Reklama

Tydzień Ekumeniczny w Płocku

Miłość i miłosierdzie łączą i otwierają nasze serca

Jak zwykle bogate w wydarzenia były płockie obchody Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, których organizatorami były: Kuria Diecezjalna Płocka, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Parafia Prawosławna Przemienienia Pańskiego, Parafia Ewangelicka, Klub Inteligencji Katolickiej, Koło Naukowe i Koło Misyjne Wyższego Seminarium Duchownego. W bieżącym numerze zamieszczamy relacje z poszczególnych spotkań, które składały się na program Tygodnia oraz pełny tekst homilii bp. Romana Marcinkowskiego, którą wygłosił na jego zakończenie w świątyni Miłosierdzia i Miłości - katedrze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Niedziela płocka 6/2003

W niedzielę 19 stycznia o godz. 12.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela uroczystej Eucharystii na rozpoczęcie Tygodnia Ekumenicznego przewodniczył bp Roman Marcinkowski. "Tą uroczystą Eucharystią inaugurujemy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w naszym płockim Kościele - mówił Ksiądz Biskup we wprowadzeniu do liturgii. - Kimże są chrześcijanie? To ludzie, którzy otrzymali dar wiary; ludzie, którzy wiedzą, że ten dar jest skarbem i ludzie, którzy potrafią dzielić się nim przez świadectwo składane w codzienności: rodzinnej, zawodowej, szkolnej, akademickiej. Ten skarb jednak, jak naucza św. Paweł w 2 Liście do Koryntian «przechowujemy w glinianych naczyniach» - i tak właśnie brzmi główna myśl tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego. Nasze podziały i różnice, czyli rysy i pęknięcia, które powstały w ciągu wieków na obliczu chrześcijaństwa, są najlepszym dowodem tego, że troska o jedność, którą przeżywał Apostoł Narodów, była uzasadniona".
Podczas Mszy św. homilię wygłosił bp Maria Roman Nowak z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. W Eucharystii uczestniczyli również przedstawiciele innych Kościołów, m.in. kapłani Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, a także ks. Eliasz Tarasiewicz - proboszcz parafii prawosławnej, oraz Hanna Witt-Pasztowa, reprezentująca parafię ewangelicką.
Bp Maria Roman Nowak w swojej homilii powiedział m.in.: "Cieszy się nasze serce, gdy widzimy i stwierdzamy, że o jedność modli się coraz więcej wyznawców Chrystusa. Czasy, w których przyszło nam żyć, są bardzo trudne; trudne dla naszych braci i sióstr, którzy cierpią z powodu braku pracy, z powodu braku funduszy, aby dać utrzymanie swoim rodzinom; szerzy się też bezrobocie i przybywa bezdomnych i głodnych w naszej ojczyźnie. (...) Dziś wołamy ze św. Pawłem, Apostołem Narodów: "Zewsząd jesteśmy uciśnieni, lecz nie poddajemy się zwątpieniu". Nie poddajemy się zwątpieniu, bo silniej niż kiedykolwiek wierzymy w miłość i miłosierdzie wszechmocnego Boga. Bóg daje nam w naszych słabościach i trudach dnia codziennego ostatni ratunek w miłosierdziu Bożym. Bóg jest Miłosierdziem - to zasadnicza prawda, którą głosi Kościół chrześcijański, a zwłaszcza nasze siostrzane Kościoły: Kościół Rzymskokatolicki i Kościół Starokatolicki Mariawitów".
Zwracając uwagę na zbieżność orędzia Bożego miłosierdzia głoszonego przez św. Faustynę Kowalską i Matkę Marię Franciszkę Kozłowską, założycielkę Mariawitów, bp M. R. Nowak powiedział: "to z Płocka dwa jeszcze podzielone Kościoły głoszą na cały świat o potrzebie miłosierdzia; głoszą Miłosiernego Chrystusa". Kaznodzieja nawiązał również do ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny, mówiąc: "W czasie tej pielgrzymki, 17 sierpnia, Jan Paweł II dokonał aktu konsekracji świątyni Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. To jest również kontynuacja głoszenia światu potrzeby miłosierdzia. Miłość i miłosierdzie są czynnikami, które łączą i otwierają nasze serca na zrozumienie potrzeby jedności Kościoła Chrystusowego. Rozpoczynając tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, mam wrażenie, że zbliża się upragniony czas na jedność".
Po Mszy św. tradycyjnie już uczestnicy udali się do refektarza WSD na agapę, przygotowaną przez Wyższe Seminarium Duchowne i Klub Inteligencji Katolickiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki i prezydent Duda z wizytą na Mierzei Wiślanej

2020-05-30 13:41

[ TEMATY ]

premier

inwestycja

Mateusz Morawiecki

koronawirus

Mierzeja Wiślana

PAP

Skowronki, 30.05.2020. Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) podczas wizyty na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki.

- Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą powiedział dziś Mateusz Morawiecki. Premier i prezydent odwiedzili Mierzeję Wiślaną, gdzie trwa budowa nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim.

Podczas wizyty premier powiedział:.

- Tutaj budujemy nową drogę morską, ale jest to też symbol przełamania tego, że tak wiele rzeczy w Polsce nie mogło być zrealizowanych. To też test współpracy władz państwowych dla dobra regionu. To wielka szansa dla rozwoju Elblągu i Warmii, ale również dla Polski. Dzięki nowym mocom portowym uzyskanym w wyniku tej inwestycji, skorzysta cała Polska, handel i cała gospodarka. Tak właśnie napędza się wzrost gospodarczy – przez eksport i przez import, przez handel.

- Świat szuka ścieżek odbudowy wzrostu gospodarczego po pandemii koronawirusa. USA, Chiny i Europa stawiają na inwestycje. Przez wielkie plany inwestycyjne wychodzono z kryzysu. Dzisiaj wielkim planem inwestycyjnym Polski jest fundusz inwestycji publicznych o wartości 30 mld zł.- zaznaczył premier. I dodał:- Dzisiaj do wielkiego planu inwestycyjnego Polski, składającego się z bardzo wielu naszych projektów, którego trzonem będzie fundusz inwestycji publicznych o wartości min. 30 mld zł, dokładamy nasze tarcze. Codziennie 2 mld zł trafiają do firm na ratowanie miejsc pracy. To także nowe możliwości handlowe dla wielu przedsiębiorców. Zdecydowaliśmy się z prezydentem Andrzejem Dudą działać bardzo szybko, bo wiemy że raz utracone miejsca pracy ciężko wracają. Dziękuję prezydentowi, że dba o każde miejsce pracy.

- Wiele miejsc pracy powstaje przy budowie Mierzei, ale to da też setki tysięcy miejsc pracy po zakończeniu budowy. Wkrótce cała Polska będzie wielkim placem budowy. To nowe możliwości handlowe dla wielu przedsiębiorców.

Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą - podsumował Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Mamy nowych kapłanów

2020-05-30 21:05

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że głoszenie Chrystusa było, jest i będzie pośród zmagań, przeciwności, a nawet prześladowań. A waszym podstawowym zadaniem jest, by słowo Boże nie uległo skrępowaniu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas święceń kapłańskich w katedrze na Wawelu w sobotę 30 maja.

I tłumaczył: - A nie ulegnie skrępowaniu, jeśli będziecie trwać przy Chrystusie mocą Ducha Świętego; jeżeli będziecie trwać przy Prawdzie; jeśli będziecie zanurzać się w pokoju, który przynosi światu zmartwychwstały Pan. Jeżeli to głoszenie będziecie poświadczać swoim życiem - życiem szczególnym, będącym znakiem sprzeciwu wobec świata. To życie w celibacie i w posłuszeństwie przełożonym.

Neoprezbiterzy

Święcenia prezbiteratu z rąk metropolity krakowskiego przyjęli następujący diakoni z archidiecezji krakowskiej:

- Dawid Hebda z parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach,

- Jan Jelonek z parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie, Nowym Prokocimiu,

- Szymon Kapłon z parafii św. Bartłomieja Ap. w Mogilanach,

- Łukasz Kopczyński z parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie,

- Bartłomiej Małek z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Igołomi,

- Krzysztof Mirek z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Stróży,

- Damian Przybytek z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Koninie,

- Krzysztof Rozenek z parafii św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach,

- Michał Woźniak z parafii Świętych Jakuba Apostoła i Katarzyny Aleksandryjskiej w Raciechowicach.

W tym samym czasie w kościele św. Maksymiliana w Bielsku-Białej, święcenia prezbiteratu z rąk bp. Romana Pindla przyjęło dziesięciu diakonów pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej.

Patron i stuła

Diakoni, którzy dzisiaj przyjęli święcenia, wstąpili do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w 2014 roku. Wówczas zostało przyjętych 36 kleryków z archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko–żywieckiej.

Patronem rocznika jest św. Zygmunt Gorazdowski, kapłan odznaczający się wielką troską o ubogich, chorych, potrzebujących, sługa miłosierdzia. Posługujący we Lwowie duszpasterz był znany z niesienia pomocy dla najbiedniejszych, dlatego nazywano go „księdzem dziadów”. Równocześnie przychodził z pomocą duchową - służąc potrzebującym w konfesjonale.

Do tradycji WSD w Krakowie należy indywidualne przygotowywanie stuła, która zawiera elementy charakterystyczne dla wspólnoty rocznikowej. Umieszczone na stule motywy: lilii, monogram Maryi i ośmioramienna gwiazda oraz kosz z chlebami i rybami nawiązują do patrona rocznika. Bowiem istotnym elementem duchowości św. Zygmunta Gorazdowskiego było nabożeństwo do św. Józefa, a prowadzonymi przez niego dziełami miłosierdzia opiekowała się Matka Boża Łaskawa – główna patronka archidiecezji lwowskiej.

Na stule umieszczono też słowa Chrystusa: „Ego sum vitis/vos palmites” („Ja jestem krzewem winnym, wy latoroślami”, J 15,5a), które widnieją na ścianie prezbiterium seminaryjnej kaplicy. Napis, razem z motywami winnej latorośli, to znak zjednoczenia z Najwyższym i Wiecznym Kapłanem. Umieszczony na piersi chrystogram (IHS) nasuwa skojarzenie z nakazem św. Piotra: „Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest” (1 P 3,15). Wieńczący stułę krzyż jerozolimski to wezwanie, aby czynić każde miejsce posługi Ziemią Świętą przez pokorne ukazywanie obecności Pana.

W uroczystościach uczestniczyło m.in. wielu kapłanów z archidiecezji krakowskiej, rodziny neoprezbiterów oraz ich krewni i przyjaciele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję