Reklama

Polska

Prymas Polski: za mało w nas fascynacji miłością Boga

Do przebudzenia się z duchowego letargu i zafascynowania się na nowo miłością Jezusa zachęcał 14 października w Gnieźnie abp Wojciech Polak. Jak mówił, "głosić Jezusa innym może tylko ten, kto jest z Nim zjednoczony w miłości. To pierwsza motywacja do ewangelizacji".

[ TEMATY ]

nauczyciel

prymas Polski

Archiwum Parafia Cielądz

Prymas Polski przewodniczył wieczorem Mszy św. odpustowej ku czci bł. Radzyma Gaudentego, pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego, który patronuje wspólnocie parafialnej na gnieźnieńskich Winiarach. To jedyna parafia w Polsce i najprawdopodobniej także na świecie, mająca za patrona przyrodniego brata św. Wojciecha.

Uroczystość była połączona z oficjalnym wprowadzeniem do kościoła relikwii św. Jana Pawła II. Relikwie podarował parafii br. Marian Markiewicz ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, który przez wiele lat był kierowcą kard. Karola Wojtyły.

Reklama

- Tym co łączy bł. Radzyma Gaudentego i św. Jana Pawła II jest niewątpliwie gorliwość apostolska i ów misyjny zapał, z jakim głosili innym Chrystusa – mówił abp Polak dodając, że tej gorliwości i tego zapału często nam dziś brakuje. Bo głosić Jezusa może tylko ten, kto jest z Nim zjednoczony w miłości, kto chce – jak mówi papież Franciszek – jeszcze bardziej kochać. A cóż to za miłość, która nie odczuwa potrzeby mówienia o ukochanej istocie, starania się, by inni ją poznali? Jeśli więc nie odczuwamy głębokiego pragnienia, by ją przekazywać, musimy – mówił za Franciszkiem Prymas – zatrzymać się na modlitwie, by nas ponownie zafascynowała.

- Czyż nasza słabość, opieszałość, oziębłość w głoszeniu Chrystusa nie wynika często właśnie stąd, że brakuje nam dziś takiej fascynacji miłością Boga – zauważył Prymas. – Czyż nie wynika ona stąd, że uznaliśmy już to Boże wydarzenie w naszym życiu za coś tak powszedniego i zwykłego, że nie jesteśmy w stanie ani sami się nim zachwycić, ani też dzielić się z innymi jego pięknem i jego mocą. Wszystko przykrywa kurz naszej słabości i naszego zmęczenia, a my sami wciąż zdajemy się być niezdolni do tego, aby się z takiego letargu po prostu wybudzić – stwierdził metropolita gnieźnieński.

Tłumaczył również, przywołując ponownie nauczanie papieża Franciszka, że potrzeba, byśmy na powrót zobaczyli, jak cenny skarb życia i miłości mamy do dyspozycji, byśmy zobaczyli, że „właśnie w Ewangelii znajduje się odpowiedź na problemy współczesnego świata”. Dziś potrzeba nam – podkreślił hierarcha – zatrzymania się na modlitwie i ponownego zafascynowania miłością Jezusa, bowiem zaniedbanie tego i chroniczny brak czasu „owocuje niestety powierzchownością i bylejakością naszego życia”.

Reklama

Patronujący parafii na gnieźnieńskim osiedlu Winiary bł. Radzym Gaudenty, którego liturgiczne wspomnienie przypada 14 października był przyrodnim bratem św. Wojciecha, męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Urodził się między 960 a 970 rokiem w czeskich Libicach. W 988 roku wraz z Wojciechem udał się do Rzymu i tam wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie, przyjmując zakonne imię Gaudenty. W opactwie tym otrzymał także święcenia kapłańskie. W 997 roku przybył na dwór księcia Bolesława Chrobrego i stąd wyruszył wraz z Wojciechem z misją chrystianizacyjną do Prusów. 23 kwietnia 997 roku był naocznym świadkiem męczeńskiej śmierci swego przyrodniego brata, a później uczestniczył w sprowadzeniu jego ciała do Gniezna.

Na początku 998 roku Radzym Gaudenty udał się do Rzymu, by wspomóc starania o kanonizację Wojciecha. Do Gniezna wrócił w roku 1000, wraz z pielgrzymującym do grobu św. Wojciecha cesarzem Ottonem III. Według katalogu arcybiskupów gnieźnieńskich zmarł w 1006 roku. Jego relikwie sprowadzono do Gniezna w 2003 roku z Czech.

2014-10-15 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Plan podwyżek dla nauczycieli zgodnie z zapowiedziami

[ TEMATY ]

nauczyciel

Bożena Sztajner/Niedziela

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi doniesieniami medialnymi na temat rzekomych opóźnień w wypłacaniu zapowiadanych zwiększonych wynagrodzeń dla nauczycieli informuję, że nie ma mowy o jakichkolwiek opóźnieniach.

Nauczyciele otrzymają wyrównanie pensji, uwzględniające podwyżki od 1 kwietnia br. najpóźniej do końca miesiąca. Samorządy są do tego zobowiązane ustawą okołobudżetową. Mówiliśmy o tym od początku.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję