Reklama

Zbawiać świat - to znaczy czynić go lepszym

Niedziela płocka 6/2003

"Do misji zbawiania świata Chrystus potrzebuje nie tylko kapłanów czy zakonnic; potrzebuje również ludzi świeckich. On potrzebuje do zbawiania świata każdego z nas, a zbawiać świat - to znaczy czynić go lepszym" - te słowa zachęty skierował do osób zrzeszonych we Wspólnocie Samorządowej bp Stanisław Wielgus podczas spotkania opłatkowego, które odbyło się 17 stycznia br. w dawnej siedzibie Punktu Konsultacyjnego UKSW.
Biskup płocki przypomniał w tym kontekście o nowym dokumencie Kongregacji Doktryny Wiary, dotyczącym udziału katolików świeckich w życiu społecznym i politycznym. Nota doktrynalna - jak podkreślił Ksiądz Biskup - zachęca do zaangażowania świeckich w sprawy tego świata.
Podczas spotkania padły też ważne słowa o demokracji i pluralizmie. "Kościół akceptuje demokrację - stwierdził bp Stanisław Wielgus - uważa, że jest to najlepszy ustrój, w jakim człowiek może żyć. Akceptuje także pluralizm: m.in. kulturowy, rasowy, polityczny, ale nie etyczny. Pluralizm etyczny jest relatywizmem etycznym, który przejawia się w tym, że człowiek nie rozróżnia dobra moralnego od zła. Pluralizm etyczny sprawia, że stosuje się słynną zasadę działania, wywodzącą się od Machiavellego: "Cel uświęca środki". Katolicki działacz czy polityk, który myśli po katolicku, nie może nigdy zgodzić się na pluralizm etyczny. Nie może wspierać tego, co jest sprzeczne z prawem Bożym lub prawem naturalnym, nie może głosować w żadnych okolicznościach za prawami, które są sprzeczne z Ewangelią i z prawem naturalnym".
O tym, że idea tak rozumianej demokracji bliska jest osobom skupionym we Wspólnocie Samorządowej, mówił na początku tego spotkania przewodniczący Zdzisław Osięgłowski: "Wspólnota samorządowa jest pewną ideą, propozycją wspólnego działania na rzecz lokalnej społeczności, a zasady, które sobie wyznaczyła, wywodzą się z chrześcijańskiego systemu wartości, jaki powinien leżeć u podstaw naszego państwa i jego struktur lokalnych. Jest to formuła wciąż otwarta i rozumiejąca potrzebę szerszego działania na rzecz dobra wspólnego. Rzecz nie w samej nazwie tej inicjatywy, ale w ludziach, ich woli i programie, który chcą wspólnie realizować". Wszystkim zgromadzonym Przewodniczący życzył tej właśnie woli, odwagi i mądrości w działalności politycznej i społecznej.
Spotkanie opłatkowe samorządowców zgromadziło polityków i działaczy centroprawicy ziemi płockiej oraz członków stowarzyszeń kościelnych. Przewodniczący wspólnoty, otwierając świąteczne spotkanie, powitał Biskupa płockiego, posłów, reprezentantów Samorządu płockiego pierwszej kadencji, a także przedstawicieli samorządów terytorialnych ziemi płockiej i sąsiednich powiatów. Zdzisław Osięgłowski pozdrowił również reprezentantów stowarzyszeń katolickich m. in.: Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta, Stowarzyszenia "Civitas Christiana", a także członków i działaczy tworzących Wspólnotę Samorządową w Płocku: Ligi Miejskiej, Ruchu Społecznego, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Stowarzyszenia "Przymierze dla Dobra Wspólnego" i kandydatów na radnych Wspólnoty Samorządowej.
Wprawdzie koniec okresu Narodzenia Pańskiego wyznacza w kalendarzu liturgicznym niedziela Chrztu Pańskiego, to przecież kolędy rozbrzmiewają jeszcze do 2 lutego. Również i podczas tego spotkania słuchano pięknych polskich kolęd w wykonaniu chóru, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury im. Króla Maciusia w Płocku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję