Reklama

VII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Kolędowe śpiewanie w Chojewie

Styczeń jest miesiącem, w którym zewsząd otacza nas bożonarodzeniowy nastrój. Właśnie wtedy odbywają się różne festiwale, przeglądy i wiele innych imprez uświetniających te najpiękniejsze i jedyne w swoim rodzaju święta. Kolęda, pastorałka lub coraz bardziej popularna współczesna forma piosenki poświęconej Bożemu Narodzeniu staje się jedną z bardziej "kultowych" form artystycznych propagowanych przez młodzież. Ranga tych wydarzeń jest różna - od ogólnopolskich do zwykłych, szkolnych, ale idea i cel ten sam.

Niedziela podlaska 6/2003

W Gminie Brańsk pomysłodawcą imprezy była nieżyjąca już Anna Dernowska, przez kilka lat dyrektor Gminnego Ośrodka Upowszechniania Kultury w Popławach. Od początku miejscem tego minifestiwalu jest Szkoła Podstawowa w Chojewie.
Obecna dyrektor ośrodka kultury, Grażyna Płonowska z powodzeniem od kilku lat pełni obowiązki gospodarza konkursu i trzeba przyznać, że robi to bardzo dobrze. Dzięki jej zaangażowaniu i inicjatywie podnosi się z roku na rok poziom festiwalu. Jedną z jego atrakcji są bardzo wartościowe i rzeczowe nagrody ufundowane przez Urząd Gminy.
Tegoroczny konkurs rozpoczął się Mszą św. w kościele parafialnym w Chojewie, którą odprawił miejscowy proboszcz, ks. Bogusław Wasilewski. Uroczystego otwarcia dokonał tradycyjnie wójt Gminy Brańsk - Krzysztof Jaworowski.
Budynek szkolny od dawna w swoich murach nie gościł tylu osób (ok. 200). W przeglądzie udział wzięło 6 szkół podstawowych i 2 gimnazja z terenu gminy. Jury pod przewodnictwem przewodniczącego Gminy Brańsk Wojciecha Jakubowskiego przyznało następujące wyróżnienia: w kategorii szkół podstawowych: I miejsce - Mień, II miejsce - Świrydy, III miejsce - Chojewo. Natomiast gimnazja sklasyfikowano równorzędnie.
Zgodnie z regulaminem należało wykonać jedną kolędę tradycyjną i jedną współczesną. Niektóre szkoły nie zastosowały się do wymogów regulaminu i przez to były inaczej klasyfikowane. Szkoła w Chojewie na każdym przeglądzie prezentuje odmienny repertuar. W br. utwory zaaranżowane przez Henryka Mellera z Brańska bardzo podobały się publiczności. Do jednego utworu dzieci wykorzystały poezję ks. Mieczysława Rzepniewskiego.
Po zakończeniu przesłuchań konkursowych uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mniu zaprezentowały przedstawienie jasełkowe przygotowane pod kierunkiem Barbary Wakuły.
VII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek zakończył się przy słodko zastawionym stole.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: „Wędrowanie z Biblią” – odbędzie się Międzyzakonne Forum Apostolatów Biblijnych

2021-09-15 19:46

[ TEMATY ]

Biblia

Łódź

forum

Karol Porwich/Niedziela

„Wędrowanie z Biblią” – to Międzyzakonne Forum Apostolatów Biblijnych, które odbędzie się w Łodzi w dniach 6-7 listopada. Jest to inicjatywa ojców pasjonistów, których Kapituła pragnie uczcić jubileusz Warsztatów Biblijnych z Pasjonistami.

Będzie to spotkanie osób, które w życiu zakonnym podejmują różne formy apostolatu biblijnego i włączają się w organizowanie Międzyzakonnego Forum Apostolatów Biblijnych „Wędrowanie z Biblią”. Do realizacji wydarzenia włączyła się Fundacja „Słowo Krzyża”, w ramach której działają Warsztaty oraz Bractwo Słowa Bożego, współpracujące z Warsztatami od lat.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję