogólnopolskie konferencje dla muzealników i architektów, warsztaty dla redakcji pism parafialnych, konferencje i spotkania przełożonych zakonów w Polsce. Nowością była propozycja dla dzieci: warsztaty Edycji św. Pawła „Wykorzystanie nowych technologii w pracy z dziećmi i młodzieżą na podstawie projektu Tweetując z Bogiem”, z udziałem ks. Miechela Remery – wicesekretarza generalnego Rady Konferencji Episkopatów Europy czy konferencja i warsztaty na temat ikony.

S. Agata Czyszczoń – szefowa Dziennego Ośrodka Socjoterapii „Rafael” i psycholog ośrodka Agnieszka Stawarska pokazują torby pełne zakupów. – Kadzidła, dobre filmy, książki – wiemy, po co przyszłyśmy, mówią zatrzymując się przy stoisku promującym niezwykłe dzieje niezwykłej osoby – Nicka Vujicica.

Reklama

Dużo ciepłych słów padło pod adresem wydawnictwa Herder. – Misja wydawnictwa Herder razem z diecezjalnym wydawnictwem Jedność spełnia swe zadania w świecie, który dzisiaj wycofuje się ze słowa pisanego – mówił bp Jan Piotrowski. Herder jest jednym z wiodących niemieckojęzycznych wydawnictw teologicznych, poradnikowych, wspierających dialog między kulturami i tradycjami. O współpracy z Herderem opowiadał dyrektor wydawnictwa Jedność, ks. Leszek Skorupa.

Z kolei ks. Jan Nowak – redaktor naczelny wydawnictwa Jedność zauważa pragmatyzm i rzeczowość w kontaktach zawodowych z Herderem, zwraca uwagę na „solidnie przepracowany wspólnie czas”. – Manuel Herder był bardzo zainteresowany wejściem na rozwijający się rynek książki w Polsce na początku XXI wieku – mówi. Jedność ma pierwszeństwo w wydawaniu Herdera dla polskiego rynku, dotąd ukazało się ponad 200 tytułów. Przedstawiciel Herdera polecał z kolei książki o tematyce papieskiej, w tym opracowane ostatnio notatki kard. Dziwisza dotyczące św. Jana Pawła II.

Wydawnictwo Herder – jedno z najstarszych w Niemczech, założone w 1798 r. przez Bartholomä Herdera, od 1808 r. umiejscowione jest we Fryburgu Bryzgowijskim. Obecnie wydawnictwem kieruje Manuel Herder, należący do szóstego pokolenia wydawców. W Polsce przetłumaczone książki znajdują się w kilkunastu oficynach wydawniczych, m.in. w wydawnictwie Jedność. W Herderze powstała ważna publikacja naukowa – słynny „Leksykon Teologii i Kościoła”. Wydawnictwo specjalizuje się też w literaturze dziecięcej. Autorzy Herdera to znane osobistości świata historii, religii, nauki, literatury, np. pedagog Maria Montessori, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Eli Wesel, Benedykt XVI, Dalajlama i wielu innych.

Uczestnicy targów chętnie zatrzymywali się przy stoiskach z ofertą pielgrzymkową, np. do Santiago de Compostela, czy promujących różne formy aktywności świeckich. Tak działo się przy Talencie, gdzie ks. Grzegorz Piątek – sercanin z Krakowa zachęcał do włączenia się w duszpasterstwo dla ludzi małego i średniego biznesu.

Przez trzy dni na targach było szeroko prezentowane m.in. budownictwo sakralne w zakresie projektowania i budowy obiektów, remontów, napraw, izolacji, ocieplania, konserwacji oraz nowinek grzewczych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, alarmowych, przeciwpożarowych. Sporo informacji i ofert obejmowało architekturę krajobrazu wokół świątyń, zakładanie nekropolii, prowadzenie archiwów i bibliotek czy ciekawostki z zakresu ewangelizacji multimedialnej.

Goście, zwiedzający, wystawcy nie wyglądali na zawiedzionych.

2015-07-09 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXVI Targi Wydawców Katolickich przeniesione na wrzesień

[ TEMATY ]

książka

targi

Andrzej Tarwid

XXIV Targi Wydawców Katolickich w Warszawie odwiedziło ponad 30 tys. osób

W związku z ogłoszeniem zagrożenia epidemicznego organizatorzy XXVI Targów Wydawców Katolickich podjęli decyzję o przeniesieniu planowanej na kwiecień edycji na późniejszy termin.

Tegoroczna edycja Targów Wydawców Katolickich odbędzie się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie w dniach 24-27 września. Zmiana terminu obejmuje także konkurs FENIKS 2020.

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji nastąpi w czwartek 24 września, podczas uroczystości otwarcia, a gala wręczenia odbędzie się w sobotę 26 września.

O kolejnych szczegółach związanych z organizacją Targów oraz Nagrody FENIKS na bieżąco będzie informować strona internetowa organizatora wydarzenia - Stowarzyszenia Wydawców Katolickich www.swk.pl

CZYTAJ DALEJ

Zakażenia koronawirusem w kilku domach zakonnych redemptorystów

2020-06-04 13:51

[ TEMATY ]

redemptoryści

AdobeStock.com

Na początku czerwca doszło do zakażenia koronawirusem w kilku domach zakonnych redemptorystów w Polsce – poinformował PAP rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz.

W oficjalnym oświadczeniu napisał, że "w sobotę, 30 maja 2020 r. w Tuchowie k. Tarnowa odbyły się święcenia kapłańskie, które przebiegły przy zachowaniu obowiązujących przepisów władz sanitarnych i kościelnych. Niestety, na uroczystości były obecne osoby zakażone wirusem, wtedy tego zupełnie nieświadome. Wykazały to dopiero badania wykonane kilka dni później. W konsekwencji doszło do kolejnych zakażeń".

Poinformował, że pierwsza osoba chora, zaraz po otrzymaniu swoich wyników, powiadomiła o tym we wtorek 2 czerwca ok. godz. 20.00, czyli trzy dni po święceniach. "Natychmiast zostały wdrożone dostępne środki ostrożności we wspólnotach, gdzie były osoby z pojawiającymi się objawami. Następnego dnia rano zostały powiadomione władze sanitarno-epidemiologiczne i potencjalnie chorzy poddali się badaniom" – podano.

Do godzin południowych 4 czerwca 2020 r. zostały potwierdzone trzy przypadki zachorowań.

Inni członkowie wspólnot zakonnych, mający kontakt z zarażonymi, zostali poddani testom na obecność koronawirusa lub obecnie to się dokonuje.

"W oczekiwaniu na wyniki badań, stosownie do obowiązujących przepisów, kwarantanną objęte zostały domy zakonne redemptorystów w Bardzie (diecezja świdnicka), Kościelisku (archidiecezja krakowska), Tuchowie (diecezja tarnowska) i we Wrocławiu. Czasowo zamknięte dla wiernych zostały też kościoły przy wymienionych domach zakonnych" – poinformowano.

Zaznaczono, że "cały czas, dochowując staranności, obserwujemy sytuację w innych wspólnotach zakonnych, gdzie – podkreślamy – nie ma obecnie objawów infekcji".

Podkreślono, że władze Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i przełożeni poszczególnych domów zakonnych współpracują z właściwymi służbami sanitarno-epidemiologicznymi. "Dalsze działania i okres kwarantanny w wymienionych domach są uzależnione od decyzji powyższych służb, które monitorują rozwój sytuacji" – zaznaczono.

Informacje o podjętych działaniach, ograniczeniach w sprawowaniu posługi duszpasterskiej i trwaniu kwarantanny są podawane na bieżąco na stronach internetowych poszczególnych domów zakonnych i parafii, jak również w mediach społecznościowych. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Business Without Limits – kongres gospodarczy w Internecie już 18-19 czerwca!

2020-06-05 13:53

[ TEMATY ]

gospodarka

konferencja

biznes

Organizator

Przedstawiciele biznesu, polityki i samorządów, eksperci i naukowcy spotkają się w dniach 18-19 czerwca na VII edycji Kongresu Business Without Limits (BWL). W tym roku to wydarzenie biznesowo-ekonomiczne w całości odbędzie się w Internecie. Patronat medialny nad tym wydarzeniem obiął m.in. tygodnik "Niedziela".

Kongres Business Without Limits Online to wydarzenie po raz pierwszy zorganizowane zdalnie i w 100 procentach dostępne w Internecie. W myśl idei biznesu, który nie zna ograniczeń, a którego zawsze wspólnym mianownikiem jest rozwój, od czterech lat w G2A Arena odbywa się Kongres Business Without Limits (BWL). W tym roku, z uwagi na zaistniałą sytuację, w dniach 18-19 czerwca odbędzie się Internetowa wersja Kongresu. VII edycję wydarzenia wypełnią transmisje live, prezentacje, rozmowy i debaty na temat gospodarki i sytuacji ekonomicznej kraju oraz świata.

VII edycja Kongresu Business Without Limits ma wyjątkowy charakter i przekaz. Świat i gospodarka znalazły się w całkowicie nowej sytuacji. Wraz z zaproszonymi prelegentami będziemy się starali odpowiedzieć na jakże nurtujące pytania dotyczące przyszłości. Przeprowadzimy liczne, ale ważne rozmowy i debaty, w których udział wezmą goście ze świata biznesu, polityki, samorządów i organizacji pozarządowych.

Dwudniowy BWL to niezależne prezentacje, konferencje tematyczne i debaty. Tym razem, wyjątkowo, dyskusje będą odbywać się zdalnie, łącznikiem tych dyskusji ważnych nie tylko z punktu biznesowego, ale i społecznego jest obiekt – G2A Arena. W czerwcu br. obchodzimy IV rocznicę jego funkcjonowania i Kongres BWL w szczególny sposób podreśla cztery lata działania Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackieg – podkreśla Kamil Szymański, Prezes Zarządu CWK Operator, operatora G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli posłuchać merytorycznych dyskusji i prlekcji takich, jak: „Kryzys Gospodarczy – Perspektywy”, „Biznes 2021 – Prawo Podatki – Zmiany”, „Kryptowaluty – Format Nowej Gospodarki”, „Rola Biznesu w Dialogu Społecznym”, „Ngo dla Biznesu”, „Finansowanie Innowacji W Polsce”, „Transformacja Cyfrowa i Cyber Ryzyko W Świecie Połączonym”, „Innowacje w Biznesie – Jak Przełamać Bariery?”, „Mice – Perspektywa 2021”, „Influencer Marketing”, „Perspektywy dla Rynku Pracy W Czasie Kryzysu”, „Kobieta W Biznesie”.

Wśród prelegentów znajdują się przedstawiciele biznesu, start-upów, instytucji badawczych, administracji rządowej i samorządowej. W dyskusjach udział wezmą m.in.: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Minister Funduszy i Poltyki Regionalnej Robert Kośla – Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji, Adam Łącki – Prezes Zarządu Krajowy Rejestr Długów, Andrzej Malinowski – przedstawiciel polskich pracodawców w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym, Jakub Pawelski – CEO LiveKid, Jacek Kubrak – Prezes Zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji, Krzysztof Szubert – Prezes Zarządu NCBR Investment Fund ASI S.A., Visiting Fellow University of Oxford, Krzysztof Tokarz – Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Specjał, Olaf Krynicki – Director of Communications Samsung, Małgorzata Rybak-Dowżyk, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Polityki Personalnej T-Mobile Polska S.A.

Jak przekazują Organizatorzy: każdy, kto chce uczestniczyć zdalnie w sesjach, debatach i spotkaniach, które będą miały miejsce podczas VII edycji Kongresu Business Without Limits w dniach 18-19 czerwca br., powinien wypełnić bezpłatny formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej.

Ważne informacje:

Termin: 18-19 czerwca 2020 r.

Miejsce: zdalnie

Rejestracja: Zobacz

Szczegóły na: Zobacz

Osoba do kontaktu:

Karolina Szpunar

Specjalista ds. Marketingu i PR

Tel. +48 792 799 121, e-mail: karolina.szpunar@cwkoperator.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję