Reklama

Zbawiać świat - to znaczy czynić go lepszym

Niedziela płocka 6/2003

"Do misji zbawiania świata Chrystus potrzebuje nie tylko kapłanów czy zakonnic; potrzebuje również ludzi świeckich. On potrzebuje do zbawiania świata każdego z nas, a zbawiać świat - to znaczy czynić go lepszym" - te słowa zachęty skierował do osób zrzeszonych we Wspólnocie Samorządowej bp Stanisław Wielgus podczas spotkania opłatkowego, które odbyło się 17 stycznia br. w dawnej siedzibie Punktu Konsultacyjnego UKSW.
Biskup płocki przypomniał w tym kontekście o nowym dokumencie Kongregacji Doktryny Wiary, dotyczącym udziału katolików świeckich w życiu społecznym i politycznym. Nota doktrynalna - jak podkreślił Ksiądz Biskup - zachęca do zaangażowania świeckich w sprawy tego świata.
Podczas spotkania padły też ważne słowa o demokracji i pluralizmie. "Kościół akceptuje demokrację - stwierdził bp Stanisław Wielgus - uważa, że jest to najlepszy ustrój, w jakim człowiek może żyć. Akceptuje także pluralizm: m.in. kulturowy, rasowy, polityczny, ale nie etyczny. Pluralizm etyczny jest relatywizmem etycznym, który przejawia się w tym, że człowiek nie rozróżnia dobra moralnego od zła. Pluralizm etyczny sprawia, że stosuje się słynną zasadę działania, wywodzącą się od Machiavellego: "Cel uświęca środki". Katolicki działacz czy polityk, który myśli po katolicku, nie może nigdy zgodzić się na pluralizm etyczny. Nie może wspierać tego, co jest sprzeczne z prawem Bożym lub prawem naturalnym, nie może głosować w żadnych okolicznościach za prawami, które są sprzeczne z Ewangelią i z prawem naturalnym".
O tym, że idea tak rozumianej demokracji bliska jest osobom skupionym we Wspólnocie Samorządowej, mówił na początku tego spotkania przewodniczący Zdzisław Osięgłowski: "Wspólnota samorządowa jest pewną ideą, propozycją wspólnego działania na rzecz lokalnej społeczności, a zasady, które sobie wyznaczyła, wywodzą się z chrześcijańskiego systemu wartości, jaki powinien leżeć u podstaw naszego państwa i jego struktur lokalnych. Jest to formuła wciąż otwarta i rozumiejąca potrzebę szerszego działania na rzecz dobra wspólnego. Rzecz nie w samej nazwie tej inicjatywy, ale w ludziach, ich woli i programie, który chcą wspólnie realizować". Wszystkim zgromadzonym Przewodniczący życzył tej właśnie woli, odwagi i mądrości w działalności politycznej i społecznej.
Spotkanie opłatkowe samorządowców zgromadziło polityków i działaczy centroprawicy ziemi płockiej oraz członków stowarzyszeń kościelnych. Przewodniczący wspólnoty, otwierając świąteczne spotkanie, powitał Biskupa płockiego, posłów, reprezentantów Samorządu płockiego pierwszej kadencji, a także przedstawicieli samorządów terytorialnych ziemi płockiej i sąsiednich powiatów. Zdzisław Osięgłowski pozdrowił również reprezentantów stowarzyszeń katolickich m. in.: Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta, Stowarzyszenia "Civitas Christiana", a także członków i działaczy tworzących Wspólnotę Samorządową w Płocku: Ligi Miejskiej, Ruchu Społecznego, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Stowarzyszenia "Przymierze dla Dobra Wspólnego" i kandydatów na radnych Wspólnoty Samorządowej.
Wprawdzie koniec okresu Narodzenia Pańskiego wyznacza w kalendarzu liturgicznym niedziela Chrztu Pańskiego, to przecież kolędy rozbrzmiewają jeszcze do 2 lutego. Również i podczas tego spotkania słuchano pięknych polskich kolęd w wykonaniu chóru, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury im. Króla Maciusia w Płocku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Międzyrzecz, Gorzów i Zieloną Górę

2020-05-29 21:01

Karolina Krasowska

Prezydent Andrzej Duda złożył dziś wizytę na Ziemi Lubuskiej.

Pan Prezydent Andrzej Duda odwiedził w naszym województwie Międzyrzecz, gdzie wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej powstanie pierwszych organów administracji polskiej na ziemi lubuskiej. Prezydent odwiedził także Gorzów i Zieloną Górę. Do Winnego Grodu przybył wieczorem na plac przy zielonogórskiej konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej. Tu został powitany przez prezydenta miasta Janusza Kubickiego, przewodniczącego Rady Miasta Piotra Barczaka oraz biskupa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego. Prezydent Duda złożył wiązanki na grobie ks. kan. Kazimierza Michalskiego, symbolu Wydarzeń Zielonogórskich 30 maja 1960 r. w obronie Domu Katolickiego, a także spotkał się z członkami komitetu powstania pomnika ks. Michalskiego. Następnie przeszedł deptakiem w kierunku Filharmonii Zielonogórskiej, gdzie złożył wiązanki przy pomniku upamiętniającym Wydarzenia Zielonogórskie 1960 r.

CZYTAJ DALEJ

Mamy nowych kapłanów

2020-05-30 21:05

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że głoszenie Chrystusa było, jest i będzie pośród zmagań, przeciwności, a nawet prześladowań. A waszym podstawowym zadaniem jest, by słowo Boże nie uległo skrępowaniu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas święceń kapłańskich w katedrze na Wawelu w sobotę 30 maja.

I tłumaczył: - A nie ulegnie skrępowaniu, jeśli będziecie trwać przy Chrystusie mocą Ducha Świętego; jeżeli będziecie trwać przy Prawdzie; jeśli będziecie zanurzać się w pokoju, który przynosi światu zmartwychwstały Pan. Jeżeli to głoszenie będziecie poświadczać swoim życiem - życiem szczególnym, będącym znakiem sprzeciwu wobec świata. To życie w celibacie i w posłuszeństwie przełożonym.

Neoprezbiterzy

Święcenia prezbiteratu z rąk metropolity krakowskiego przyjęli następujący diakoni z archidiecezji krakowskiej:

- Dawid Hebda z parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach,

- Jan Jelonek z parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie, Nowym Prokocimiu,

- Szymon Kapłon z parafii św. Bartłomieja Ap. w Mogilanach,

- Łukasz Kopczyński z parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie,

- Bartłomiej Małek z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Igołomi,

- Krzysztof Mirek z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Stróży,

- Damian Przybytek z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Koninie,

- Krzysztof Rozenek z parafii św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach,

- Michał Woźniak z parafii Świętych Jakuba Apostoła i Katarzyny Aleksandryjskiej w Raciechowicach.

W tym samym czasie w kościele św. Maksymiliana w Bielsku-Białej, święcenia prezbiteratu z rąk bp. Romana Pindla przyjęło dziesięciu diakonów pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej.

Patron i stuła

Diakoni, którzy dzisiaj przyjęli święcenia, wstąpili do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w 2014 roku. Wówczas zostało przyjętych 36 kleryków z archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko–żywieckiej.

Patronem rocznika jest św. Zygmunt Gorazdowski, kapłan odznaczający się wielką troską o ubogich, chorych, potrzebujących, sługa miłosierdzia. Posługujący we Lwowie duszpasterz był znany z niesienia pomocy dla najbiedniejszych, dlatego nazywano go „księdzem dziadów”. Równocześnie przychodził z pomocą duchową - służąc potrzebującym w konfesjonale.

Do tradycji WSD w Krakowie należy indywidualne przygotowywanie stuła, która zawiera elementy charakterystyczne dla wspólnoty rocznikowej. Umieszczone na stule motywy: lilii, monogram Maryi i ośmioramienna gwiazda oraz kosz z chlebami i rybami nawiązują do patrona rocznika. Bowiem istotnym elementem duchowości św. Zygmunta Gorazdowskiego było nabożeństwo do św. Józefa, a prowadzonymi przez niego dziełami miłosierdzia opiekowała się Matka Boża Łaskawa – główna patronka archidiecezji lwowskiej.

Na stule umieszczono też słowa Chrystusa: „Ego sum vitis/vos palmites” („Ja jestem krzewem winnym, wy latoroślami”, J 15,5a), które widnieją na ścianie prezbiterium seminaryjnej kaplicy. Napis, razem z motywami winnej latorośli, to znak zjednoczenia z Najwyższym i Wiecznym Kapłanem. Umieszczony na piersi chrystogram (IHS) nasuwa skojarzenie z nakazem św. Piotra: „Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest” (1 P 3,15). Wieńczący stułę krzyż jerozolimski to wezwanie, aby czynić każde miejsce posługi Ziemią Świętą przez pokorne ukazywanie obecności Pana.

W uroczystościach uczestniczyło m.in. wielu kapłanów z archidiecezji krakowskiej, rodziny neoprezbiterów oraz ich krewni i przyjaciele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję