Reklama

Z Jasnej Góry

2015-07-29 08:04

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 31/2015, str. 8

Skałka – Jasna Góra

Skałeczni pielgrzymi z Krakowa

W dniu 21 lipca br. przybyła na Jasną Górę 39. Piesza Pielgrzymka z Krakowa-Skałki. Co roku przewodnikami i duszpasterzami pielgrzymki są ojcowie z klasztoru Ojców Paulinów na Skałce i bracia klerycy z WSD Zakonu Paulinów. W tym roku po raz pierwszy pielgrzymkę prowadził o. Dominik Słabik. Wędrowano pod hasłem: „Bądźcie mocni w Panu” (Ef 6,10). Pielgrzymka podąża Szlakiem Orlich Gniazd. Główna intencja każdej pielgrzymki to modlitwa i ofiara za Ojca Świętego, Kościół i Ojczyznę. W pielgrzymce uczestniczyło 315 pątników, w tym aż 26 sióstr zakonnych. Trud pieszego wędrowania podjęły także rodziny wielodzietne.

22 lipca Eucharystii dla pielgrzymów przewodniczył o. Kazimierz Maniecki, definitor Zakonu Paulinów, a koncelebrował m.in. o. Zachariasz Jabłoński, który kiedyś był przewodnikiem paulińskiej pielgrzymki i nadal z wielką serdecznością ją wspiera. O. Jabłoński wspomniał o początkach pielgrzymki, zainicjowanej przez śp. o. Rufina Abramka. – Przed 39 laty, kiedy zaczynaliśmy pielgrzymować, Kraków nie miał pielgrzymki, były tylko rajdy, które nieraz uświetniał swoją obecnością Karol Wojtyła. I wtedy zrodziła się myśl, że warto byłoby reanimować ruch pielgrzymkowy z Krakowa. I wyruszyliśmy z błogosławieństwem Pana Boga. Byliśmy bez habitów, żeby nie narażać młodych nauczycieli na represje. No i szczęśliwie udało nam się ten szlak odtworzyć – opowiadał. Jednocześnie podjął temat nadchodzącego jubileuszu 40-lecia pieszego pielgrzymowania i poinformował o projekcie wydania książki z tej okazji, w której mogłyby się znaleźć świadectwa, przeżycia i historie skałecznych pielgrzymów.

Czytajmy „Jasną Górę”!

W lipcowo-sierpniowym numerze dwumiesięcznika „Jasna Góra” redakcja publikuje kazanie o. Stanisława Przepierskiego OP pt. „Śluby Jasnogórskie – droga Jezusa do ludzkości”. (...) Ważnym dopełnieniem tego tematu jest wywiad o. Roberta Jasiulewicza z ks. Dariuszem Kowalskim, proboszczem parafii pw. Świętych Rafała Kalinowskiego i br. Alberta Chmielowskiego w Warszawie, przeprowadzony w czasie peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w tej parafii. O. Michał Lukoszek OSPPE wyjaśnia sens wyboru życia w celibacie i przywołując adhortację Jana Pawła II „Vita consecrata”, przypomina, że „takie świadectwo jest niezwykle potrzebne ludziom żyjącym hedonistyczną mentalnością współczesnej kultury”. Zofia Chmielewska relacjonuje natomiast VI Zjazd Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego, który odbył się 2 maja br. i był poświęcony tematowi „Miłość Chrystusa w Eucharystii”.

Reklama

Wśród tematów historycznych redakcja przypomina historię Cudownego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, który przez 140 lat znajdował się na Jasnej Górze. O. Eustachy Rakoczy OSPPE pisze o 100. rocznicy wyzwolenia przez legionistów Piłsudskiego Leśnej Podlaskiej, gdzie znajduje się sanktuarium Ojców Paulinów.

Dwumiesięcznik „Jasna Góra”, nr 4/2015 – adres redakcji: ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, www.miesiecznik.jasnagora.pl, e-mail: miesiecznik@jasnagora.pl.

(akw)

Franciszkański Zakon Świeckich

W dniach 17-18 lipca br. na Jasnej Górze odbyła się 22. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. – Franciszkański Zakon Świeckich to wspólnota ludzi świeckich żyjących duchem św. Franciszka. Należą do niego osoby żyjące w rodzinach, pracujące zawodowo, a także kapłani diecezjalni – podkreśliła s. Joanna Berłowska, przełożona narodowa FZŚ. – Naszym głównym zadaniem jest doskonalenie duchowe, dążenie do świętości i apostołowanie w świecie i na te sprawy kładziemy nacisk w formacji.

Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczył o. Rufin Maryjka OFM, minister prowincjalny Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Franciszkanów. Na spotkaniu obecni byli także m.in. asystenci narodowi FZŚ: o. Gabriel Kudzia OFM i o. Andrzej Romanowski OFMCap.

Pielgrzymka Nowogródzian

Uczestnicy 45. Pielgrzymki Nowogródzian na Jasną Górę uczcili pamięć 11 sióstr nazaretanek rozstrzelanych przez hitlerowców 1 sierpnia 1943 r. w Nowogródku (leżącym do 1939 r. w Polsce, a obecnie na Białorusi). W 2000 r. siostry z Nowogródka beatyfikował papież Jan Paweł II. Po raz pierwszy nowogródzian na Jasną Górę przywiózł sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz, kapelan zamordowanych sióstr. W niedzielę 19 lipca br. w jasnogórskim sanktuarium modliło się kilkadziesiąt osób, wśród nich potomkowie rodzin ocalonych przez bohaterskie zakonnice, a także rodziny, znajomi i wychowankowie sióstr nazaretanek oraz ci, których korzenie rodzinne wywodzą się z Nowogródka. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Jan Adamarczuk, duszpasterz środowiska nowogródzian.

Pielgrzymka z Wadowic

Jubileuszowa 30. Piesza Pielgrzymka z Wadowic dotarła na Jasną Górę 19 lipca br. Wędrowało w niej 413 osób. Barwami pielgrzymki były kolory papieskie: biały i żółty, a hasło nawiązywało do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży: „Błogosławieni czystego serca”. Głównym przewodnikiem pielgrzymki był ks. Adam Garlacz. W ciągu 6 dni pielgrzymi pokonali 145 km.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Śląsk: Spotkania z siostrą zamordowanej w Boliwii Heleny Kmieć

2019-10-13 18:40

ks. SK / Katowice (KAI)

W Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, w Pszczynie oraz Tychach gościła Teresa Kmieć, siostra zamordowanej w Boliwii misjonarki Heleny. Podczas spotkań dzieliła się swoim odkrywaniem relacji z Chrystusem.

facebook/Helena Kmieć

– To nie jest tak, że ja chcę kontynuować misję Helenki – mówiła Teresa Kmieć podczas spotkań. – Każda z nas ma swoją „misję”. Helenki była inna, moja jest inna – stwierdziła.

Podczas spotkań Teresa podzieliła się swoją drogą chrześcijańską, która jest mocno związana z Ruchem Światło-Życie. – Owszem, myślałam już wcześniej o misjach, ale zawsze było coś do zrobienia – powiedziała.

Podzieliła się również tym, że poznała misje przez swoją siostrę Helenę, która mocno angażowała się w salezjański wolontariat misyjny. – W końcu kiedyś mnie tam zaprosiła i tak zaczęła się moja przygoda z misjami – stwierdziła.

Pytana o swoją relację z siostrą stwierdziła, że nikt nie spodziewał się tego, że Helenka nie wróci z półrocznego wyjazdu na wolontariat. – Już wcześniej była w Afryce, czy na Węgrzech i zawsze wszystko szczęśliwie się kończyło. Nikt nie spodziewał się takiej sytuacji – mówiła.

Podczas spotkania miała również miejsce projekcja filmu „Helenka” ukazującego zaangażowanie młodej misjonarki, jak również pokazującego to, jak najbliżsi oraz inne osoby posługujące na misjach przeżyły tragiczne wydarzenia. – Przebaczyliśmy mordercy, odbywa teraz sprawiedliwą karę – stwierdza na filmie ojciec sióstr misjonarek. – Ludzie też mówią o łaskach, jakie się dzieją przez wstawiennictwo Helenki – dodaje mama Teresy i Heleny.

Spotkania z Teresą Kmieć zostały zorganizowane przez alumnów śląskiego seminarium oraz członków Ruchu Światło-Życie. Wpisują się one w wydarzenia związane z nadzwyczajnym miesiącem misyjnym ogłoszonym przez papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydent Brazylii: Amazonia nie będzie globalnym „parkiem ekologicznym”

2019-10-14 11:25

ts (KAI) / Aparecida

Prezydent Brazylii Jair Messias Bolsonaro nie chce, aby region Amazonii został przekształcony w „park ekologiczny dla świata” tak, jak to zaplanowały kraje „pierwszego świata”. Są one zainteresowane tylko bogactwami regionu, powiedział Bolsonaro 12 października podczas wizyty w katolickim sanktuarium maryjnym Aparecida. Bolsonaro jest zdecydowanym krytykiem obradującego obecnie w Watykanie Synodu Biskupów dla Amazonii.

wikipedia.org

Zdaniem prezydenta Brazylii kraje „pierwszego świata” chciałyby widzieć „tylko tubylców, las i bogactwa kopalniane regionu”. - Niektórzy chcą, abyśmy całą Amazonię przekształcili w park ekologiczny dla świata, ale nie stanie się tak, póki mój rząd jest przy władzy - stwierdził kategorycznie Bolsonaro. Dodał, że jego rząd poszukuje możliwości rozwoju regionu z jednoczesnym poszanowaniem środowiska.

Pod rządami Bolsonaro znacznie wzrosła wycinka lasów jak i ilość pożarów w Amazonii. Ekolodzy i przedstawiciele ludów tubylczych Brazylii zarzucają prezydentowi, że celowo osłabia kontrolę państwową nad regionem ułatwiając w ten sposób nielegalne działania, jak przejmowanie ziemi, kopalnie złota oraz kradzież drzewa. Szczególnie narażone są regiony tubylcze, gdzie wzrosła liczba nieproszonych gości, rabunku lasów oraz podpalania zarośli.

W największym sanktuarium maryjnym Brazylii Bolsonaro uczestniczył 12 października w Mszy św. ku czci patronki kraju, Czarnej Madonny z Aparecida. Na obecność prezydenta część wiernych zareagowała buczeniem, ale były też i oklaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem