Reklama

Betlejem to my sami

Sylwia Gątarek, Katarzyna Przybyt, Katarzyna Lewandowska
Cicha kolęda, półmrok kaplicy, w tle miasto Betlejem, na ciemnym niebie maleńkie gwiazdki, u wejścia srebrzyste anioły - taki klimat witał przybyłych do kaplicy św. Józefa w Koszelewie w niedzielne popołudnie 19 stycznia br.
Uśmiechem, życzliwością i wspomnieniem jasełek z dzieciństwa proboszcz parafii Gąbin, ks. kan. Jerzy Drozdowski, przywitał przybyłych pensjonariuszy, pracowników DPS, licznie zgromadzonych mieszkańców Koszelewa, a przede wszystkim dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Nowej Wsi z dyrektorem Wiesławem Lubelskim, opiekunkami: E. Jędrzejewską i A. Lubelską oraz katechetką Beatą Żabka, którzy przyjechali z sąsiedniej parafii Korzeń, by ofiarować mieszkańcom DPS - chorym, cierpiącym, nierzadko samotnym - jeszcze jeden, a dla niektórych może jedyny prezent gwiazdkowy: bożonarodzeniowe jasełka.
Beata Żabka - reżyser, scenarzysta i charakteryzator - wprowadzeniem w myśl przewodnią jasełek zachęciła do przeżywania, a nie tylko oglądania programu. Przy wtórze kolęd wchodzili w pięknych strojach mali aktorzy. Za nimi, ku zadziwieniu wszystkich, wniesiono nakryty białym obrusem stół. Krzątano się przy nim, ustawiano talerze, zapalono wigilijną świecę... Jasełka były niezwykłe, bowiem wątek biblijny został połączony ze współczesnością.
Maryja i Józef zmęczeni drogą szukali noclegu. Nikogo już nie dziwi odmowa betlejemskich gospodarzy, a właśnie temu najbardziej dziwią się współcześni: jak mogło się stać, że nikt nie przyjął do domu Świętej Rodziny? Zadajemy sobie to pytanie i zaklinamy się, że my, współcześni, zachowalibyśmy się inaczej! A tak naprawdę zabiegani, zapatrzeni w swoje sprawy, nie mamy nawet chwili dla potrzebującego, a przy tym zapominamy, że w nim przychodzi do nas sam Chrystus!
Najbardziej wzruszający był moment narodzenia się Jezusa. Maryja wpatrzona w Dzieciątko, zatroskany Józef, aniołowie, pastuszkowie, Królowie - kaplica przypominała prawdziwą grotę betlejemską. Na koniec dzieci złożyły życzenia pensjonariuszom, a ks. Drozdowski przypomniał raz jeszcze, że Betlejem to my sami. Jako gospodarz, podziękował dzieciom za jasełka, a wszyscy zgromadzeni nagrodzili młodych artystów brawami. My zaś swe podziękowania kierujemy w stronę naszej katechetki, bez której nie byłoby tych wspaniałych jasełek. Dziękujemy również państwu Lubelskim za dobre słowo i cenne rady, a Księdzu Kanonikowi i mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Koszelewie za życzliwość, z jaką zostaliśmy przyjęci.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuba Strzyczkowski nowym dyr. i red. naczelnym Programu Trzeciego Polskiego Radia

2020-05-25 14:46

www.polskieradio.pl

Pracujący od 1990 r. w Programie Trzecim Polskiego Radia dziennikarz i prowadzący audycje Kuba Strzyczkowski został w poniedziałek powołany na stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego Programu Trzeciego Polskiego Radia. Na stanowisku tym zastąpił Tomasza Kowalczewskiego.

"W dniu 25 maja br. Tomasz Kowalczewski, dyrektor i redaktor naczelny Programu Trzeciego Polskiego Radia, zwrócił się do Zarządu Polskiego Radia S.A. z prośbą o przyjęcie jego rezygnacji z pełnionej funkcji. Zarząd przychylił się do tego wniosku" - poinformowała w poniedziałek PAP Monika Kuś z Biura Zarządu Polskiego Radia.

Jak wyjaśniła, "na stanowisko to z dniem 25 maja powołany został red. Jakub Strzyczkowski".

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Msza św., która pozostanie na zawsze w pamięci. Wspomnienie papieskiej wizyty

2020-05-25 23:31

[ TEMATY ]

papież

Jan Paweł II

sumienie

odpust

Podbeskidzie

MJscreen

Biskup Roman Pindel nawiązał w Skoczowie do tematyki sumienia podjętej przez Papieża na skoczowskiej Kaplicówce w 1995 r.

Papieskie słowa, wypowiedziane 25 lat temu na skoczowskiej Kaplicówce, przypomniał biskup Roman Pindel w okolicznościowej homilii wygłoszonej na diecezjalnym odpuście ku czci św. Jana Sarkandra, który 400 lat temu zmarł śmiercią męczeńską, dochowując tajemnicy spowiedzi. Biskup podkreślił, że Msza św., którą odprawił Papież 22 maja 1995 r. w Skoczowie, pozostanie na zawsze w pamięci diecezji.

Człowiek wierzący powinien pamiętać, że w jego sumieniu przemawia Duch Święty. Ten Duch mówi nie tylko, co jest dobre i złe, ale też skłania człowieka do żalu i ufności w miłosierdzie Boże. Duch Święty daje więcej, niż sam zapis przykazań Bożych. On także daje moc do wypełniania przykazań Bożych, czasami aż do umocnienia w gotowości na śmierć męczeńską i dawania świadectwa o swej wierze – mówił bp Roman Pindel na Mszy św. odpustowej, sprawowanej w niedzielę 24 maja w Skoczowie. W tym dniu na Kaplicówce miał się odbyć tradycyjny odpust ku czci św. Jana Sarkandra, poprzedzony procesją na wzgórze i połączony z uroczystym dziękczynieniem za jubileusze – 25-lecia wizyty papieskiej i 25-lecia kanonizacji św. Jana Sarkandra.

(Na skoczowskim wzgórzu Kaplicówka Papież Jan Paweł II odprawił 22 maja 1995 r. Mszę św. dziękczynną za kanonizację św. Jana Sarkandra, której dokonał dzień wcześniej w czeskim Ołomuńcu).

Stało się jednak inaczej – uroczystość była skromna, bez procesji na wzgórze z udziałem setek kapłanów i wiernych z całej diecezji. Odbyła się w kościele parafialnym Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie przy udziale niewielkiego grona kapłanów i wiernych. W związku z panującą sytuacją epidemiczną pozostali uczestnicy łączyli się przez transmisję internetową.

Mszy św. przewodniczył biskup Roman Pindel w koncelebrze z miejscowym proboszczem ks. Witoldem Grzombą i sekretarzem biskupa ks. Piotrem Górą. – Msza św. sprawowana przez Papieża nazajutrz po kanonizacji św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu pozostanie na zawsze w pamięci naszej diecezji. Usłyszeliśmy wtedy programowe i zarazem ponadczasowe słowo na temat sumienia. Wypowiedział je w określonych warunkach politycznych i społecznych, w początkach nowego kształtu społeczno-politycznego naszej ojczyzny. Dziś także słowo Papieża powinno nas pouczać – zwłaszcza wtedy, gdy dostrzegamy głębokie podziały w społeczeństwie, zawziętość i agresję, a nawet tworzenie fałszywych wiadomości dla dyskredytowania przeciwnika. Z wdzięcznością wspominamy podjęte przez Papieża na Kaplicówce tematy, takie jak sumienie i nasze posłuszeństwo wobec jego głosu oraz konieczność podejmowania decyzji w sprawach osobistych i społecznych według dobrze ukształtowanego sumienia – powiedział bp Roman Pindel.

Zauważył przy tym, że odpowiedzialność w sumieniu człowieka polega też na tym, że kiedy człowiek stanie na końcu swojego życia przed Bogiem, zobaczy zestawienie wszystkich głosów swojego sumienia i odpowiadające im czyny. Dlatego wielka jest odpowiedzialność chrześcijanina za posłuszeństwo wobec sumienia i za jego stan.

MJscreen


Na zakończenie uroczystości biskup otrzymał od skoczowskiej parafii w darze kopię obrazu z wizerunkiem św. Jana Sarkandra, który znajduje się na co dzień w kaplicy – miejscu narodzenia Świętego. Otrzymał również kopię medalika z 1860 r. wybitego w Ołomuńcu z okazji beatyfikacji męczennika, reprint wydawnictw wydanych z okazji 300-lecia śmieci Jana Sarkandra i dary od związku pszczelarzy. Po Mszy św. biskup wraz z kapłanami i wiernymi odmówił Litanię do św. Jana Sarkandra przed ołtarzem i relikwiami męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję