Reklama

Uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej

2015-07-30 12:36

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 31/2015, str. 4-5

Monika Jaworska
Procesja z kopią obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej i koronami bielsko31.indd 5 2015-07-24 14:29:43

– Tylko Chrystusowy krzyż może być prawdziwym źródłem pojednania i zgody. Albowiem to właśnie z krzyża rodzi się odwaga, którą czerpali również 50 lat temu, w pamiętnym 1965 r. biskupi polscy, by w braterskim geście wyciągnąć ręce do biskupów niemieckich, przebaczając i prosząc o przebaczenie. Potrzeba nam i dziś tej odwagi płynącej z krzyża – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak w Rychwałdzie podczas Mszy św. dziękczynnej za 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej. Eucharystia była sprawowana w niedzielę 19 lipca przy ołtarzu polowym na łące obok rychwałdzkiego sanktuarium

Rzesza wiernych gromadziła się już od godz. 14 na łące niedaleko sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej w oczekiwaniu na rozpoczęcie uroczyści, a kapele góralskie śpiewały religijne pieśni. Tymczasem tuż przed rozpoczęciem Mszy św. prymas Polski abp Wojciech Polak w sanktuarium poświęcił kopię obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej ze złotymi koronami, odnowione tabernakulum i suknię wdzięczności. Następnie zgromadzeni w świątyni udali się procesyjnie do ołtarza polowego z kopią obrazu niesioną przez rychwałdzkich franciszkanów przy akompaniamencie orkiestry dętej.

Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz w koncelebrze z abp. Wojciechem Polakiem, biskupami z naszej diecezji: Romanem Pindlem, Piotrem Gregerem i Tadeuszem Rakoczym oraz hierarchami z Polski i zagranicy, w tym z abp. seniorem archidiecezji częstochowskiej Stanisławem Nowakiem, bp. kieleckim Janem Piotrowskim, bp. gliwickim Janem Kopcem, bp. pomocniczym krakowskim Janem Szkodoniem i bp. pomocniczym diecezji Santa Cruz w Boliwii o. Stanisławem Dowlaszewiczem. Modliło się także kilkudziesięciu kapłanów, w tym przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych o. Jarosław Zachariasz OFMConv. Kustosz sanktuarium o. Bogdan Kocańda OFMConv przywitał również siostry zakonne, liczne delegacje, przedstawicieli życia publicznego, a wśród nich prezydenta elekta Andrzeja Dudę i rzesze pielgrzymów.

Program Maryi: patrzeć z ufnością na Jezusa

Rozpoczynając Eucharystię kard. Dziwisz nawiązał do słów, jakie abp. Wojtyła wypowiedział 50 lat temu podczas koronacji obrazu Pani Ziemi Żywieckiej. – Przyszliśmy tutaj jako spadkobiercy i dziedzice naszych przodków. Odziedziczyliśmy po nich tę tradycję modlitwy żywej, tę nadzieję niezłomną i miłość gorącą. I z tym dziedzictwem tutaj przychodzimy – podkreślił kard. Dziwisz. Również abp Polak w homilii odwoływał się do wydarzeń sprzed 50 laty. Przypomniał, że koronacja w Rychwałdzie, dokonana 18 lipca 1965 r. przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i metropolitę krakowskiego abp. Karola Wojtyłę, była wyrazem wielkiej czci oddawanej Matce Bożej. Zachęcał za Prymasem Tysiąclecia i papieżem Franciszkiem, aby patrzeć z ufnością na Jezusa. – To jest program Maryi. To jest Jej matczyna zachęta dla nas. To jest Jej przesłanie, z którym przychodzi wciąż do nas. Patrzcie z ufnością na Jezusa. To znaczy: słuchajcie tego, co naucza. Przyjmijcie Jego zbawczą moc, gdy łamie dla nas chleb i pragnie nas nim nakarmić – zaapelował abp Polak.

Reklama

Na zakończenie homilii Prymas Polski zaapelował o modlitwę o odrodzenie sumień Polaków: – Trzeba nam prosić Boga przez Maryję o naszą odnowę, o nawrócenie naszych umysłów i serc, o to, by sumienie wszystkich się obudziło w duchu solidarności i odpowiedzialności za siebie nawzajem i za to dobro wspólne, którym jest nasza ojczyzna.

Pod koniec Mszy św. bp Pindel podziękował zebranym za wspólną modlitwę. Zauważył, że kard. Dziwisz, abp Nowak oraz bp Rakoczy 50 lat temu uczestniczyli w koronacji cudownego obrazu. Szczególnie dziękował franciszkanom konwentualnym za „gorliwą opiekę duszpasterską w Rychwałdzie od 70 lat, za leczenie duszy i ciała, za łączenie w duszpasterstwie tego, co stare i tego, co nowe”. Prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz OFMConv dziękował w pierwszej kolejności Bogu za „piękno stworzonego świata i najpiękniejsze dzieło stworzenia – Maryję”. – Mam świadomość całego wysiłku, jaki włożyły całe pokolenia moich współbraci w trwający tu od lat kult Matki Bożej – zaznaczył i podziękował także wiernym za ich wkład w przygotowanie uroczystości.

Istotą jest to, żeby czynić dobro

Po Mszy św. górale żywieccy w postawie klęczącej oddali hołd Matce Bożej Rychwałdzkiej. Prosili Maryję o opiekę nad Polakami i ojczyzną. – Daj nam mocną wiarę, byśmy się nie zagubili w tym rozbieganym świecie i chcieli żyć po Bożemu w naszych rodzinach i wspólnocie – modlili się górale.

Prezydent elekt Andrzej Duda otrzymał w darze z rąk o. Bogdana Kocańdy ikonę Matki Bożej Rychwałdzkiej. Wdzięczny za dar prosił o modlitwę o siłę i mądrość, by mógł podołać nowej roli. Podkreślił, że Maryja wyprosiła wiele łask i cudów dla ojczyzny. – Maryja uprosiła także natchnienia dla naszych wielkich przywódców duchowych, jak nasz wspaniały Ojciec Święty Jan Paweł II, ale i dla przywódców politycznych, bo każdy człowiek jest w stanie zrobić coś dobrego dla innych, ten wierzący i ten niewierzący. Istotą jest to, żeby czynić dobro. Ale wierzącym modlitwa z całą pewnością pomaga. Jest tym elementem, który z jednej strony mobilizuje, ale z drugiej zobowiązuje. To, że człowiek jest człowiekiem wierzącym, to takie dodatkowe zobowiązanie – podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że obraz powędruje z nim do Pałacu Prezydenckiego. Kończąc zapewnił: – Wierzę w to głęboko, że to wielkie dzieło naprawy Rzeczypospolitej, które jest przed nami, my, jako ludzie wierzący, także dzięki tej modlitwie tym lepiej, uczciwiej i rzetelniej zdołamy zrealizować.

Tagi:
uroczystość

80 lat tworzą gospodarkę

2019-09-17 14:31

Ks. Wojciech Kania
Edycja sandomierska 38/2019, str. 3

Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył obchodom 80-lecia Zakładów Metalowych w Nowej Dębie

Ks. Wojciech Kania
Podziękowanie prezesa Zarządu Tomasza Wawrzkowicza

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie. Przewodniczył jej bp. Krzysztof Nitkiewicz, który swoją modlitwą ogarnął pracowników zakładów oraz ich rodziny. We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani, samorządowcy, jak również pracownicy zakładów wraz z rodzinami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jedziemy!

2019-09-16 22:34

Agnieszka Bugała

Krzysztof Wowk/Wowk Digital

Wielu osobom, nawet zaangażowanym w życie Kościoła, katolickie tygodniki wciąż kojarzą się z nudnym i trudnym przepowiadaniem, nawracaniem na siłę, wytykaniem życiowych błędów i szczegółowym relacjonowaniem długich, kościelnych uroczystości. W dodatku bez polotu i inwencji, w starym, nie zawsze dobrym graficznie, stylu.

Czy tak jest? Tak, tak niestety też bywa. Czy tak jest u nas? Staramy się, by było inaczej.

W tym roku Niedziela kończy 93 lata. Słuszny to wiek, zasługuje na pochwałę – że przetrwała niejedno i widziała niejedno i wiele mogłaby opowiedzieć młodszym, gładszym na licu koleżankom z prasowej półki. I choć – z racji wieku – kojarzona raczej z powłóczystą suknią mocno wciętą w talii i z kapeluszem ocieniającym pomarszczone czoło z innej epoki (i kapelusz i czoło) to jednak, Drogi Czytelniku, pomyliłbyś się bardzo, gdybyś uległ tej powierzchownej refleksji! Niedziela ma swój wiek, to prawda, ale silnik nowoczesnego motoru, w cztery sekundy rozpędza się do setki i jedzie  tam, gdzie czeka na nią wydarzenie, opowieść, ale przede wszystkim człowiek!

W niedzielę Środków Masowego Przekazu wrocławska redakcja Niedzieli kłania się nisko wszystkim Czytelnikom. Dziękujemy za ogromną życzliwość, serdeczność i gościnność w czasie spotkań w parafiach. Kapłanom, Księżom Proboszczom dziękujemy za pomoc w docieraniu do Czytelników. Jesteście wszyscy częścią ogromnej rodziny Niedzieli - zacnej pani lat 93 z sercem i duszą młodej dziewczyny pędzącej nowoczesnym motorem. Dokąd? Tam, gdzie człowiek, tam, gdzie Bóg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie krakowskiej Kurii

2019-09-20 20:10

diecezja.pl / Kraków (KAI)

Krakowska Kuria wydała oświadczenie nt. artykułu zamieszczonego na portalu lovekrakow.pl, a dotyczącego Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Z w tekście zaznaczono, że Archidiecezja Krakowska zamierza "zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

Mazur/episkopat.pl
Kraków

Publikujemy treść Oświadczenia:

"Kuria Metropolitalna w Krakowie, odnosząc się do treści materiału prasowego pt. „Kuria wyrzuca swoich pracowników bez słowa wyjaśnień”, zamieszczonego w dniu 20 września 2019 roku na portalu internetowym „lovekrakow.pl” pragnie poinformować, że zespół osób tworzących Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej świadczył dotychczas usługi na rzecz Archidiecezji Krakowskiej na podstawie umów cywilnoprawnych, które przewidywały miesięczne okresy wypowiedzenia. Takie warunki zostały zaakceptowane przez strony i nigdy nie były kwestionowane. W świetle obowiązujących umów, każda ze stron mogła, bez wskazywania uzasadnienia, zakończyć współpracę za miesięcznym okresem wypowiedzeniem. Archidiecezja Krakowska zamierza z tego prawa skorzystać i zakończyć współpracę z dotychczasowym Biurem Prasowym z zachowaniem wszystkich praw, które przysługują w świetle podpisanych umów".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem