Reklama

Na polach Grunwaldu

2015-07-29 08:04

(AS)
Niedziela Ogólnopolska 31/2015, str. 34

Pracownicy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, studenci archeologii z Łodzi, Warszawy i Wrocławia oraz detektoryści z Danii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Litwy i Polski od 5 sierpnia br. przez tydzień będą prowadzić prace wykopaliskowe na polach Grunwaldu. Wszystko pod okiem dr. Piotra A. Nowakowskiego z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i Katedry Bronioznawstwa i Kultury Materialnej Średniowiecza w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.To najważniejsze i cieszące się największym zainteresowaniem badania archeologiczne w Polsce. Mają nie tylko poszerzyć wiedzę o największej bitwie średniowiecznej Europy i pomóc zlokalizować dokładnie miejsce, w którym się rozegrała, ale także dostarczyć informacji o bogatej historii Warmii i Mazur. To drugi rok prac finansowanych przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i ekipy z poszczególnych państw.

Pola Grunwaldu badane były już w latach 50. i 80. ubiegłego wieku. Tamte prace doprowadziły jednak do poznania zaledwie promila ich powierzchni. Pracami archeologicznymi w latach 80. kierował prof. Andrzej Nowakowski z UŁ. Po latach na te pola postanowił wrócić jego syn – Piotr A. Nowakowski. Prace, prowadzone z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii, z użyciem wykrywaczy metali i innych rodzajów sprzętu, rozpoczęto we wrześniu ub.r. Wykopaliska, podobnie jak tegoroczne, trwały tydzień. Potem były miesiące podsumowań: opisy znalezisk i kompletowanie materiałów przygotowujących do następnego sezonu – trzeba było uzyskać pozwolenia, przestudiować źródła, zaplanować działania terenowe. Jak tłumaczy łódzki archeolog, „ubiegłoroczne badania pokazały, że okolice Grunwaldu to teren bardzo ciekawy i bogaty w zabytki archeologiczne. Mieszkańcy tych terenów kontaktowali się z Imperium Romanum, prowadzili intensywną gospodarkę w średniowieczu i czasach nowożytnych. Przez te tereny przetoczył się walec działań zbrojnych w czasie obu wojen światowych. Znaleźć więc można zabytki świadczące o wszystkich tych wydarzeniach”. Stąd takie zainteresowanie akcją. I choć archeolodzy nie nastawiają się na jakieś konkretne znaleziska, to wierzą, że być może uda im się odkryć mogiły rycerzy i dzięki temu poznać prawdę o czasach Grunwaldu.

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Ostatnia lekcja przed wakacjami

2019-06-19 17:43

Katarzyna Krawcewicz

19 czerwca zakończył się rok szkolny. W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze odprawiona została Msza św. dla uczniów Zespołu Szkół Katolickich, ich rodziców i nauczycieli.

Maciej Krawcewicz
Msza św. na zakończenie roku szkolnego dla Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze

- Przez cały rok szkolny próbowaliśmy odnaleźć, odkryć Pana Boga: na lekcjach religii, na rekolekcjach, w naszych domach, przez świadectwo innych osób. To było nasze zadanie: odkrywać Pana Jezusa – mówił ks. Aleksander Ryl podczas Mszy św.  – Wakacje są fantastycznym momentem w naszym życiu, w którym możemy odpocząć, zregenerować siły, pofolgować sobie, poleniuchować. Ale to też wspaniały czas, żeby poszukać Pana Boga na różnych wyjazdach, wycieczkach, w górach, nad morzem, nad jeziorem. Tam naprawdę mogę szukać i znaleźć Pana Boga. I chciałbym, żebyście o tym na czas wakacji pamiętali.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem