Reklama

Niedziela Rzeszowska

Matka Boża Niepokalana patronką Gorlic

Matki Boża Niepokalana została patronką Gorlic. Uroczystość ogłoszenia tego faktu miała miejsce 27 czerwca 2015 r. na Rynku gorlickim. Rozpoczęła się sesją Rady Miasta i wpisem do kroniki

Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, koncelebransem był m.in. bp Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej, który wygłosił homilię. Uroczystość mogła się odbyć dzięki temu, że 12 listopada 2014 r. Stolica Apostolska na prośbę biskupa ordynariusza Jana Wątroby nadała Matce Bożej Niepokalanej tytuł patronki Miasta Gorlice.

O. Paweł Gomulak OMI – misjonarz oblat Maryi Niepokalanej przygotowywał gorliczan do przeżycia tej uroczystości poprzez rekolekcje. Na początku Mszy św. kanclerz Kurii odczytał akt nadania miastu Gorlice tytułu patronki miasta.

Ordynariusz diecezji poświęcił kopię obrazu Matki Bożej Niepokalanej z gorlickiej bazyliki, który następnie zawisł w holu Urzędu Miasta. Wierni oczekujący na uroczystą Mszę św. mogli wysłuchać programu słowno-muzycznego dotyczącego Patronki miasta w wykonaniu młodzieży z I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach. Muzyczną oprawę zapewniły połączone chóry parafialne z Kobylanki i bazyliki oraz chór „Carvatianum” z Gorlic. Przyjeżdżających gości witały na granicach miasta transparenty „Niepokalana – gorliczanom”.

Starania o patrona miasta

W 2012 r. wspólnota Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z grupami i stowarzyszeniami działającymi przy pozostałych gorlickich parafiach oraz z ich proboszczami wystąpiła do Rady Miasta z inicjatywą obywatelską ustanowienia patrona Miasta Gorlice. Z kilku przedstawianych propozycji najbardziej przekonująca była Maryja Niepokalana. Przemawiały za tym nie tylko argumenty religijne (jest patronką gorlickiej bazyliki), ale również kulturowo-historyczne. Od samego początku istnienia parafii i pierwszego kościoła farnego pw. Narodzenia NMP (XIV wiek), Maryja była opiekunką duchową miasta. Wznosząc obecną świątynię (1878-92), gorliczanie również poświęcili ją Maryi, umieszczając na frontonie dedykację: „Gorlicenses Virgini Deiparae” (Gorliczanie Dziewicy, Bogurodzicy). Za patronatem Maryjnym dla całego miasta przemawiał również fakt, że bazylika jest „matką gorlickich kościołów”, z której wywodzą się wszystkie pozostałe gorlickie parafie.

Reklama

Tradycja „Maryjek”

Dowodem ciągłości tego kultu jest przetrwanie unikatowej tradycji „Maryjek” sięgającej XVIII wieku. Wówczas to mieszkańcy Gorlic i okolic wymierali z powodu choroby zakaźnej. „Maryjki” żarliwą modlitwą do Matki Bożej wyjednały zmiłowanie Boga nad gorliczanami chorymi na dżumę. Do dzisiaj na pamiątkę tego wydarzenia w bazylice, w dniu Jej święta (8 grudnia), w Mszy św. odpustowej uczestniczą „Maryjki”, ubrane w białe szaty z pięknymi sercami na piersiach symbolizującymi Serce Maryi. Dziewczęta te, na wzór Maryi, świadczą o wartościach tak niepopularnych we współczesnym świecie. Z tej grupy niejednokrotnie wywodziły się powołania zakonne.

Opiekunka Gorlic

W historii miasta Pani Gorlicka była potężnym Orędownikiem u Boga. Historia nie oszczędzała Gorlic. Tak było 100 lat temu, kiedy w czasie bitwy pod Gorlicami miasto i świątynia w 90 procentach uległy zniszczeniu. Po ludzku sądząc, wydawało się, że miasto nie podniesie się nigdy ze zgliszcz. Z pomocą Bożą, Maryi i ludzi opatrznościowych, takich jak ks. Bronisław Świeykowski, miasto wracało do życia, podnosiło się z ruin. Odbudowa Gorlic, świątyni gorlickiej, nastąpiła stosunkowo szybko. Świątynia była konsekrowana 26 maja 1929 r. Jednak nie na długo zapanował pokój. Przyszła II wojna światowa. Wielu gorliczan oddało życie w obronie ojczyzny i wartości, wielu walczyło na różnych frontach, tułając się po świecie. I kiedy już zdawało się, że zaświeciła jutrzenka wolności – wprowadzono komunizm. Jednak wiara i Maryja były fundamentem i oparciem, z których czerpano nadzieję i siłę w dążeniu do wolności. Naród jednoczył się w wierze i nie tracił nadziei, nawet wtedy, gdy Maryję – Królową Polski „uwięziono”. Przeżyliśmy to również w Gorlicach w czasie peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej w symbolach pustych ram i świecy. Wierni tak licznie gromadzili się przed „pustymi ramami”, że świątynia ich nie mieściła. Przy konfesjonałach długie kolejki, a ileż prawdziwych nawróceń… Tak było też w czasie nawiedzenia naszego miasta przez Matkę Bożą Fatimską w 1993 r. i w czasie peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej w 2001 r. Pobożność maryjna gorliczan trwa nadal, czego przykładem jest liczny udział wiernych w środowych nowennach, nabożeństwach maryjnych oraz pielgrzymkach.

2015-07-09 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Verba Sacra. Modlitwy Katedr Polskich

Księga Zachariasza, Księga Malachiasza

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję