Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Na pielgrzymim szlaku

Alumni Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie zakończyli kolejny rok formacji. Klerycy rocznika propedeutycznego (pierwszego roku formacji) ostatnie dni we wspólnocie przeżyli w szczególny sposób, bo na pielgrzymim szlaku, wędrując z Lubina do Niechorza w dniach 22-26 czerwca br.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 30/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum autora

W Kamieniu Pomorskim podczas poświęcenia wód zatoki

W Kamieniu Pomorskim podczas poświęcenia wód zatoki

Pieszo w dziękczynieniu za rok przeżyty w seminarium, pieszo prosząc o dar nowych, świętych powołań do stanu kapłańskiego; tak brzmiały główne intencje pielgrzymki, na jaką wyruszyło jedenastu kleryków wraz ich przełożonym, ks. prefektem Grzegorzem Gruszką. Szlak pielgrzymki prowadził śladami św. Ottona, patrona naszej archidiecezji, który na tych terenach przeprowadził dwie misje ewangelizacyjne. Początek pielgrzymki miał miejsce w Lubinie podczas wieczornej Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Jasnogórskiej, górującym nad malowniczymi rozlewiskami. O poranku pielgrzymi wyruszyli do Wolina. Tam modlili się w kolegiacie pw. św. Mikołaja, a także zwiedzili wioskę Wikingów, która jest historyczną atrakcją tych ziem. W drugim etapie drogi towarzyszyły alumnom także osoby świeckie. W ich towarzystwie dotarli do konkatedry w Kamieniu Pomorskim na uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Po Mszy odpustowej, zgodnie z tradycją, poświęcono wody zatoki i zacumowane jednostki pływające. Kolejny dzień pielgrzymki poprowadził kleryków do Cerkwicy. Droga ta wiodła tzw. Szlakiem Jakubowym, prowadzącym do Santiago de Compostela. Tam właśnie zmierzał pielgrzym, którego pątnicy spotkali w czasie marszu. Krótkie spotkanie dodało wszystkim sił do dalszej wędrówki. Ostatni dzień w drodze dał sposobność do chwili relaksu i medytacji u stóp krzyża w Pustkowie, będącego repliką krzyża z Giewontu. Celem pielgrzymki był kościół w Niechorzu, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, przyozdobionej srebrno-bursztynową sukienką. Obraz w lokalnej społeczności zyskuje opinie cudownego. Modlitwie przy tym wizerunku przypisuje się uzdrowienia z chorób nowotworowych mózgu.

Piesze pielgrzymki alumnów pierwszego roku stały się już niepisaną tradycją AWSD w Szczecinie. Są one okazją do zebrania myśli po doświadczeniach, jakimi obdarzył czas formacji w seminarium. Modlitwa w drodze stanowi też nieocenioną pomoc w rozeznawaniu powołania. Pielgrzymi dziękują wszystkim, którzy okazali im swoją życzliwość na szlaku.

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: kwarantanna w seminarium duchownym

[ TEMATY ]

seminarium

Gniezno

pwsd.archidiecezja.pl

Trzech moderatorów i czterech kleryków Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie objętych zostało 9 września kwarantanną w związku z kontaktem z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie informuje, że od 9 do 17 września br. trzech moderatorów i czterech kleryków PWSD objętych jest kwarantanną w związku z kontaktem z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wszyscy pozostają w izolacji i nie mają kontaktu z pozostałymi wykładowcami i alumnami oraz pracownikami świeckimi.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję