Reklama

Tydzień Ekumeniczny w Płocku

Miłość i miłosierdzie łączą i otwierają nasze serca

Jak zwykle bogate w wydarzenia były płockie obchody Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, których organizatorami były: Kuria Diecezjalna Płocka, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Parafia Prawosławna Przemienienia Pańskiego, Parafia Ewangelicka, Klub Inteligencji Katolickiej, Koło Naukowe i Koło Misyjne Wyższego Seminarium Duchownego. W bieżącym numerze zamieszczamy relacje z poszczególnych spotkań, które składały się na program Tygodnia oraz pełny tekst homilii bp. Romana Marcinkowskiego, którą wygłosił na jego zakończenie w świątyni Miłosierdzia i Miłości - katedrze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Niedziela płocka 6/2003

W niedzielę 19 stycznia o godz. 12.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela uroczystej Eucharystii na rozpoczęcie Tygodnia Ekumenicznego przewodniczył bp Roman Marcinkowski. "Tą uroczystą Eucharystią inaugurujemy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w naszym płockim Kościele - mówił Ksiądz Biskup we wprowadzeniu do liturgii. - Kimże są chrześcijanie? To ludzie, którzy otrzymali dar wiary; ludzie, którzy wiedzą, że ten dar jest skarbem i ludzie, którzy potrafią dzielić się nim przez świadectwo składane w codzienności: rodzinnej, zawodowej, szkolnej, akademickiej. Ten skarb jednak, jak naucza św. Paweł w 2 Liście do Koryntian «przechowujemy w glinianych naczyniach» - i tak właśnie brzmi główna myśl tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego. Nasze podziały i różnice, czyli rysy i pęknięcia, które powstały w ciągu wieków na obliczu chrześcijaństwa, są najlepszym dowodem tego, że troska o jedność, którą przeżywał Apostoł Narodów, była uzasadniona".
Podczas Mszy św. homilię wygłosił bp Maria Roman Nowak z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. W Eucharystii uczestniczyli również przedstawiciele innych Kościołów, m.in. kapłani Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, a także ks. Eliasz Tarasiewicz - proboszcz parafii prawosławnej, oraz Hanna Witt-Pasztowa, reprezentująca parafię ewangelicką.
Bp Maria Roman Nowak w swojej homilii powiedział m.in.: "Cieszy się nasze serce, gdy widzimy i stwierdzamy, że o jedność modli się coraz więcej wyznawców Chrystusa. Czasy, w których przyszło nam żyć, są bardzo trudne; trudne dla naszych braci i sióstr, którzy cierpią z powodu braku pracy, z powodu braku funduszy, aby dać utrzymanie swoim rodzinom; szerzy się też bezrobocie i przybywa bezdomnych i głodnych w naszej ojczyźnie. (...) Dziś wołamy ze św. Pawłem, Apostołem Narodów: "Zewsząd jesteśmy uciśnieni, lecz nie poddajemy się zwątpieniu". Nie poddajemy się zwątpieniu, bo silniej niż kiedykolwiek wierzymy w miłość i miłosierdzie wszechmocnego Boga. Bóg daje nam w naszych słabościach i trudach dnia codziennego ostatni ratunek w miłosierdziu Bożym. Bóg jest Miłosierdziem - to zasadnicza prawda, którą głosi Kościół chrześcijański, a zwłaszcza nasze siostrzane Kościoły: Kościół Rzymskokatolicki i Kościół Starokatolicki Mariawitów".
Zwracając uwagę na zbieżność orędzia Bożego miłosierdzia głoszonego przez św. Faustynę Kowalską i Matkę Marię Franciszkę Kozłowską, założycielkę Mariawitów, bp M. R. Nowak powiedział: "to z Płocka dwa jeszcze podzielone Kościoły głoszą na cały świat o potrzebie miłosierdzia; głoszą Miłosiernego Chrystusa". Kaznodzieja nawiązał również do ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny, mówiąc: "W czasie tej pielgrzymki, 17 sierpnia, Jan Paweł II dokonał aktu konsekracji świątyni Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. To jest również kontynuacja głoszenia światu potrzeby miłosierdzia. Miłość i miłosierdzie są czynnikami, które łączą i otwierają nasze serca na zrozumienie potrzeby jedności Kościoła Chrystusowego. Rozpoczynając tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, mam wrażenie, że zbliża się upragniony czas na jedność".
Po Mszy św. tradycyjnie już uczestnicy udali się do refektarza WSD na agapę, przygotowaną przez Wyższe Seminarium Duchowne i Klub Inteligencji Katolickiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję