Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Kapłański dzień skupienia w Siekierkach

Ojciec Święty Franciszek wielokrotnie nawiązywał w swoich homiliach i wystąpieniach do fundamentów życia kapłańskiego. Wskazywał na charyzmat posługi, ubóstwo, rozmodlenie w Duchu Świętym czy służbę wobec ubogich i cierpiących. Każdy ksiądz ma więc być przede wszystkim mężem modlitwy i pokornym sługą Boga dla uświęcenia powierzonego mu Ludu Bożego. Wymaga to stałej formacji duchowej i kształtowania świadomości celu swojej misji duszpasterskiej. Temu celowi służą kapłańskie rekolekcje i dni skupienia, których w ciągu całego roku jest organizowanych w skali diecezji niezmiernie dużo, o czym nawet pewnie wierni świeccy do końca nie wiedzą. Jednym z ważniejszych dni jest Kapłański Dzień Skupienia, który w sobotę 27 czerwca odbył się w sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach.

Okazja do zatrzymania się w swej kapłańskiej drodze była szczególna, gdyż przeżywamy obecnie Rok Życia Konsekrowanego, który poświęcony jest refleksji nad istotą posługi zgromadzeń zakonnych, których członkowie składają przede wszystkim trzy podstawowe śluby: posłuszeństwa, czystości i ubóstwa. Kapłani diecezjalni oraz zakonni z terenu naszej archidiecezji przybyli do najstarszego sanktuarium maryjnego po to, by przyjrzeć się swojemu powołaniu oraz wzmocnić ducha w dalszym posługiwaniu. Tegoroczną kapłańską pielgrzymkę rozpoczęła modlitwa do Ducha Świętego, a następnie do księży konferencję wygłosił ks. dr Mirosław Wierzbicki SDB, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Religii w Zakładzie Katechetyki na Wydziale Nauk o Wychowaniu Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie. Skupił się wokół wielu ważnych treści dotyczących posługi kapłańskiej, akcentując rolę każdego księdza jako nieustannego lidera swojej wspólnoty oraz ewangelizatora.

Reklama

Po konferencji kapłani wyruszyli w ponad 3-kilometrową pieszą pielgrzymkę, idąc Drogą Różańcową w stronę Siekierkowskiego Cmentarza Wojennego. Po drodze przy 20 kapliczkach różańcowych rozważali wszystkie tajemnice, odnosząc je do swojego życia kapłańskiego. Na cmentarzu jako ukoronowanie pielgrzymki odmówiono modlitwę „Anioł Pański” w intencji wszystkich spoczywających tam żołnierzy.

Po powrocie odbyła się druga konferencja ks. dr. Mirosława Wierzbickiego SDB, wystawiono do adoracji Najświętszy Sakrament, by na zakończenie Dnia Skupienia odprawić koncelebrowaną Mszę św. pod przewodnictwem gościa z Rzymu, który także wygłosił homilię. Pod koniec Eucharystii do zgromadzonych kapłanów przybył bp prof. Henryk Wejman, który w słowie przed błogosławieństwem przekazał zebranym kilka istotnych, kapłańskich, ascetycznych myśli. Nad całością Dnia Skupienia czuwał, jak zawsze, z wielkim oddaniem kustosz sanktuarium ks. kan. Bogdan Przybysz.

Umocnieni głębokimi duchowymi przeżyciami kapłani powrócili do swych wspólnot, by z jeszcze większą gorliwością służyć powierzonym sobie wiernym.

Pamiętajmy wszyscy o wspieraniu naszą modlitwą wszystkich kapłanów posługujących w archidiecezji, gdyż ta wspólnota serc wołających do Boga służyć ma szczególnie uświęceniu pracy duszpasterskiej i wzrastaniu w łasce powołania.

2015-07-09 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pompejański Dzień Skupienia z Oblubienicą Ducha Świętego

[ TEMATY ]

dzień skupienia

nowenna pompejańska

Maryja

Apostolstwo Dobrej Śmierci

Monika Jaworska

Uczestnicy 12. Pompejańskiego Dnia Skupienia w Pogórzu.

Uczestnicy 12. Pompejańskiego Dnia Skupienia w Pogórzu.

Wydawało się, że koronawirus pokrzyżuje plany, ale jednak udało się organizatorom dopiąć wszystko na ostatni guzik z uwzględnieniem wszelkich norm sanitarnych. 12. Pompejański Dzień Skupienia Czcicieli Matki Bożej Królowej Różańca Świętego z Pompejów – Maryi Królowej Serc, Nadziei i Pokoju, odbył się w kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu k. Skoczowa. Zgromadził przedstawicieli wspólnot Apostolstwa Dobrej Śmierci zaangażowanych w krzewienie nowenny pompejańskiej.

Na Dzień Skupienia złożyła się modlitwa wszystkimi częściami Różańca św., adoracja i konferencja pt. „Maryja Oblubienica Ducha Świętego”, którą wygłosił ks. dr Bogdan Kulik MSF z Górki Klasztornej.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kapłaństwo nie jest za zasługi

2021-09-28 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło szatę duchowną podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję